Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego 2018


sierpień 2018 LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO WE WROCŁAWIU Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego we Wrocławiu, która odbywała się w terminie od 9 do 22 sierpnia skupiła głównie nauczycieli polonijnych z Ukrainy.

Pobyt realizowany był przez Dolnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przy współpracy z Instytutem Historycznym oraz Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zajęciom z języka polskiego (40h lektoratów) towarzyszyły warsztaty historyczne oraz różnorodne atrakcje kulturalne.

Ważnym aspektem tegorocznych warsztatów była możliwość indywidualnych konsultacji językowych. Uczestnicy zwiedzali Wrocław – odwiedzili m.in. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Centrum Nauki i Wiedzy o Wodzie HYDROPOLIS, Stare Miasto i historyczne centrum Wrocławia, Halę Stulecia i ZOO z Afrykarium oraz Park Szczytnicki. Odbyła się wycieczka statkiem po Odrze oraz całodniowa wycieczka po Kotlinie Kłodzkiej.

Na zakończenie pobytu uczestnicy warsztatów mieli okazję gościć podczas wizyty studyjnej we Wrocławskim Ośrodku Telewizyjnym.


Przedstawiamy relację fotograficzną z Wrocławia.

zdjęcia autorstwa Yaniny Yakovenko
zdjęcia 1-12 na sali przy ul. Kuźniczej (11-13, gdzie odbywały się warsztaty); 13 na Wyspie Piaskowej - oczekiwanie na rejs statkiem po Odrze; 14-16 rejs statkiem; 17 i 18 zdjęcia nad Odrą z widokiem na Ostrów Tumski; 19 pod Uniwersytetem Wrocławskim w czasie zwiedzania z przewodnikiem miejskim, dr D. Przybytkiem; 20 zdjęcie pod restauracją, gdzie grupa stołowała się (Chopperbar, ul. Kotlarska 42); 21 zdjęcie części grupy w koszulkach otrzymanych od SWP, na przeciwko Chopperbaru; 22 zdjęcie zbiorowe uczestników Akademii w koszulkach otrzymanych od SWP wraz z organizatorami i wykładowcami, na przeciwko Chopperbaru


Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą.


LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO W PORTALU WSPÓLNOTY POLSKIEJ


Formuła Letniej Akademii adresowana jest do osób dorosłych pochodzenia polskiego.


W ramach pobytu w Polsce uczestnicy wezmą udział w lektoratach z języka polskiego prowadzonych przez doświadczonych specjalistów oraz warsztatach i wykładach o tematyce historyczno-kulturowej prowadzonych przez pracowników naukowych. Odbędą się spotkania plenerowe, wizyty studyjne, panele dyskusyjne oraz wycieczki integracyjne, które umożliwią uczestnikom pełniejsze uczestnictwo w bogactwach dziedzictwa i kultury narodowej Polski.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów