Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego 2018


lipiec/sierpień 2018 Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego w Opolu Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego to forma wakacyjnej edukacji dla dorosłych ze Wschodu, prowadzona przez oddziały terenowe Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Podstawowy program Akademii przewiduje codzienne zajęcia językowe z lektorem oraz wykłady z najnowszej historii, kultury i literatury polskiej. Zajęcia są prowadzone na dwóch poziomach kompetencyjnych, określonych na podstawie testów.

Opolski oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w ramach programu organizuje uczestnikom spotkania z wykładowcami Uniwersytetu Opolskiego, nauczycielami, którzy przybliżają wiedzę o historii Polski i kulturze. Proces edukacyjny jest uzupełniany przez indywidualne konsultacje językowe, bogaty program kulturalny i turystyczny m.in. wycieczki do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Wsi Opolskiej, radia i telewizji w Opolu.ĆWICZENIA Z JĘZYKA PRZODKÓW. BO MAJĄ POLSKIE KORZENIE I KULTYWUJĄ POLSKIE TRADYCJE
TVP3 OPOLE
W czasie Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego uczestnicy mają okazję zwiedzić miejsca kształtujące polską świadomość oraz mniej mniej oficjalną stronę naszej historii.

Pobyt w Częstochowie i zwiedzanie Jasnej Góry poprzedziła wizyta w Muzeum Polskiej Piosenki, które na swoją siedzibę wybrało Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu.

Ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tu dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. Każdy zwiedzający otrzymuje zestaw: audioprzewodnik i komfortowe słuchawki, co pozwala mu indywidualnie zwiedzać wystawę i słuchać wybranych piosenek tak długo, ile chce.

W muzycznych ścianach umieszczone są także soczewki - przez które jak przez dziurkę od klucza – zwiedzający może podglądać tło historyczne danego okresu.

Hitem Muzeum okazały się budki do nagrywania piosenek, w których każdy zwiedzający może zarejestrować swój ulubiony utwór i wysłać go mailem na pamiątkę.Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą.


LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO W PORTALU WSPÓLNOTY POLSKIEJ


Formuła Letniej Akademii adresowana jest do osób dorosłych pochodzenia polskiego.


W ramach pobytu w Polsce uczestnicy wezmą udział w lektoratach z języka polskiego prowadzonych przez doświadczonych specjalistów oraz warsztatach i wykładach o tematyce historyczno-kulturowej prowadzonych przez pracowników naukowych. Odbędą się spotkania plenerowe, wizyty studyjne, panele dyskusyjne oraz wycieczki integracyjne, które umożliwią uczestnikom pełniejsze uczestnictwo w bogactwach dziedzictwa i kultury narodowej Polski.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów