Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego 2018


lipiec 2018 Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego w Toruniu. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Rozpoczęła się już tegoroczna Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego. Jako pierwszy program warsztatów edukacyjnych realizuje Kujawsko-Pomorski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Toruniu. Akademia potrwa do 14 lipca br.

Uczestnicy przyjechali do Torunia z Białorusi, Kazachstanu, Rosji i Ukrainy, z takich odległych zakątków jak Omsk, czy Almaty.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika będą doskonalić język polski, niektórzy z nich pokonywać trudną barierę porozumiewania się. Będą spotykać się z historią i kulturą Polski - Ojczyzny ich pradziadów, dziadków, rodziców (w muzeach galeriach, kościołach).

Mówią - chcemy poznawać piękno i osobliwości naszej drugiej Ojczyzny, chcemy lepiej i więcej rozmawiać po polsku.

Pierwsze spotkanie integracyjne ( 3 lipca br.) podczas rejsu statkiem po Wiśle stworzyło warunki dla długich, serdecznych, ciepłych rozmów.


Zdjęcia: Anna Kosicka


Uczestnicy Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego wśród zabytków kultury ludowej w centrum miasta. Na warsztatach w Muzeum Etnograficznym poznawali stroje i tańce ludowe .


Zdjęcia: Marian Kosicki


Niedzielne przedpołudnie w zabytkowym Chełmniefot. Janina Binczak


Wycieczka do Gdańska i Gdyni
to zachwyt pięknym statkiem-muzeum Dar Pomorza, kontakt z polskim Bałtykiem i Stare Miasto Gdańsk z Katedrą Mariacką.fot. Zofia SmolińskaLetnia Akademia w Toruniu już zakończona!
Program został zrealizowany a  zaplanowane  cele  osiągnięte.


Pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przeprowadzili 40 godz. zajęć dydaktycznych z języka polskiego ( w dwóch grupach o różnym poziomie zaawansowania językowego);  były to teoretyczne podstawy języka polskiego i język w praktyce komunikacyjnej.  Uczestnicy Letniej Akademii wysłuchali wykładów (10 godz.): prof. dr hab. Krzysztof Mikulski -„Mikołaj Kopernik, jego miasto i uniwersytet”, prof. dr hab. Roman Bȁcker  - „Współczesna polska scena polityczna”,  dr hab. Marzenna Cyzman -  „Polscy nobliści w dziedzinie literatury”, dr hab. Anna Skubaczewska-Pniewska -„Malarstwo  w literaturze polskiej”.

Zwiedzali z przewodnikiem miasto Toruń (w dwóch grupach ), liczne muzea, galerie (m.in. Muzeum Miasta Torunia i Ratusz Staromiejski wraz z wieżą widokową i Centrum Sztuki Współczesnej), po których oprowadzali profesjonaliści, pracownicy tych placówek. Były to niezwykle interesujące  spotkania z kulturą i historią Polski.

W Muzeum Etnograficznym nasi goście poznawali folklor, a na warsztatach tańca ludowego przytupywali z energią i zadowoleniem. Uczestnicy Letniej Akademii zwiedzali Gdynię, statek „Dar Pomorza”, Starówkę  Gdańska i z  radością „zamoczyli stopy” w Bałtyku. Poznawali również inne osobliwości woj. kujawsko-pomorskiego; zwiedzali zabytki, kościoły średniowiecznego Chełmna.  Tutaj skorzystali z możliwości udziału w XIX Chełmińskim Jarmarku Jaszczurczym – Lecie Dialogu Kultur. Do innych atrakcji pobytu należą spotkania integracyjne:  na statku „Wanda” podczas rejsu po Wiśle i w kawiarni - „urodzinowe party” ( urodziny dwóch uczestniczek).

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się popołudniowe  atrakcje: spektakl „W co się bawić?” z prezentacją piosenek Wojciecha Młynarskiego w Teatrze  im Wilama Horzycy,  koncert  plenerowy  muzycznej Grupy MoCarta,  seans w Planetarium  pt.„Lato pod gwiazdami” i  film  „Zimna wojna” reż. Pawła Pawlikowskiego w Cinema City.

Z rozmów ze „studentami” Letniej Akademii wynika, że czuli się tutaj naprawdę Polakami, czuli się jak w domu, czuli serdeczność i polską gościnność. Mają w sobie wiele radości, że spędzili w Toruniu pięknie i pożytecznie czas i  trochę lepiej mówią już po polsku.
Na pytanie– jakie wrażenia wywozicie Państwo z Torunia wypowiadali się:

Aleksander (Ukraina)
– dziękuję bardzo za zaproszenie mnie do Torunia, wszystko mi się tutaj podobało, wyjeżdżam z najlepszymi uczuciami i wrażeniami. Marzę, żeby wrócić na drugi rok.

Ala (Białoruś)
– Wiele skorzystałam, podszkoliłam mój język polski, mam wiele pięknych wrażeń z poznawania kultury. Jestem bardzo wdzięczna organizatorom za profesjonalne zrealizowanie Letniej Akademii. Poziom nauki języka był  wysoki;  nasi lektorzy bardzo wymagający ale i tolerancyjni.  Zabrakło mi jedynie spotkań z piosenkami i tańcami.

Wiktoria (Ukraina)
– składam wielkie podziękowania Wspólnocie Polskiej z Torunia za piękne zorganizowanie nam pobytu w tak niezwykłym, interesującym miejscu. Było dużo różnych ciekawych zajęć i udało mi się wiele skorzystać. Była tutaj przyjazna, ciepła, życzliwa  atmosfera. Podobały mi się i  bardzo zainteresowały wykłady prof. Bȁckera, chciałabym więcej się dowiedzieć na te  tematy, by móc przekazać u nas na Ukrainie… Myślę, że 2 tygodnie to za mało czasu, dobrze byłoby aby Letnia Akademia trwała 3 tygodnie.

Ludmiła (Rosja)
– dziękują za zaproszenie, za atmosferę, jak tutaj panowała. Wszystkie moje oczekiwania zostały spełnione. Mówię już lepiej po polsku; jest to dla mnie zachęta by więcej rozmawiać…

Natalia (Ukraina)
– Chcę wszystkim podziękować, organizatorom ale i wszystkim uczestnikom za piękny czas, który w Toruniu spędziliśmy.

Krystyna (Białoruś)
– języka polskiego uczę się od niedawna (dopiero od października), ale zajęcia praktyczne pomogły i chcę się uczyć więcej i więcej.

Helena (Ukraina)
– dziękuję za zaproszenie nas do Torunia; bardzo chciałam przyjechać do Torunia i moje marzenie się spełniło. Spotkałam wiele ciekawych ludzi. Zajęcia były interesujące i przyjemne i dla mojego rozwoju ważne.

Maryna (Białoruś)
– cieszę się z przyjazdu na Akademię Kultury i Języka Polskiego do Torunia. Zajęcia, ćwiczenia, wykłady były profesjonalne, na wysokim poziomie, atmosfera bardzo ciepła i przyjazna. Będę długo pamiętać pobyt w Toruniu a po powrocie kontaktować się z tymi, z którymi staliśmy się sobie w Toruniu bliscy.

Sofia (Ukraina)
– jestem pod wielkim wrażeniem miasta Torunia i uczestników Letniej Akademii. Poznałam wielu ciekawych ludzi (starszych ode mnie); dyskusje z nimi były interesujące i pouczające. Bardzo mi się podobały wycieczki do muzeów, lubię zwiedzać muzea; wszystkim bardzo dziękuję! Program był złożony, bogaty; mało było wolnego czasu. Zrobiłam około 1000 fotografii. Cieszę się, że od października będę studiować na UMK na kierunku informatyki.

Olga (Rosja)
– bardzo dziękuję za zaproszenie, za szansę poznawania kultury polskiej, historii. To dla mnie wielki zaszczyt.

Grażyna (Białoruś)
– dziękujemy Senatowi za sfinansowanie Letniej Akademii, organizatorom za troskę, zaangażowanie i perfekcyjne przygotowanie programu, lektorom, wykładowcom za ciekawe, interesujące zajęcia. Wiem, co mówię bo brałam udział w wielu projektach prowadzonych nie tylko przez Wspólnotę Polską.


W oficjalnej część zakończenia Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego uczestniczyli zaproszeni goście:  Zastępca Prezydenta Torunia – Andrzej Rakowicz,  Prodziekan Wydziału Filologicznego UMK –dr hab. Dariusz Pniewski,  lektorzy prowadzący zajęcia, przedstawiciele mediów ( TV Polonia i Radio PIK).

Został odczytany list Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Bonisławskiego. List  był adresowany do organizatorów i uczestników Letniej Akademii, z podziękowaniami uczestnikom „za zaangażowanie i chęć ciągłego poszerzania swoich kompetencji, poprawiania znajomości języka polskiego, zdobywania wiedzy z historii oraz kultury polskiej, z życzeniami wielu sukcesów i satysfakcji związanej z dalszym doskonaleniem kompetencji językowych”

Na zakończenie każdy z „absolwentów” Letniej Akademii, wraz z gratulacjami, otrzymał certyfikat( projektowany i wykonany przez artystę plastyka), książkę  o Toruniu ”Pod skrzydłami Anioła”, audiobook – Trylogię Henryka Sienkiewicza  oraz ozdobny worek toruńskich pierników.


Toruń, 15 lipca 2018 Janina BinczakWSPOMNIENIA UCZESTNICZKI Z GRODNA Grazhyny Spewak


W imieniu własnym i całej grupy z Grodna (Białoruś) pragniemy serdecznie podziękować za możliwość udziału w Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego, organizowanej przez Kujawsko-Pomorski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i sfinansowany ze środków Senatu RP.

W ciągu 2 tygodni mieliśmy zajęcia z języka polskiego. Podzieleni na 2 grupy mogliśmy skorzystać z informacji odpowiadających naszemu poziomowi językowemu. W naszej grupie (zaawansowanej) lekcje też zostały podzielone. Część zajęć prowadziła dr.hab. Marzenna Cyzman, z którą zajmowałyśmy się praktyką komunikacji.

W drugiej części zajęć razem z dr.hab. Joanną Kamper-Warejko doskonaliliśmy poprawność gramatyczną. Chociaż grupy były 15-osobowe nasi wykładowcy mogli dotrzeć do każdego z nas.

Dzięki temu zindywidualizowanemu nauczaniu nikt się nie nudził na zajęciach i mógł znaleźć coś ciekawego i nowego dla siebie. Po ukończeniu kursu języka polskiego poczuliśmy się wzmocnieni w wiedzę z zakresu języka polskiego.

Poznanie lokalnej kultury i obyczajów – to cecha wyróżniająca tą Letnią Akademię spośród innych. W drugiej połowie dnia zwiedzaliśmy zabytki i muzea Torunia, uczestniczyliśmy w zajęciach etnograficznych, pływaliśmy statkiem i zobaczyliśmy Trójmiasto. To pozwoliło lepiej ułożyć obraz współczesnej Polski, jak i poznać historię kraju.

Szczególne podziękowania dla organizatorów Letniej Akademii w Toruniu: dr. Anna Kosicka i Janina Binczak. Dzięki nim program był na tyle różnorodny, że mogliśmy poznać Polskę ze wszystkich stron. W ciągu LAK poziom organizacji był najwyższy. Organizatorzy szybko reagowali na prośby i propozycje uczestników. Dzięki czemu pobyt był jeszcze bardziej ciekawy i komfortowy. Czuliśmy ciepło, życzliwość i serdeczność.

Dużo osób z Polonii uważa Polskę za drugi dom. Po tej Letniej Akademii możemy śmiało mówić tak samo.

Grazhyna Spewak - Grupa z Grodna
Zdjęcia Grazhyna Spewak - Grupa z GrodnaProjekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą.


LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO W PORTALU WSPÓLNOTY POLSKIEJ


Formuła Letniej Akademii adresowana jest do osób dorosłych pochodzenia polskiego.


W ramach pobytu w Polsce uczestnicy wezmą udział w lektoratach z języka polskiego prowadzonych przez doświadczonych specjalistów oraz warsztatach i wykładach o tematyce historyczno-kulturowej prowadzonych przez pracowników naukowych. Odbędą się spotkania plenerowe, wizyty studyjne, panele dyskusyjne oraz wycieczki integracyjne, które umożliwią uczestnikom pełniejsze uczestnictwo w bogactwach dziedzictwa i kultury narodowej Polski.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów