XVIII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej
im. Jana Stypuły w Łomży



24 czerwca 2018 roku to dzień uroczystego otwarcia XVIII Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły. Uroczystość, już pełnoletnia jak zauważył prowadzący galę otwarcia Sebastian Jaworowski, rozpoczęła się przemarszem z flagami. Ten jakże podniosły moment zawsze jest niezwykle wzruszający dla wszystkich drużyn i zaproszonych gości. A tych na widowni nie zabrakło: gościliśmy Krzysztofa Łachmańskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej, Alicję Konopkę, wiceprzewodniczącą Rady Miasta, Janusza Mieczkowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miasta, radnych; Ireneusza Cieślika, Witolda i Ewę Chludzińskich, Sławomira Laska aspiranta sztabowego, Czesława Filipkowskiego dyrektora Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Unica", dyrektorów szkoł; Jolantę Kossakowską, Konrada Haponik, Iwonę Ciechowicz. Magdalenę Tymińską prezes Wojewódzkiej Fundacji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dyrektorów burs szkolnych; Barbarę Zawrotną i Ewę Matejkowską.

Ponadto na sali obecni byli przyjaciele i sympatycy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", trenerzy i przede wszystkim zawodnicy! Dla wszystkich został przygotowany specjalny program artystyczny, który rozpoczął się wraz z występem "Wołyńskich słowików", które odśpiewały uroczyście "Marsz Polonia". Zespół prowadzony jest od wielu lat przez kierownik artystyczną Antoninę Antonową i Piotra Miłogrodzkiego, kierownika muzycznego.

Następnie na parkiecie pojawiła się grupa Hip-hopowa Marka Kisiela. Po wspaniałym występnie hiphopowców, nastąpiło oficjalne otwarcie Igrzysk, którego dokonała Prezes Hanna Gałązka wraz z Krzysztofem Łachmańskim. Po otwarciu ponownie usłyszeliśmy "Wołyńskie słowiki" tym razem bardzo wzruszający utwór "Kwiaty polskie".

Do apelu Igrzysk zostali poproszeni zawodnicy: Mateusz Panfil z Polskiej Szkoły SEN w Dublinie i Kornelia Kitkowska z Progimnazjum Jana Pawła II w Wielnie. Następnie uczniowie z tejże szkoły wykonali taniec "Walc Wilno". Po walcu kolejno na parkiecie pojawiły się: "Wołyńskie słowiki" z Krakowiakiem, grupa hip-hopowa Marka Kisiela, Aerobic Dance, Break Dance (chłopaki naprawdę zachwycili publiczność). W planie uroczystości było również wręcznie legitymacji zasłużonym działaczom, a na koniec uroczystości obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy piękny utwór "Orzeł Biały", niezastąpionych "Wołyńskich słowików". Joanna Prusak Photography.



W drugiej części dnia otwarcia Igrzysk zawodnicy uczestniczyli w nabożeństwie w Katedrze Łomżyńskiej, podczas którego modliliśmy się m.in. o pomyślny przebieg zawodów. Po mszy udaliśmy się do Auli II Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbyła się kolejna ważna część Igrzysk, tym razem artystyczna. Na scenie Auli zobaczyliśmy m.in. "Wołyńskie słowiki" w kilkunastu utworach (m.in. Krakowiak, Polonez, Mazurek, Polskie kwiaty), Grupę teatralną z SP 9 pod przewodnictwem Pani Aldony Gromelskiej i Joanny Wójcik, Progimnazjum im. Jana Pawła II z tańcem z szarfami "Walc Wilno", Polską Szkołę SEN z szkolnym hymnem, kozackie tańce (które zrobiły furorę), Maję Wronowską śpiewającą utwór "My z Łomży". Utwór "Jest taki kraj" Jana Pietrzaka usłyszeliśmy w wykonaniu Antoniego Czupreta a wszystkie stolice świata poznaliśmy dzięki doskonałej pamięci Romana Predko. Zakończeniem występów artystycznych był utwór "Orzeł Biały" w wykonaniu "Wołyńskich słowików", który doskonale podsumował nasz dzisiejszy dzień - święto polskości.



Joanna Prusak Photography.













rywalizacja sportowa
koszykówka



















rywalizacja sportowa
szachy



















rywalizacja sportowa
tenis stołowy



















rywalizacja sportowa
LEKKOATLETYKA



















rywalizacja sportowa
PIŁKA NOŻNA



















rywalizacja sportowa
zapasy



















rywalizacja sportowa
PIŁKA SIATKOWA



















rywalizacja sportowa
PŁYWANIE



















rywalizacja sportowa
STRZELECTWO



















rywalizacja sportowa
BIEG NA 1918 I 966 M













Spieszymy wyjaśnić skąd takie nietypowe odległości: 1918m z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległosci, 966m - data Chrztu Polski i 600m na 600-lecie Łomży. Inicjatywa spotkała się z wspaniałym odzewem i licznym uczestnictwem. Na koniec biegu wszyscy otrzymali pamiątkowy medal!




FILMOWE PODSUMOWANIE



Film: bartphotographic.ie









UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE













Wszystko, co dobre kiedyś się kończy. I nasze Igrzyska również dobiegły końca... niestety. Było cudownie, było kolorowo, emocjonalnie i przede wszystkim sportowo!

Dzisiejsza gala zamknięcia obfitowała w liczne brawa, wręcznie pamiątkowych pucharów zwycięzcom drużynowym i indywidualnym, występy artystyczne, które przygotowały m.in. "Wołyńskie słowiki", pożegnalne łzy wzruszenia i zaproszenie na przyszły rok, które do młodzieży wystosowała Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Hanna Gałązka wraz z prowadzącym Sebastianem Jaworowskim.

Jeszcze raz dziękujemy gościom, wśród których znalazli się m.in. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i Posłanka Bernardeta Krynicka, sponsorom, wszystkim pracującym przy Igrzyskach, trenerom a nade wszystko zawodnikom za tak liczne przybycie i świętowanie z nami gali zamknięcia, i oczywiście za udział w Igrzyskach!!!


Do zobaczenia za rok!


Joanna Prusak Photography