Forum jest wyrazem aktywności młodych Polaków, pokazuje, że Polska i polskość nie tracą na znaczeniu w ich życiu, a poczucie tożsamości i świadomość polskich korzeni pozwalają często lepiej rozumieć otaczający świat.
To młodzi, aktywni Polacy są nadzieją na kreowanie wizerunku aktywnej Polonii i to od nich zależy jak będzie przekazywana wiedza o Polsce, o jej historii, kulturze i tradycjach coraz to młodszym pokoleniom oraz innym nacjom w krajach ich zamieszkania.
Wsłuchanie się w głos młodego pokolenia, to również postulat uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, dlatego za pośrednictwem Forum chciemy uhonorować młodych działaczy z całego świata, podziękować im za ich dotychczasową pracę, wspólnie świętować Odzyskanie Niepodległości oraz w gronie młodych osób zastanowić się jak tę wspólnotę wzmocnić i rozszerzyć.
W programie pobytu w Polsce przewidziano m. in. spotkania z prezydentem, przedstawicielami Senatu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także dyskusje i warsztaty. Młodzież weźmie również udział w oficjalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Forum otworzyło uroczyste spotkanie, w którym udział wziął Senator Artur Warzocha - wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Dariusz Piotr Bonisławski - prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Zenona Bańkowska SWP, Grzegorz Seroczyński dyrektor biura polonijnego Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz młodzież polonijna - uczestnicy Forum.
W popołudniowej części Forum odbyła się edukacyjna wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej. Poznawano szczegóły historii starań o odzyskanie przez Polskę niepodległości zwieńczoną odrodzeniem państwowości w 1918 roku., grę edukacyjną związaną z tematem odzyskania niepodległości oraz składano życzenia odrodzonej Polsce
W wieczornej części Forum odbył się koncert pieśni patriotycznych po czym uczestnicy udali się na "Nocne Polaków rozmowy" w czasie, których odbyły się prezentacje uczestników i dyskusje na tematy polonijne, oczywiście te, którymi zainteresowane jest młode pokolenie.
Drugi dzień Forum Młodzieży Polonijnej zaczął się pracowicie - 35 młodych, aktywnych osób reprezentujących Polaków i Polonię z 15 krajów (Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Węgier, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Austrii, Niemiec i Hiszpanii.) przedstawia swoje organizacje - plany działalności, pomysły dedykowane młodzieży i możliwości współpracy.
O polityce państwa polskiego wobec Polonii i Polaków za granicą traktuje spotkanie Arkadiuszem Michońskim, radcą Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
To pytanie przyświecało warsztatom na których planowano przyszłe działania młodej Polonii Polaków z zagranicy.
W ramach cyklu spotkań edukacyjnych drugiego dnia Forum zwiedzaliśmy Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego oraz wysłuchaliśmy wykładu o jego życiu oraz heroicznej decyzji jaką podjął w trosce o dobro państwa Polskiego.
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski przyjął w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli młodego pokolenia Polonii i Polaków z zagranicy, którzy uczestniczą w dniach 9-12 listopada br. w Forum Młodzieży Polonijnej – Łączy nas Niepodległa w Warszawie.
Zwieńczeniem drugiego dnia Forum był udział jego uczestników w koncercie galowym "Dla Niepodległej".
Wydarzenie na PGE Narodowym zainicjowało centralne obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Mszy w intencji ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Uczestniczyli w niej prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, członkowie rządu, posłowie i senatorowie oraz przybyli wierni i uczestnicy Forum Młodzieży Polonijnej.
Po mszy w Świątyni OPATRZNOŚCI BOŻEJ uroczyście nadano imiona siedmiu dębom na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. W uroczystości tej wzięli udział prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz abp Gądecki. Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski nadal jednemu z drzew imię Ignacego Jana Paderewskiego
W południe 11 listopada 2018 roku w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” Polacy odśpiewali hymn państwowy. Tak samo było również na pl. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym o godzinie 12.00 rozpoczęła się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na uroczystości obecni byli także uczestnicy Forum Młodej Polonii
W niedzielne popołudnie uczestnicy Forum Młodzieży Polonijnej i reprezentanci Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, (Kancelaria Prezydenta RP) wzięli udział w raucie z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, członkami rządu - w tym premierem Mateuszem Morawickim, posłami, senatorami, sędziami, dziennikarzami oraz innymi znamienitymi gośćmi. Spotkanie miało miejsce w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
Nadszedł czas na podsumowanie Forum Młodzieży Polonijnej. Trzy dni wypełnione spotkaniami, uroczystościami, wizytami edukacyjnymi związanymi ze 100. leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości to duży ładunek emocjonalny i inspiracja do przyszłej aktywności na rzecz Polaków żyjących za granicą. Takie wnioski płynął z wypowiedzi uczestników pierwszego w historii tego typu spotkania młodej Polonii.