ŁOMNA DOLNA

Świetlica PZKO
Łomna Dolna 319


Członkowie Koła PZKO o świetlicy.
Wiosną 1974 roku, zarząd koła podejmuje uchwałę o kupnie parceli i budowie własnego lokalu. Jeszcze jesienią tego roku dochodzi do kupna działki o powierzchni 27 arów, uzyskania zezwolenia na budowę i kupna starego domku fińskiego. Wiosną 1975 roku rozpoczęto budowę świetlicy, oddając ją do użytku jesienią 1976 roku. Trzeba podkreślić, że wszystkie prace związane z budową były prowadzone w czynie społecznym, drewno na budowę zyskano z darów łomniańskich gospodarzy, a środki finansowe potrzebne do realizacji budowy pochodziły z dotacji ZG PZKO (Zarząd Główny) oraz imprez zarobkowych koła.

Świetlica służy nie tylko realizacji bogatej działalności koła, ale również jest udostępniana innym organizacjom oraz wynajmowana na imprezy prywatne. W czasie wakacji jest wykorzystywana do realizacji obozów harcerskich.

Nasza świetlica jak wszystko też zestarzała, potrzebowała remontu i unowocześnienia. Urząd gminy proponował wyburzenie starego budynku i budowę nowego domu, a raczej muzeum Jana Korzennego z udziałem dotacji z Unii Europejskiej, ale nasze koło nie dysponowało finansami aby pokryć 15% kosztów budowy (wymagany wkład własny). Wymaganej dotacji z fundacji „Wspólnota Polska” nie udało się pozyskać w wyznaczonym terminie. W czerwcu 2014 r. przyjechała do nas przedstawicielka Wspólnoty pani Urszula Piwecka-Malik. Po rozmowie z zarządem koła i wizytacji budynku świetlicy pani Urszula zaproponowała, żeby złożyć jeszcze jeden wniosek, tym razem na remont obecnego budynku. Wniosek został przyjęty a pieniądze przekazane. Jeszcze do końca 2014 roku przeprowadzono remont dachu, elewacji, sanitariatów i okien. Przeprowadzono również prace przygotowawcze do remontu kuchni.

Teraz już świetlica, dzięki staraniom młodych aktywnych członków zarządu wygląda bardzo ładnie oraz posiada zaplecze niezbędne, aby kontynuować pracę społeczną rozpoczętą przez naszych dziadków przed 68 laty.DANE TELEADRESOWE

ŁOMNA DOLNA
Świetlica PZKO
Łomna Dolna 319
tel./fax: +420 724 616 611
e-mail: bogdan.mruzek@gmail.com
www: http://lomnadolna.pzko.czDOMY POLSKIE I DOMY POLONII