60milionow


JEST NAS 60 MILIONÓW

Celem kampanii jest poszerzenie wiedzy o Polonii i Polakach z zagranicy w kraju oraz wiedzy o Polsce w środowiskach polonijnych, ale przede wszystkim budowanie świadomości globalnej wspólnoty Polaków.


WIADOMOŚCI O POLONII O POLAKACH W KRAJU I ZA GRANICĄ

PORTAL PROWADZONY PRZEZ POLONIJNĄ AGENCJĘ INFORMACYJNĄ   Chiny
2020-01-02 Polska literatura po raz kolejny zawitała do Kantonu Konsulat Generalny RP w Kantonie

W grudniu odbyły się w Kantonie dwa wydarzenia poświęcone polskiej literaturze – tym razem twórczości Wisławy Szymborskiej i Bolesława Prusa.

W niedzielę 15 grudnia w Bibliotece Kantońskiej odbyło się wydarzenie pod tytułem „Urok polskiej poezji, muzyki i malarstwa” zorganizowane przez Bibliotekę, Instytut Polonistyki Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych i Konsulat Generalny RP w Kantonie. 250 gości miało okazję posłuchać poezji Wisławy Szymborskiej recytowanej przez chińskie studentki polonistyki, a także utworów Chopina w wykonaniu polskiej pianistki Katarzyny Borek i jej podopiecznych z College of Arts Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych.

Gościem specjalnym wydarzenia był Michał Rusinek – wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej oraz poeta – który przybliżył zgromadzonym twórczość Noblistki i przywołał zabawne anegdoty z jej życia, a także zaprezentował swoje wiersze dla dzieci. Po poezji i muzyce przyszedł czas na malarstwo – goście obejrzeli wystawę prac Agnieszki Ewy Kajkowskiej pt. „Struktura” opowiadającą o relacji kobiety z otaczającą ją rzeczywistością, mężczyzną, czasem i samą sobą.

We wtorek 17 grudnia mieliśmy natomiast przyjemność uczestniczyć w tegorocznej edycji Narodowego Czytania zorganizowanej przez Instytut Polonistyki Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych. Z zaproponowanych na ten rok przez polską parę prezydencką utworów studenci wybrali „Katarynkę” Bolesława Prusa, którą przeczytali razem z wicekonsulem Filipem Wtorkowskim i Michałem Rusinkiem. Jak co roku byliśmy pod wrażeniem wysokiego poziomu znajomości języka polskiego wśród chińskich studentów!

Po czytaniu studenci obejrzeli zaprezentowaną przez Konsulat wystawę „To jest mój rok” poświęconą sylwetce i twórczości Stanisława Moniuszki (na rok 2019 przypada bowiem 200. rocznica urodzin tego wybitnego kompozytora i dyrygenta).


Konsulat Generalny RP w KantoniePODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.


facebook