"Lato z Polską"

program dla dzieci i młodzieży
ze środowisk polskich i polonijnych
realizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"














27.07.2023 Historia jest siłą czyli "Lato z Polską" we Wspólnocie Polskiej Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Historia jest siłą. Historię nie tylko stanowią wiarogodne zbiorowiska nagich faktów ale i pojęcia, jakie naród o swej własnej wyrabia historii. - mawiał Cyprian Kamil Norwid. We Wspólnocie Polskiej mamy świadomość wagi historycznego przekazu jaki winni jesteśmy młodemu pokoleniu. Najlepiej, jeżeli dzieje się to na ojczystej ziemi i pod pieczą znawców tematu. Tak właśnie przebiega jeden z punktów programy "Lata z Polską", akcji organizowanej przez Stowarzyszenie od wielu lat, dedykowanej młodzieży polskiego pochodzenia ze wszystkich zakątków świata. Zajęcia z zakresu historii dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Czech i Litwy poprowadził pracownik Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu - Biura Edukacji Narodowej Marek Gadowicz. A temat - m.in. historia misia Wojtka, niezwykłego żołnierza w Armii gen. Andersa.

Kim był miś Wojtek? W jakiej, ważnej dla losów II wojny światowej, bitwie wziął udział? Opowieść zaczyna się w kwietniu 1942 roku, kiedy to polscy żołnierze maszerujący z cywilami z Pahlevi w Persji (dziś Iran) do Palestyny spotkali chłopca niosącego małego niedźwiadka syryjskiego. Skąd się tam w ogóle wzięli polscy żołnierze? Krótko mówiąc, przybyli tam ze Związku Sowieckiego. Na mocy układu Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 r. (przywracał stosunki dyplomatyczne między Polską a ZSRS oraz stwierdzał, że postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow, którego tajny protokół mówił o podziale ziem polskich między III Rzeszę a Związek Sowiecki, już nie obowiązują) powstała tam polska armia złożona z żołnierzy wypuszczonych z niewoli sowieckiej dzięki amnestii. Dowódcą wojska polskiego mianowano gen. Władysława Andersa, który podczas Kampanii wrześniowej także dostał się do sowieckiej niewoli.

Jak Państwo widzą taka opowieść może wciągnąć w meandry historii polityki, wojskowości, dziejów polskiego oręża i dokonań naszych dzielnych bohaterów czasów II wojny światowej. Wystarczy tylko ciekawy punt wyjścia..



Pobyty wakacyjne dzieci polonijnych są niezwykle ważne, pozwalają budować wiez młodych rodaków z zagranicy z Macierzą. Dla Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” jest to szczególna misja, która realizowana jest nieprzerwanie od ponad 30 lat. Samorządy lokalne zawsze były i są niezawodnym partnerem Stowarzyszenia w tym dziele. Zwłaszcza obecnie, kiedy brakuje środków z budżetu państwa, a program musi być kontynuowany, bo liczy na niego wielu naszych młodych rodaków.

Pieczę nad młodzieżą, która wzięła udział w opisywanym przez nas spotkaniu w IPN w ramach projektu "Przystanek z Historią" pełni Dolnośląski Oddział Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". To oczywiście nie jedyne miejsce akcji "Lato z Polską". O kolejnych będziemy informowali systematycznie wraz z przybyciem do polski młodzieży polskiej i polonijnej.


MISJA "LATA Z POLSKĄ"

Realizując "Lato z Polską" chcemy pobudzić zainteresowanie opinii publicznej, wzmocnić poczucie narodowej solidarności i współodpowiedzialności za najmłodsze pokolenie Rodaków żyjących poza granicami Polski. Czynimy to z przekonaniem, że świadczona pomoc i troska o tożsamość uczestników pobytów jest naszym wspólnym, moralnym i patriotycznym obowiązkiem. Dzieci poprzez kontakty z rówieśnikami z kraju, w naturalny sposób uczą się języka, nawiązują więzi pokoleniowe i poznają warunki życia we współczesnej Polsce.







LATO Z POLSKĄ - PRZEGLĄD WYDARZEŃ




PATRONAT MEDIALNY