"Lato z Polską"

program dla dzieci i młodzieży
ze środowisk polskich i polonijnych
realizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"














29.07.2022 "LATO Z POLSKĄ" W LUBELSKIM I ŚWIĘTOKRZYSKIM Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

W dniach 21- 29 lipca na zaproszenie Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" przebywała w Polsce grupa 19 osób z Gimnazjum J. I. Kraszewskiego w Wilnie. Jak podsumowuje wakacyjne przedsięwzięcie "Lato z Polską" - które na stałe wpisała się już w kalendarzu Wspólnoty Polskiej - Prezez Oddziału Lubelskiego SWP Dariusz Śladecki: "dla uczniów z Litwy pobyt w Polsce był okazją poznania historii Polski i jej zabytków, a także doskonałej zabawy podczas warsztatów".

Przez cały pobyt uczestnicy byli zakwaterowani w Internacie ZSR w Kijanach koło Lublina. Już w tej miejscowości, aczkolwiek niewielkiej, czuć powiew polskiej historii. Jak głoszą podania Bolesław Chrobry który w 1018r. wyprawił się na Ruś i zdobył Kijów (ten wątek powróci w projekcji filmu, który oglądali uczestncy), wracając z tej zwycięskiej wyprawy, zabrał wielkie łupy i liczne zastępy jeńców z plemienia Dregowiczów. Najprawdopodobniej tychże jeńców król osiedlił właśnie na ziemi kijańskiej, gdzie „stopili się” z miejscową ludnością.

Pierwsze pisane wzmianki o Kijanach pochodzą z roku 1383 i opisują je jako wieś szlachecką. Wówczas to dziedzicem był Jakusz (Bończa), później zaś w latach 1390-1401 Piotr z Kijan. Od Kijan biorą nazwisko Kijańscy z okresu 1477-1488 znany był Jan Kijański pisarz ziemski lubelski, pleban w Bystrzycy. W 1488 w Zbiorze dokumentów Małopolskich występuje Mikołaj Kijański łożny królewski. Według Słownika geograficznego Królestwa Polskiego z roku 1883 wieś posiada kościół parafialny i cukrownię oraz "zamek ciężko zbudowany" o czym zaświadczył Ulrykow von Verdun, wysłannik króla francuskiego do Moskwy podróżujący przez Polskę i Kijany włąśnie w roku 167.

Kościół parafialny erygował w roku 1599 Piotr Czerny dziedzic, a istniejący w XIX wieku – murowany wystawił w roku 1723 Atanazy Miączyński. To w nim znajduje się darzony kultem wiernych obraz Matki Boskiej Kijańskiej pochodzący z końca XVII wieku. Jedna z miejscowych historii przekazywana z pokolenia na pokolenie głosi, że budowa kościoła związana jest z przysięgą jaką miał złożyć Atanazy Miączyńskiy, podskarbi nadworny koronny, wojewoda wołyński, „hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego”, wielokrotny poseł na Sejm, wielki posiadacz ziemski (jego majątek liczył 426 wiosek i 22 miasta, który w 1683 r.) Otóż udając się, pod wodza króla Jana III Sobieskiego, z odsieczą Wiedniowi przeciw Turkom – złożył śluby przed cudownym obrazem M. B. Kijańskiej, że gdy szczęśliwie powróci, postawi w Kijanach murowany kościół i obraz Matki Bożej umieści w wielkim ołtarzu. Powrócił, a kościół i obraz podziwiać można do dzisiaj.

Innym lokalnym zabytkiem jest neorenesansowy pałac z XIX wieku, wybudowany został około 1850 roku i przebudowany około 1880 roku przez Stanisława Sonnenberga. W arkadowo-filarowym portyku ustawiono posągi bogini Ateny i Demeter. Pałac otacza park dworski oraz aleja składająca się z 27 lip prowadząca do pałacu.

Ale nie tylko w Kijanach oczywiście przebywali uczestnicy "Lata z Polską", bynajmniej. Liczba całodziennych wycieczek i dodatkowych zajęć edukacyjnych dla niektórych osób była dużym zaskoczeniem. Program pobytu był bardzo napięty. Zwiedzanie Lublina, Kazimierza Dolnego, Zamościa, Nałęczowa, Sandomierza, Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie, Kodnia, wykłady dr Heleny Błazińskiej z języka i kultury polskiej, to tylko niektóre z punktów tego programu.

W samym tylko Lublinie dzięki uprzejmości Pana dr Marcina Gapskiego Wicedyrektora Muzeum Lubelskiego w Lublinie; uczestnicy zwiedzili wystawę „Na kresy po zdrowie” w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie oraz Galerię Malarstwa i kaplicę pw. Św. Trójcy na Zamku. Ponadto w Galerii Malarstwa na lubelskim zamku w sobotę (23 lipca) odbyła się premiera filmu pt. „Bitwa nad Bugiem”. Projekcja opowiada o wydarzeniach z 22 lipca 1018 r., kiedy to wojska dowodzone przez Bolesława Chrobrego walczyły z armią wielkiego księcia Rusi Kijowskiej, Jarosława Mądrego. Podczas premiery filmu w Muzeum Narodowym uczestnicy mogli porozmawiać z aktorami i jego reżyserem.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyło młodzieży z Wilna obecność w miejscach pamięci związanych ze św. Janem Pawłem II na KUL, ponadto zwiedzanie kościołów, Muzeum na Majdanku, warsztaty w Instytucie Pamięci Narodowej oraz spotkanie w Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin, gdzie zapoznali się z projektem: Lublin Europejską Stolicą Młodzieży 2023.


Zapraszamy na fotorelację z pobytu litewskiej młodzieży




Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów








"Lato z Polską" 2022




LATO Z POLSKĄ - PRZEGLĄD WYDARZEŃ




PATRONAT MEDIALNY




Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów