SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2021-05-03 „Biało Czerwona” dla Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Polska

Od dziś nad Domem Polonii w Warszawie będzie dumnie powiewać „Biało Czerwona” wręczona przed Prezydenta Andrzeja Dudę Prezesowi Dariuszowi Piotrowi Bonisławskiemu w uznaniu roli jaką odgrywa „Wspólnota Polska” w podtrzymywaniu i rozwijaniu polskości poza granicami kraju. Uroczystość miała miejsce 2 maja 2021 roku w Pałacu Prezydenckim w Dniu Flagi oraz Dniu Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą ma wymiar szczególnej łączności. Z jednej strony – tęsknoty, a z drugiej strony – pamięci, a nade wszystko wielkiego związku, czegoś, co nazywam wspólnotą Polaków na całym świecie, wspólnotą myśli, mentalności i sposobu patrzenia na świat, a czasem wspólnotą trosk – podkreślał Prezydent Andrzej Duda. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyła też Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Wręczając flagi Prezydent podkreślił, że – Ta flaga ma ogromne znaczenie, bo trzeba pamiętać, że to nie tylko symbol. Że to są barwy, to jest sztandar, za który ludzie umierali.

W czasie uroczystości Prezydent wręczył także akty nadania obywatelstwa polskiego rodzinie Jacyniaków – repatriantów z Ukrainy.

– Bardzo cieszymy się z Waszej dzisiejszej obecności w Pałacu Prezydenckim, wiemy, że jako młodzi ludzie doświadczyliście bardzo trudnego przeżycia, jakim jest śmierć rodziców. Ale łącząca Was niezwykle mocna więź i miłość, a także pomoc wielu ludzi o wielkich sercach, sprawiły, że przyjechaliście do Polski, wypełniając tym samym testament rodziców, by tutaj, w ojczyźnie Waszych przodów zacząć nowe życie – mówiła Małżonka Prezydenta.

– Do tej pory byliście posiadaczami Karty Polaka, od dziś jesteście dumnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Kochani, witajcie w domu – podkreśliła.


STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"