SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2021-04-08 Zapraszamy na X Festiwal Amatorskiego Ruchu Artystycznego FARA Polska

Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Chorzowskie Centrum Kultury zaprasza Polonię i Polaków za granicą na X Festiwal Amatorskiego Ruchu Artystycznego FARA.

FARA, która w latach 20212-2020 funkcjonowała pod nazwą Festiwal Małych Form Artystycznych to wydarzenie z 10-letnią tradycją. Na deskach Chorzowskiego Centrum Kultury w ramach festiwalu zostało wystawionych kilkaset spektakli, wiele z nich zapadło w pamięć widzom, a wielu laureatów profesjonalnie zajmuje się dziś teatrem.

Początkowo Festiwal ograniczał się do spektakli zgłoszonych przez chorzowskie szkoły. Z czasem przybywały nowe kategorie tak, aby każdy mógł znaleźć w tym przedsięwzięciu swoje miejsce. Organizowane były spotkania artystami, warsztaty, szkolenia. W ramach nagrody dla opiekunów, instruktorów teatralnych odwiedzano Teatry w: Krakowie, Katowicach, Bielsku-Białej, Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi, w Zakopanem czy Operę w Wiedniu.

W ubiegłym roku – mimo pandemii – Festiwal gościł reprezentację Teatru „POEZJADA” z Oberhausen w Niemczech, organizował spotkania z miłośnikami i praktykami teatru. Ze względu na poszerzający się krąg uczestników i odbiorców postanowiono zmienić nazwę na Festiwal Amatorskiego Ruchu Artystycznego.

FARA 2021

W tym roku festiwal odbędzie się w trzech wariantach:

1. Spektakle prezentowane na deskach ChCK.

(Osoby indywidualne, Stowarzyszenia, Fundacje, Instytucje Kultury, Ośrodki Pracy Pozaszkolnej)

a) SPEKTAKL TEATRALNY
- Dzieci - Młodzież - Dorośli

b) MONODRAM
- Dzieci - Młodzież - Dorośli

c) TEATR TAŃCA
- Dzieci - Młodzież - Dorośli

d) TEATR TRZECIEJ DROGI
(grupy teatralne, w których oprócz amatorów występują też zawodowi aktorzy, działające samodzielnie lub współpracujące z różnymi instytucjami kultury, realizujące spektakle prezentowane repertuarowo, nieinstytucjonalne) - dotychczasowa nazwa: PROFESJONALNY ALE NIEZAWODOWY.

Prezentacje zgłoszonych spektakli do I etapu odbędą się: 19-21 kwietnia w ChCK i 18 -20 maja 2021

Prezentacje II etapu odbędą się: 14-17 czerwca, ChCK.


2. Spektakle zarejestrowane na nośnikach

(płyta DVD, pendrive, link do filmu - You Tube) do pięciu lat wstecz.

ETAP WSTĘPNY - Komisja etapu kwalifikacyjnego dokona wyboru spektakli pod względem technicznym oraz formalnym.

Prezentacje I etapu (spektakle, które zostaną zakwalifikowane) będą umieszczone w kwietniu i maju na kanale You Tube Chorzowskiego Centrum Kultury, aby każdy mógł zapoznać się ze zgłoszonymi prezentacjami do festiwalu.

Podczas II etapu wyświetlimy zakwalifikowane spektakle w Kinie Grajfka w Chorzowskim Centrum Kultury (czerwiec, dokładny termin zostanie podany po eliminacjach I etapu)


3. Międzynarodowe prezentacje. Kategoria dla grup polonijnych działających poza granicami naszego kraju. Można zgłaszać spektakle zarejestrowane na nośnikach (płyta DVD, pendrive, link do filmu - You Tube).

Swój udział można zgłaszać do 27 kwietnia 2021

Po raz pierwszy, dzięki współpracy z Górnośląskim Oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, do udziału w festiwalu zapraszani są POlacy na Ukrainie, Białorusi i Litwie oraz środowiska polonijne w Niemczech, na Węgrzech, w Austrii, Rumunii i nie tylko.


DODATKOWO:

  1. Konkurs na ETIUDĘ FILMOWĄ
    Etiuda zrealizowana na temat: „Pokaż, o czym chcesz rozmawiać” - do 2 min.
  2. Konkurs na PLAKAT TEATRALNY spektaklu, który będzie prezentowany w ramach festiwalu.
  3. Konkurs na SCENARIUSZ SZTUKI TEATRALNEJ, temat dowolny.


GALA PODSUMOWUJĄCA X FESTIWAL AMATORSKIEGO RUCHU ARTYSTYCZNEGO

połączona z tradycyjnym wręczeniem nagrody „Chorzowskie Szekspiry” odbędzie się 18 czerwca 2021 r.

ORGANIZATORZY

Chorzowskie Centrum Kultury

Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w KatowicachPROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO CHORZÓWSTOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"