60milionow


JEST NAS 60 MILIONÓW

Celem kampanii jest poszerzenie wiedzy o Polonii i Polakach z zagranicy w kraju oraz wiedzy o Polsce w środowiskach polonijnych, ale przede wszystkim budowanie świadomości globalnej wspólnoty Polaków.


WIADOMOŚCI O POLONII O POLAKACH W KRAJU I ZA GRANICĄ

PORTAL PROWADZONY PRZEZ POLONIJNĄ AGENCJĘ INFORMACYJNĄ   Litwa
2021-05-14 Zakończono zdjęcia do „Odrodzeni Duchem”

13 maja w Trokach zakończono zdjęcia do „Odrodzeni Duchem” - filmowej adaptacji utworu Juliusza Słowackiego „Preliminaria peregrynacji do Ziemi Świętej Jego Osobowości Księcia Radziwiłła Sierotki”, a już w sobotę Polski Teatr Studio w Wilnie (PST) zaprasza na pierwszy po kwarantannowej przerwie spektakl na żywo „Witamy w Cabaret”.

Przez ostatni tydzień w malowniczej scenerii zamków w Trokach i Miednikach oraz na Zatroczu trwały zdjęcia do „Odrodzeni Duchem” - nowej produkcji Polskiego Teatru Studio w Wilnie i TVP Wilno. Telewizyjny spektakl powstaje pod kierunkiem Sławomira Gaudyna, reżysera Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Jacka Januszyka – reżysera filmowego.

W „Odrodzeni Duchem” zobaczymy m.in. takich aktorów jak Edward Kiejzik – w roli księcia Radziwiłła Sierotki, Piotr Cyrwus – Podkomorzy, Mateusz Mikoś - ks. Ryłło, w rolę Starosty wciela się natomiast Sławomir Gaudyn. W ekranizacji występuje również Agnieszka Rawdo oraz wiele osób znanych na Wileńszczyźnie nie tylko ze sceny PST, ale również z zaangażowania społecznego, jak Marek Kubiak – prezes Wileńskiego Oddziału Miejskiego ZPL czy Marek Pszczołowski – dyrektor Gimnazjum w Zujunach. Przy produkcji spektaklu pracował polsko-litewski zespół techniczny, liczący 20 osób.

„Preliminaria…” to satyra obyczajowa, zbliżona do współczesnej groteski, to utwór realistyczny zaprawiony wybornym humorem, ironią. Premiera teatralna w reżyserii Lila Kiejzik według scenariusza Alwida Bajor, odbyła się 6 września 2009 r. na scenie Dom Kultury Polskiej w Wilnie. Adaptacji scenariusza dla potrzeb filmowych dokonał Sławomir Gaudyn. Producentami ekranizacji są Edward Kiejzik – Polski Teatr Studio w Wilnie oraz Mirosław Bieraza – TVP Wilno.

Już w najbliższą sobotę PST powróci do spektakli na żywo. 15 maja o godz. 16.00 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz 16 maja o godz. 16.00 w Pałacu Kultury w Trokach będziemy mogli obejrzeć spektakl muzyczny „Witamy w Cabaret” w wykonaniu Justyny Stankiewicz. Przy fortepianie - Jurgita Umaraitė, saksofon: Rafał Jackiewicz.

Wstęp na oba spektakle jest wolny, jednak ze względu na wymagania związana z pandemią konieczna rejestracja mailowa. Kontakt: teatr.studio.wilno@gmail.com.

Organizatorzy proszą o podania imienia i nazwiska każdej z osób, które chcą się zarejestrować.

Spektakle odbywają się w ramach festiwalu Idy Teatralne 2021, który potrwa do końca czerwca.


Fot. Ricardas Grigas/materiały prasowe Polskiego Teatru Studio w WilniePODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.