ŚWIAT POLONII

PREZENTOWANE INFORMACJE POCHODZĄ OD OSÓB PRYWATNYCH, MEDIÓW I ORGANIZACJI POLONIJNYCH. REDAKCJA "ŚWIATA POLONII" STOWARZYSZENIA NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ICH PRAWDZIWOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŹRÓŁO WIEDZY O ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW.


2018-03-21 “Polskie drogi do wolności – wydarzenia i twórcy polskiej niepodległości” Stany Zjednoczone Ameryki     http://deon24.com

Tradycyjnie, ja co roku, podczas “Józefinek” odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu zorganizowanego przez Radę Nauczycieli Polonijnych. Tym razem tematem prac były “Polskie drogi do wolności – wydarzenia i twórcy polskiej niepodległości”.

SWP

Ceremonia przyznania nagród miała miejsce w czasie eleganckiego obiadu w sali bankietowej Lone Tree Manor w niedzielne popołudnie, podczas którego członkowie Rady Nauczycieli Polonijnych, wybrani uczniowie szkół sobotnich oraz inni goście celebrowali Józefinki. Tradycja ogłaszania wyników dorocznego konkursu na św. Józefa ma sporo lat.

SWP

Za każdym razem temat konkursu jest inny. W tym roku podyktowały go wyjątkowe okoliczności obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

“Uczniowie musieli napisać esej, w którym starali się pokazać te wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli. Pokazać twórców tej niepodległości, którzy, zdaniem autorów, zasługują na największe wyróżnienie. Pokazać różne drogi dochodzenia Polaków do wolności. Jest to nasz hołd pokoleniom, które walczyły o wolną Polskę. Młodzież wykazała się bardzo dużym zasobem wiedzy. Prace były piękne, tylko gratulować. Niestety nie mogliśmy wszystkich uczestników nagrodzić, ale obok laureatów trzech pierwszych i wyróżnionych miejsc, pozostali uczestnicy też otrzymali nagrody”

– powiedziała organizatorka konkursu Ewa Jabłońska ze szkoły Kazimierza Pułaskiego.

SWP

Nagrody przyznano w kilku kategoriach. Pośród licealistów za najlepszą pracę w języku polskim laur zwycięstwa powędrował do Michała Klempki ze szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Drugie miejsce zajęła Victoria Chwojnicki ze szkoły im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, trzecie Gabriela Łuczaj ze szkoły im. św. Błażeja w Summit. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Karolina Kowalik ze szkoły Taft, Naomi Szalast ze szkoły im. Gen. Kazimierza Pułaskiego, Karolina Szabla z Kennedy High School i Paulina Czachor ze szkoły im. św. Błażeja. Za prace anglojęzyczne pierwsze miejsce zajął Krzysztof Dobrzycki ze szkoły im. Gen. Kazimerza Pułaskiego, druga lokata przypadła Angeli Bylinie ze szkoły im. Ks. Ignacego Posadzego. W kategorii uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej laureatem głównej nagrody została Julia Kozioł ze szkoły im. Gen. Pułaskiego. Na drugiej pozycji uplasowała się Angelika Włodyka, na trzeciej Aleksandra Kajderowicz, obie z tej samej szkoły.

Za prace artystyczne, które oceniała dr Jolanta Jonak najwyżej oceniona została Kristy Azzam. Pozostałe miejsca przypadły Malinie Mandel i Oliwii Musze.

Spotkanie poprowadziły Czesława Kolak i Józefina Nocula.


Emilia Sadaj
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE ZAMIESZCZONE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ BEZ INGERENCJI REDAKCJI


facebook