ŚWIAT POLONII

PREZENTOWANE INFORMACJE POCHODZĄ OD OSÓB PRYWATNYCH, MEDIÓW I ORGANIZACJI POLONIJNYCH. REDAKCJA "ŚWIATA POLONII" STOWARZYSZENIA NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ICH PRAWDZIWOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŹRÓŁO WIEDZY O ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW.


2018-03-14 „Inspiracje wielkanocne” Czechy     Zwrot

MILIKÓW / W sobotę i niedzielę, 10 i 11 marca, zwiedzano w Domu PZKO Milików-Centrum wystawę „Inspiracje wielkanocne”. Ekspozycję przygotował Klub Kobiet Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.

SWP


Jak zawsze na otwarcie, które uświetniły swoim występem dzieci, przybyły panie reprezentujące Kluby Kobiet innych Kół PZKO, dosłownie z całego Zaolzia. Wystawę zwiedziła też prezes PZKO Helena Legowicz.

SWP


Milikowianki spotykają się pod przewodnictwem kierowniczki Klubu Kobiet Ewy Brózdy. Klub liczy obecnie 17 pań. Biorą również udział w warsztatach, podczas których uczą się nowych technik rękodzieła. Na wystawie zaprezentowały piękne kartki z życzeniami wielkanocnymi tworzone techniką wytłaczania wzorów w pergaminie.

SWP


Koszyczki, baranki, zajączki, kurki, jajka, kwiaty to najpopularniejsze motywy świąteczne, które znalazły się na wystawie. Wykorzystano do ich wyrobu różnorodnych materiałów, drewna, papieru, wikliny, tkanin, wełny, wstążek, koralików. Uśmiech na ustach i podziw wzbudzało pomysłowe ogromne jajo wielkanocne w starym koszu na bieliznę. Na stołach były również wypieki, ciasta, pierniczki.

SWP


Ekspozycję rękodzieła uzupełniała wystawa starych fotografii ze zbiorów Jana Sikory. Zakomponowano również stare urządzenia ułatwiające kiedyś prace gospodyniom w kuchni. Aranżacji wystawy dokonały Irena Cieślar, Zofia Kukuczka i Helena Niedoba. Nie zabrakło tradycyjnej loterii oraz smacznego bufetu, ciepłych dań, ciastek i kołaczy.


fot. Ewa Sikora
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE ZAMIESZCZONE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ BEZ INGERENCJI REDAKCJI


facebook