ŚWIAT POLONII

PREZENTOWANE INFORMACJE POCHODZĄ OD OSÓB PRYWATNYCH, MEDIÓW I ORGANIZACJI POLONIJNYCH. REDAKCJA "ŚWIATA POLONII" STOWARZYSZENIA NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ICH PRAWDZIWOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŹRÓŁO WIEDZY O ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW.


2018-02-21 Ze szkolnej kroniki - kartka z lutego Turcja     Stowarzyszenie Polonii w Stambule İstanbul'da Polonyalılar Derneği

Mówią w Polsce: luty kuje buty. No tak, ale ta zima tylko na ekranie, właśnie trwa zimowa olimpiada na drugiej półkuli.
A my tu w Turcji na tablicy piszemy nowe słowa, i co można z nimi zrobić: można skręcić kark, złamać na lodzie rękę lub nogę, skoczyć na nartach ze skoczni. Można zarazem ścigać się i strzelać do celu, albo pokonywać slalomem niebezpiecznie stromą trasę, tak gnać w dół na łeb na szyję.
Przed bolesnym upadkiem ochronią nas wymyślone przez nas "zadupniki". Eeee...Słowo ze śmiechem przeszło przez szkolną cenzurę, ale nie przeszłoby przez komisję sportową, a więc rezygnujemy.

SWP

A na łyżwach? Wdzięcznie (ależ trudne do napisania słowo!) tańczyć na lodzie; albo sunąć płynnie do mety tak szybko, jak poranne światło; albo też grać w hokeja i wbijać gole. Hmmm, niebezpieczny sport, można wybić zęby.

Sanki w lodowym tunelu pędzą jak rakiety, snowboards (jedyne angielskie slowo, a my nawet wiemy, jak się je pisze!) wzbijają się w niebo, a my... a my... No a my właśnie teoretycznie poznajemy tajniki dyscyplin sportowych i... ptasie zaloty Jana Brzechwy. To przy okazji Walentynek. Nie wiedzieliśmy, że można na przykład łamać serca.

„Piękna czaplo, szukam żony,
Będę kochał ciebie, wierz mi,
Więc czym prędzej się pobierzmy”.
Czapla piórka swe poprawia:
„Nie chcę męża mieć żurawia!”


Stowarzyszenie Polonii w Stambule İstanbul'da Polonyalılar Derneği
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE ZAMIESZCZONE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ BEZ INGERENCJI REDAKCJI


facebook