ŚWIAT POLONII

PREZENTOWANE INFORMACJE POCHODZĄ OD OSÓB PRYWATNYCH, MEDIÓW I ORGANIZACJI POLONIJNYCH. REDAKCJA "ŚWIATA POLONII" STOWARZYSZENIA NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ICH PRAWDZIWOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŹRÓŁO WIEDZY O ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW.


2018-04-17 sprzątanie cmentarza w Zimnej Wodzie Ukraina     Eugeniusz Wołoszyn

W sobotę 14 kwietnia b.r. młodzież ze Lwowa wspólnie ze stypendystami Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” przeprowadziła akcję sprzątania polskiego cmentarza w Zimnej Wodzie koło Lwowa.

Sprzątanie odbywa się już od lat. Biorą w nim udział Polacy mieszkający w Zimnej Wodzie i polska młodzież która należy do klubu stypendystów. Nie zabrakło również wolontariuszy. Cmentarz jest spory i znajduje się tam bardzo dużo grobów o których już nikt nie pamięta. Prace porządkowe polegały na uprzątnięciu jesiennych liści, oczyszczeniu grobowców oraz wycięciu zbędnych krzewów. W tym roku pogoda dopisała i akcja przebiegła sprawnie. Po zakończeniu pracy młodzież udała się do pobliskiego lasu na grillowanie i wspólną integrację.

SWP

Ta inicjatywa ma na celu zachowanie i opiekę nad miejscami pamięci tam, gdzie już nie ma komu troszczyć o polskie dziedzictwo materialne. Ponadto dzięki akcji młode pokolenie uczy się szacunku dla historii przodków, a jednocześnie dzięki wspólnym działaniom integruje się.


Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Wołoszyn
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE ZAMIESZCZONE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ BEZ INGERENCJI REDAKCJI


facebook