ŚWIAT POLONII

PREZENTOWANE INFORMACJE POCHODZĄ OD OSÓB PRYWATNYCH, MEDIÓW I ORGANIZACJI POLONIJNYCH. REDAKCJA "ŚWIATA POLONII" STOWARZYSZENIA NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ICH PRAWDZIWOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŹRÓŁO WIEDZY O ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW.


2018-04-16 obchody wyzwolenia Buinen przez 1 dywizję pancerną pod dowództwem gen. Maczka Holandia     http://polakroku.nl /Richard Dudkiewicz

W wielkim poważaniu, spokoju i entuzjazmem organizują członkowie fundacji Dorspbelangen Buinen wspólnie z Komitetem Wyzwolenia Borger corocznie w dniu 12 kwietnia przy pomniku poległych, obchody wyzwolenia Buinen przez 1 dywizję pancerną pod dowództwem generała Maczka. Uczniowie szkół podstawowych piszą wspólnie wiersze wyrażające w szczególny sposób pamięć o tamtych okrutnych dnia, o utracie wolności, o poległych w Buinen jak i konsekwencjach wojny. Wiersze te są czytanie w trakcie obchodów 12 kwietnia przez samych uczniów.

SWP

Gmina Borger-Odoorn wspiera tę coroczną uroczystość , zaprasza polskich kombatantów, ich rodziny, przedstawia ówczesne życie żołnierzy i utrwala pamięć poległych współtowarzyszy broni. Świadomość tamtych wydarzeń. Kontynuacja w tak szczególny sposób tych wspomnień przez fundację Dorspbelangen Buinen wspólnie z Komitetem Wyzwolenia Borger zasługują na szczególne wyróżnienie. Stąd nominacja w kategorii Honorowy Polonus.

SWP

Fundacja Dorpbelangen Buinen reprezentuje mieszkańców Buinen. Zajmuje się między innymi corocznymi obchodami wyzwolenia Buinen przez polskich żołnierzy. Dla uczczenia tego wydarzenia mieszkańcy ufundowali pomnik upamiętniający śmierć dwóch polskich żołnierzy. Fundacja Dorspbelangen Buinen organizuje ta uroczystość wspólnie z Komitetem Wyzwolenia Borger.

SWP

W uroczystościach biorą udział dzieci z grupy ósmej z pobliskich szkół podstawowych. Jest bardzo ważne aby młodzież brała wspólnie udział w tak doniosłej uroczystości.

W 2015 roku z okazji 70 rocznicy wyzwolenia Buinen był w imieniu Polskiej Ambasady Artur Krawczyk Defence Attaché Col. Ambassade Republiek Polen oraz Warrant Officer 1PLN Dariusz Klawon

(tekst z przemówienia Anastazji van de Werff – córki polskiego wyzwoliciela Buinen, Dominika Podgórskiego w trakcie obchodów wyzwolenia 12 kwietnia 2015.)

Zbliżali się Polscy żołnierze….nadchodził moment wyzwolenia.

Zabiorę was z powrotem w czasie … do tego czwartku z piękną wiosenną pogodą, 12 kwietnia 1945 roku… 70 lat temu…

Niekończący się szereg polskich czołgów, pojazdów wojskowych i ponad 400 polskich żołnierzy zbliżyło się do Exloo aby w ciągu dnia wyzwolić Buinen i Borger.

Działo się to we wczesnych godzinach popołudniowych, około wpół do pierwszej i każdy mieszkaniec Buinen usłyszał gdzieś w oddali zbliżający się warkot motorów. Odgłosy czołgów, hałas motorów i ciężkiej artylerii.

Zbliżali się Polscy żołnierze….nadchodził moment wyzwolenia.

W tych godzinach popołudniowych straciło życie dwóch polskich żołnierzy i mały Jacob Dieters.SWP

Kapral Stanisław Bielenic

Z kierunku Exloo zbliżały się oddziały pierwszej polskiej dywizji pancernej do wioski Buinen. Przy wjeździe do Buinen został śmiertelnie ranny kapral Stanisław Bielenic. W czasie trwających walk rodzina Dieters ruszyła z pomocą i zabrała nieżyjącego już żołnierza z łąki do swojego domu.

Jacob Dieters

W czasie przenoszenia ciała polskiego żołnierza ich 8 letni syn Jacob został śmiertelnie trafiony przez zabłąkaną kulę. Ten mały bohater, który biorąc przykład z ojca i matki również chciał udzielić pomocy polskiemu żołnierzowi. Jacob stał się niewinną ofiarą działań w wyniku drugiej wojny światowej.

Kapral Stanisław Kowalczyk

Tego samego popołudnia zbliżali się Polscy żołnierze do Borger. Przy moście Eeserbrug napotkali na zacięty ostrzał ze strony Niemców i musieli się wycofać. Nowy plan ataku został przygotowany przez generała Maczka, polskiego dowódcę. Plan ten został dostarczony przez Dominika Podgórskiego do czołgistów znajdujących się na pierwszej linii ognia. Ponownie zbliżyły się czołgi do przodu do mostu Eeserbrug i otworzyły ogień. Niemcy odpowiedzieli ogniem i zniszczyli jeden z pojazdów opancerzonych. W tym pojeździe siedział kapral Stamisław Kowalczyk który zginął na miejscu.

Dominik Podgórski, jeden z polskich wyzwolicieli, zabierał głos w czasie uroczystych obchodów wyzwolenia. Zawsze w imieniu swoich towarzyszy broni.

Obchodzimy dzisiaj wyzwolenie z dnia 12 kwietnia 1945 roku, 70 lat temu…

Coroczne obchody tutaj w Buinen są wyrazem uznania dla polskich żołnierzy z pierwszej polskiej dywizji pancernej, a w szczególności dla 10 batalionu Dragonders i poległych żołnierzy Bieleniec i Kowalczyk.

Na zakończenie cytat generała Maczka, który brzmi:

„Polski żołnierz walczył o wolność wielu krajów, ale umierał tylko za Polskę….”


http://polakroku.nl / Richard Dudkiewicz
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE ZAMIESZCZONE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ BEZ INGERENCJI REDAKCJI


facebook