Wiadomości
Msza na Monte Cassino
20.05.2013

W niedzielę zakończyły się we Włoszech dwudniowe polskie uroczystości upamiętniające 69. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. W ceremoniach w środkowej części kraju uczestniczyli przedstawiciele Polonii oraz lokalnych włoskich władz.

 

Uroczystości, zorganizowane przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie i środowiska polonijne, rozpoczęły się w sobotę w miejscowości San Vittore del Lazio koło Frosinone, gdzie znajdowało się pierwsze miejsce pochówku polskich żołnierzy II Korpusu.
Przy upamiętniającym ich krzyżu odbyła się modlitwa za poległych.

Kolejnym etapem obchodów rocznicy bitwy było złożenie wieńców pod pomnikiem żołnierzy II Korpusu w pobliskiej miejscowości Acquafondata. Za poległych uczestnicy uroczystości modlili się następnie przy pomniku polskich żołnierzy w Piedimonte San Germano.
W niedzielę na cmentarzu wojennym na Monte Cassino odprawiona została msza, w której uczestniczyli przedstawiciele polskiej dyplomacji, Polonii z Rzymu, Turynu i Neapolu oraz władz Cassino i okolicznych miejscowości, gdzie odbyły się rocznicowe ceremonie. Była też grupa harcerzy z Polski.

 

Nowy Dziennik

 Komentarze