SWP




2022-06-08 "Mama na obcasach" - spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker Polska

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zorganizowało spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker i jej książką "Mama na obcasach". Poruszany w niej temat łączenia kariery zawodowej z macierzyństwem jest ważny i dotyczy milionów rodzin. Czy istnieje w tej kwestii dylemat wyboru? czy wręcz przeciwnie, te dwie istotne sfery życia można połączyć w harmonijną całość? Nie chcąc odbierać Państwu przyjemności lektury nie odpowiemy na te pytania, za to oddamy głos Autorce, co stanowić będzie - jak sądzimy - zachętę do wysłuchania relacji ze spotkania w Domu Polonii Wspólnoty Polskiej w Warszawie

Magdalena Szefernaker: Czy w ogóle można pogodzić te dwa światy? A jeśli tak, to jaką cenę trzeba zapłacić, żeby móc spełniać się w roli mamy nie rezygnując przy tym ze swoich pasji, marzeń i ambicji zawodowych?

Na te pytania i wiele innych znajdziecie odpowiedź w mojej książce „Mama na obcasach”, w której 11 mam opowiada jak na co dzień stara się łączyć te dwa światy. Moje bohaterki Magdalena Wolińska-Riedi Lidia Sadowa Anna Skórzyńska Małgorzata Ostrowska-Królikowska Barbara Socha Dorota Łosiewicz Karolina Naja Małgorzata Kożuchowska Jadwiga Emilewicz Dorota Gawryluk Helena Pyz opowiedziały o tym co dla nich znaczy bycie mamą i jaką rolę w ich życiu odgrywa realizacja własnych pasji i marzeń w wymiarze zawodowym. Zdradziły także swój przepis na szczęśliwe życie rodzinne i zawodowe.

Historie opowiedziane przez moje rozmówczynie to lektura nie tylko dla kobiet. To książka także dla mężczyzn, bez których często nie udałoby się połączyć macierzyństwa z karierą zawodową.







Zdjęcia: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna


Ze wstępu do książki

Pomysł na książkę zrodził się z potrzeby serca. Będąc mamą dwóch synów, siedmioletniego Stasia i półtorarocznego Jasia, a do tego mamą pracującą na etacie, zastanawiałam się, jak połączyć macierzyństwo z karierą zawodową. I czy to w ogóle jest możliwe?
Odbyłam liczne rozmowy z moimi przyjaciółkami, koleżankami, sąsiadkami i innymi spotkanymi kobietami, dzięki którym jeszcze bardziej uświadomiłam sobie, że ten temat nie dotyczy tylko mnie, ale jest on niezwykle ważny również ze społecznego punktu widzenia. Wiele mam na co dzień przeżywa rozterki związane z organizacją życia rodzinnego i zawodowego, szukając balansu między pracą a domem. Dostrzegalna jest wyraźna zmiana modelu funkcjonowania rodziny: coraz częściej kobiety chcą i świadomie wybierają ambitną drogę zawodową, nie chcąc przy tym rezygnować z posiadania i wychowywania dzieci.
W każdej rozmowie szukałam potwierdzenia własnej tezy – że mimo wszystko, mimo wielu trudności można te dwa światy połączyć, że jest to możliwe. Pytałam inne mamy, jak one to robią, co im pomaga, a co przeszkadza w skutecznym funkcjonowaniu w tych dwóch wymiarach. Moje poszukiwania doprowadziły mnie nie tylko do napisania książki, lecz także do zrealizowania cyklu wywiadów radiowych w ramach Poranka Rozgłośni Katolickich „Siódma-Dziewiąta” w audycji „Mama na obcasach”. Odpowiedź, jaką znalazłam na moje pytanie, w dużym skrócie można przedstawić następująco: połączenie kariery zawodowej z byciem mamą jest możliwe, ale niewątpliwie jest to ogromne wyzwanie!
Oddaję w Państwa ręce 11 rozmów, a każda z nich to zupełnie inna historia – wyjątkowa, jedyna, oryginalna – która może stać się inspiracją dla Czytelniczek zmagających się z podobnymi wyzwaniami łączenia pracy z wychowywaniem dzieci.
Magdalena Wolińska-Riedi, Lidia Sadowa, Anna Skórzyńska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Barbara Socha, Dorota Łosiewicz, Karolina Naja, Małgorzata Kożuchowska, Jadwiga Emilewicz, Dorota Gawryluk, Helena Pyz – opowiadają swoje pasjonujące historie o tym, jak doszły do momentu, w którym obecnie się znajdują. Każda z nich musiała zmierzyć się z różnymi wyzwaniami, które wymagały od nich determinacji, ponadprzeciętnej organizacji, wykorzystania licznych umiejętności, pomysłu na siebie i na swoje życie, a także permanentnego dążenia do wyznaczonego celu.
11 kobiet reprezentujących różne dziedziny życia – z jednej strony znanych z pierwszych stron gazet, które można zobaczyć w telewizji lub poczytać o ich dokonaniach, z drugiej strony takich, które tak jak inne mamy borykają się z trudami macierzyństwa. Ta książka jest właśnie o mamach starających się na co dzień skutecznie łączyć macierzyństwo z rozwojem zawodowym.
Ze wszystkich tych rozmów można wyciągnąć wspólny wniosek – nie ma jednej recepty dla wszystkich kobiet, zaś kluczem do sukcesu jest odnalezienie własnego, autorskiego sposobu, by móc cieszyć się z macierzyństwa, realizując przy tym swoje pasje i ambicje zawodowe. I na pewno nie jest to łatwa droga, ale nikt też nie mówił ani nie obiecywał, że będzie łatwo. Niewątpliwie jednak – jeśli chcemy podążać w tym kierunku – należy spróbować, bo w życiu dużo bardziej żałuje się tego, czego się nie zrobiło, niż tego, co zrobiło się źle. Dlatego też warto o to zawalczyć, warto zaryzykować, bo – jak podkreślają moje rozmówczynie – macierzyństwo jest jedną z najpiękniejszych dróg, jest powołaniem i podstawowym źródłem radości każdej kobiety. A szczęśliwa kobieta z powodu posiadania szczęśliwych dzieci ma wielką siłę i energię do tego, aby przenosić góry i dobrze spełniać swoją rolę, również zawodową.
Panowie – ta książka jest również dla Was i o Was. Z większości rozmów jasno i dobitnie wybrzmiewa, że dzięki Waszemu wsparciu i zaangażowaniu jest możliwe łączenie pracy zawodowej z macierzyństwem, a już na pewno bez Was byłoby znacznie trudniej to osiągnąć. Mam nadzieję, że przedstawione historie pomogą Wam jeszcze lepiej zrozumieć nas – kobiety i mamy, a dzięki temu będzie nam łatwiej razem funkcjonować i wspierać się zarówno w macierzyństwie, jak i ojcostwie, a także w obszarze naszych pasji, marzeń i ambicji zawodowych.
Wszyscy znamy powiedzenie, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci, ale nie możemy również zapominać o tym, co jest dalej – szczęśliwi rodzice to szczęśliwa rodzina. I tego życzę nam wszystkim na każdy kolejny dzień.

Magdalena Szefernaker







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów