SWP




2022-03-18 „Zemsta” Fredry w ramach akcji „Wileńszczyzna-Ukrainie” Polska

Akcja „Wileńszczyzna-Ukrainie” jednoczy polskie środowiska Wilna i Wileńszczyzny w niesieniu pomocy dla ofiar rosyjskiej agresji w tym kraju. Już w sobotę, 26 marca będzie kolejna okazja by spotkać się wokół polskiej kultury i jednocześnie wesprzeć potrzebujących. Teatr Polski w Wilnie zaprasza na spektakl „Zemsta” w reżyserii Inki Dowlasz.

- Nasz teatr ma długie tradycje działalności charytatywnej, nie mogliśmy się nie włączyć w działania również teraz, w obliczu tak wielkiej tragedii. Nie raz mieliśmy okazję być we Lwowie, współpracowaliśmy przez lata z tamtejszym Polskim Teatrem Ludowym i nie możemy nie zaangażować się w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie – mówi kierowniczka teatru Irena Litwinowicz.

Przez i po spektaklu będzie okazja do złożenia ofiar na zakup leków i środków medycznych, które zostaną przekazane do ukraińskich ośrodków zdrowia. Kierowniczka Teatru Polskiego w Wilnie podkreśla, że zależy jej również na tym, by podkreślić wartość pokoju nie tylko w wymiarze międzynarodowym, ale również – znacznie jedności w relacjach sąsiedzkich, w małej społeczności.

- Wybraliśmy ten spektakl ponieważ mówi o takiej małej, sąsiedzkiej wojnie. Mam nadzieję, że oglądając go, nasza widownia poczuje się zachęcona do budowania większej jedności także w naszym, lokalnym środowisku. Teraz mamy okazję wspólnie pomagać najbardziej potrzebującym i myślę, że to bardzo ważne – mówi Litwinowicz.

Aleksander Fredro, „Zemsta”

26 marca, godz. 19.00 Dom Kultury Polskiej w Wilnie

Reżyseria Inka Dowlasz
Współpraca reżyserska Irena Litwinowicz
Scenografia Rafał Piesliak
Ruch sceniczny Tatiana Siedunowa
Opracowanie muzyczne Mariusz Czarnecki

Obsada
Cześnik Raptusiewicz Jerzy Szymanel
Klara, jego synowica Gabriela Błażewicz
Rejent Milczek Mieczysław Dwilewicz
Wacław, syn Rejenta Roman Niedźwiecki
Podstolina Teresa Samsonow
Bożena Sosnowska
Papkin Mirosław Szejbak
Dyndalski, marszałek Józef Brażyński
Śmigalski, dworzanin Cześnika Andrzej Staniul
Perełka, kuchmistrz Czesław Litwinowicz
Mularz I Andrzej Staniul
Mularz II Józef Brażyński

Aktualne informacje o akcji Wileńszczyzna Ukrainie można znaleźć na stronie Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Fot. Waldemar Dowejko



Akcja Wileńszczyzna – Ukrainie

W imieniu Grupy Inicjatywnej zrzeszającej przedstawicieli różnych polskich organizacji na Litwie zapraszamy wszystkich mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny, a szczególnie naszych Rodaków, do wsparcia akcji „Wileńszczyzna – Ukrainie”. Dajmy konkretny dowód jedności z ofiarami tej barbarzyńskiej wojny na terenie Ukrainy. Wojna porusza serca wszystkich, także mieszkańców Wileńszczyzny, którą od wieków tworzą różne narody, dające przykład zgodnej współpracy i wzajemnego poszanowania. Dziś nasze myśli i serca są na Ukrainie, która potrzebuje moralnego, a także humanitarnego wsparcia.

Zapraszamy, by do inicjatorów tej akcji dołączały zarówno osoby prywatne, jak i organizacje, szkoły, wspólnoty lokalne. Ważne jest, by nasze wspólne działania zostały ujęte w skoordynowane ramy, co ułatwi sprawne udzielanie pomocy.

Apelujemy o aktywność wszystkich ludzi dobrej woli, którzy mogą dołączyć do n

as, ofiarując swój czas, pieniądze, ale też schronienie dla uchodźców, wśród których wiele jest starszych osób, kobiet i matek z dziećmi.


DOM KULTURY POLSKIEJ
NAUGARDUKO 76, WILNO

W lutym 2001 roku rozpoczął swą działalność Dom Kultury Polskiej w Wilnie, będący własnością Fundacji Dobroczynności i Pomocy „Dom Kultury Polskiej w Wilnie”, której współzałożycielem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Jest to jedna z większych instytucji polskich na Litwie, mająca na celu organizację życia kulturalnego Polaków. Dom został wybudowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków przeznaczonych przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Do priorytetów w działalności Domu Kultury Polskiej należy edukacja kulturalna, polegająca na promowaniu polskiej kultury wśród mieszkańców Wileńszczyzny oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej. Ważnym zadaniem tej instytucji jest również kultywowanie lokalnych tradycji, folkloru, ocalenie od zapomnienia wszystkich wartości, które od wielu pokoleń kształtowały tożsamość narodową Polaków na Wileńszczyźnie.

Realizacja tych zamierzeń jest możliwa dzięki współpracy z licznymi organizacjami społecznymi, których siedziby mieszczą się pod dachem Domu Kultury Polskiej, m.in.: Związek Polaków na Litwie, Stowarzyszenie Nauczycieli i Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie, Uniwersytet oraz Akademia Trzeciego Wieku, Polski Teatr w Wilnie, Polskie Studio Teatralne, Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia” itd.


PORTAL POŚWIĘCONY POMOCY POLAKOM Z UKRAINY







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów