SWP




2021-11-27 Nagroda im. Grażyny Langowskiej dla Adama Błaszkiewicza Litwa

Wczoraj w Wilnie odbyła się uroczystość wręczenie Nagroda im. Grażyny Langowskiej Adamowi Błaszkiewiczowi. tegorocznemu laureatowi w kategorii "nauczyciel, wychowawca, instytucja polonijna", której dokonał w imieniu kapituły Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski w towarzystwie Sebastiana Jaworowskiego, członka Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" . Nagroda im. Grażyny Langowskiej - związanej z Olsztynem działaczki opozycji antykomunistycznej, związkowca NSZZ "Solidarność", posłanki na Sejm RP, nauczycielki i kuratora oświaty - została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Nagrodzony Adam Błaszkiewicz nie mógł odebrać nagrody ze względów zdrowotnych w trakcie Gali która miała miejsce w Olsztynie 25 października tego roku. Z tego względu uroczystość wileńską połączono z wręczeniem przez wiceministra edukacji i nauki RP Tomasza Rzymkowskiego medali Komisji Edukacji Narodowej "za szczególne zasługi dla rozwoju polskiej oświaty" oraz podsumowaniem 27. edycji konkursu „Najlepsza szkoła – najlepszy nauczyciel”.

Laureatowi Nagrody serdecznie gratulujemy!



Zdjęcia © Polonijna Agencja Informacyjna


Adam Błaszkiewicz

Laureat nagrody przyznanej przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" urodził się 8 maja 1959r. w Wilnie, a w 1981 r. został nauczycielem matematyki i fizyki. Założyciel i długoletni dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Od 1995 roku jest instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, przez wiele lat był jego przewodniczącym. Działał też w Kongresie Polaków na Litwie. Jest członkiem Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

Na początku lat 90-tych, na fali odrodzenia świadomości narodowej, w „sypialnych” dzielnicach Wilna powstawały klasy z polskim językiem nauczania przy szkołach rosyjskojęzycznych, przedszkolach. Działacze społeczni, rodzice rozpoczęli starania o powstanie w Wilnie jeszcze jednej takiej szkoły. Dzięki temu już w 1992r. został prezesem Fundacji Pomocy Budowy Szkoły Polskiej w Wilnie. W tym samym roku został mianowany dyrektorem szkoły w budowie. Budowa szkoły, jak też pozyskanie funduszy, było bardzo trudnym zadaniem w okresie blokady i tworzenia się struktur niepodległego państwa litewskiego. Dopiero przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i ówczesnym prezesem profesorem Andrzejem Stelmachowskim marzenia o szkole przybrały realny kształt. W 1993 r. budująca się szkoła otrzymała za Patrona Jana Pawła II, a od 1994r. 1 września w szkole po polsku naukę rozpoczęło 1767 dzieci.

W roku 2002 szkoła średnia została reorganizowana na progimnazjum i szkołę średnią. W 2004 r. program szkoły został akredytowany według wymagań ministerstwa oświaty Litwy i placówka otrzymała status gimnazjum i prawo prowadzenia egzaminów maturalnych.

Priorytetem działalności dyrektora Adama Błaszkiewicza była i pozostaje praca wychowawcza, kształtowanie systemu wartości, zachowanie tradycji. Podjął pracę w odradzającym się Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Został powołany do Zarządu organizacji. Dziś jestem instruktorem w stopniu harcmistrza i w miarę swoich możliwości służy pomocą młodszym druhom i druhenkom. Widząc potrzebę poprawienia stosunków polsko- litewskich, został jednym z założycieli a następnie wszedł do zarządu Litewsko-Polskiego Forum im. Jerzego Giedrojcia. Forum zrzesza historyków, dziennikarzy, przedsiębiorców, działaczy społecznych Litwy, razem z partnerami w Polsce.

Wielokrotnie odznaczany za zasługi na rzecz oświaty polskiej na Litwie: Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP, Odznaka Prezydenta Litwy „Za zasługi dla integracji w struktury euroatlantyckie”, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.


Nagroda im. Grażyny Langowskiej








Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów