SWP




2020-12-01 Kresowa pastorałka Polska

Już niebawem finału Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy” organizowany przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Zbliżają się również Święta Bożego Narodzenia. Te dwie okoliczności skłoniły "Przyjaciół Kresów": Akademię Teatralną, Białostocki Teatr Lalek i Polskie Radio Białystok wspieranych przez przedstawicieli "Wspólnoty Polskiej", do nagrania pastorałki, której premiera będzie miała miejsce 9 grudnia podczas "Kresowej Wigilii".

W refrenie usłyszymy uczestników Kresów z całego świata. Muzykę napisała Agnieszka Glińska, słowa Ewa Alimowska, a zaaranżował Marek Kubik. Zapowiada się zatem świąteczna, muzyczna uczta

Tymczasem możemy podsłuchać realizacji nagrania "Pastorałki ze światełkami" w Studiu Rembrandt - relacja Joanny Sikory




Zdjęcia: Monika Kalicka Polskie Radio Białystok.


29. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy"

Tegoroczne finały 29. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy" ze względu na pandemię koronawirusa odbędą się w całości w formie online. Weźmie w nich udział 25 recytatorów m.in. z Białorusi, Litwy, Kirgistanu i Rumunii.

Konkurs ma popularyzować polszczyznę wśród Polaków za granicą

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.

Co roku finały "Kresów" odbywały się w Białymstoku, a uczestnicy przyjeżdżali do tego miasta na tydzień, gdzie oprócz przesłuchań konkursowych, brali udział w warsztatach, spektaklach, organizowana była też wspólna wigilia.

"W tym roku nie rezygnujemy z konkursu, ale ze względu na pandemię koronawirusa, zmieniamy formułę i wszystko odbędzie się online" - powiedziała Anna Kietlińska, prezes podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska, które jest głównym organizatorem "Kresów".

W finałach weźmie udział 25 recytatorów z 9 krajów

Tegoroczne finały odbędą się w dniach 7-12 grudnia, weźmie w nich udział 25 recytatorów z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu, Kazachstanu, Mołdawii, Rumunii i Gruzji. W finałach biorą co roku udział najlepsi recytatorzy z najstarszej grupy wiekowej.

Anna Kietlińska powiedziała, że w tym roku uczestników "będziemy gościć w Białymstoku online". Dodała, że w taki sposób odbędzie się wspólna Wigilia kresowiaków, która - jak podkreśliła - jest ważnym, integrującym wydarzeniem.

Finaliści będą mogli konsultować się ze specjalistami

Finaliści będą mogli też obejrzeć spektakle online Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Wierszalin, przygotowano również dla nich nagrane materiały warsztatowe, które prowadzą wykładowcy Akademii Teatralnej w Białymstoku. Z nimi też recytatorzy będą mogli się konsultować.

Same przesłuchania konkursowe również będą miały inną formułę. Anna Kietlińska powiedziała, że finaliści zostali poproszeni o przesłanie nagrań z recytowanymi utworami, które zaprezentowali na eliminacjach. Na tej podstawie - jak dodała - będą oceniani.

Recytatorzy nie wystąpią osobiście na scenie

Zmieni się też formuła koncertu galowego, która kończy "Kresy". Odbędzie się jak co roku w Białostockim Teatrze Lalek; jednak na scenie nie wystąpią osobiście recytatorzy, a zostanie pokazany film z ich udziałem.





Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów