SWP




2019-10-08 50-lecie Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech Niemcy

W Kolonii odbyły się obchody Jubileuszu 50-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech, w których wzięła udział Agata Kornhauser-Duda. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" reprezentowała dyrektor programowy Zenka Bańkowska, która odebrała medal dla Wspólnoty Polskiej.

Państwa działalność to zarówno kilka lat aktywności, które poprzedziły formalną rejestrację, jak też poprzednie ponad 20 lat starań polskich kapłanów, nauczycieli, działaczy społecznych o to, aby młodemu pokoleniu, najpierw oswobodzonych jeńców i więźniów obozów, a później emigrantów osiadłych w Niemczech, przekazać znajomość polszczyzny, historii ojczystej, rodzimej kultury i zwyczajów – mówiła w sobotę Pierwsza Dama.

Organizacja jest najstarszym ośrodkiem oświatowym w Niemczech, który nauczając języka polskiego, naszej kultury i tradycji angażuje się w wychowanie kolejnych pokoleń młodych Polaków. – Za Państwa organizacją stoi także tradycja wywodząca się z epoki zaborów, kiedy zmagań o prawo nauczania w języku narodowym i, co jeszcze ważniejsze, w polskim duchu były jednym z najistotniejszych elementów walki naszych przodków i poprzedników o odzyskanie niepodległości – przypomniała Agata Kornhauser-Duda.

W Kolonii zgromadzili się Polacy należący do kilku pokoleń emigracji: nauczyciele, działacze, absolwenci i uczniowie. Towarzyszący Pierwszej Damie Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Adam Kwiatkowski, wręczył odznaczenie państwowe polonijnej działaczce, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej. Ewa Miżejewska została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Republice Federalnej Niemiec oraz za rozwijanie polskiej oświaty”.

Podczas uroczystości reprezentanci Macierzy oraz prowadzonych przez nią szkół odebrali z rąk Pierwszej Damy flagi państwowe RP przyznane przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Agata Kornhauser-Duda w imieniu własnym i męża podziękowała odznaczonej za zaangażowanie w krzewienie polskości wśród młodego pokolenia, za integrację Polonii, a także za budowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w Niemczech.

 

Obchody odbyły się pod hasłem „W nas jest Polska”. – Chociaż żyją Państwo na obczyźnie, to w swoich sercach, umysłach, pamięci, domach rodzinnych i współtworzonych instytucjach przechowali Państwo narodową tożsamość i dziedzictwo – podkreśliła Pierwsza Dama. Dodała, że „właśnie te wartości czynią nas jedną wspólnotą, niezależnie od tego, gdzie w świecie rzuciły nas osobiste losy lub dramatyczna historia”. Małżonka Prezydenta wyraziła uznanie dla pielęgnowania tych wartości oraz gorąco podziękowała rodzicom i pedagogom za wychowanie dzieci i młodzieży w miłości do kraju ich przodków. – Udaje się Państwu nie tylko podtrzymywać polskość, ale wśród pokolenia Polaków urodzonych w Niemczech budować poczucie tożsamości narodowej i narodowej dumy. Uważam, że młodzież mieszkająca w Polsce mogłaby uczyć się patriotyzmu od swoich rówieśników z zagranicy. Składam wielki ukłon za to dzieło – uzupełniła Pierwsza Dama.

– Chciałabym zapewnić, że tak samo jak Polska jest w Państwa sercach, tak samo Państwo - Polacy mieszkający w Niemczech - jesteście w sercu naszej Ojczyzny – powiedziała Małżonka Prezydenta. Zaznaczyła, że władze państwowe czynią starania, by przede wszystkim umacniać więzi łączące naszą wspólnotę, a instytucje w kraju wspierają polonijną działalność oświatową i kulturalną oraz promują współpracę między rodakami w kraju i za granicą.

Polska Macierz Szkolna w Niemczech prowadzi obecnie 10 szkół. Włącza się też w pomoc polskim dzieciom w Niemczech, organizuje wydarzenia kulturalne, prowadzi projekty językowe i czytelnicze oraz integruje środowisko polonijne. Wizyta Małżonki Prezydenta była okazją do prezentacji działalności placówek, ale także do osobistych rozmów.




Zdjecia: https://www.prezydent.pl






Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów