SWP




2019-08-08 SPOTKANIE MINISTRA KWIATKOWSKIEGO Z UCZESTNIKAMI II TURNUSU PROJEKTU „POLSKA JEST W TOBIE” Polska

W ramach akcji "Polska jest w Tobie" o charakterze edukacyjno-krajoznawczym, organizowanej przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", na dwutygodniowym pobycie w Ojczyźnie przebywa młodzież z Brazylii i Argentyny.

W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy minister Adam Kwiatkowski przyjął w Pałacu Prezydenckim uczestników II turnusu projektu „Polska jest w Tobie”. Przybyli goście to młodzież polskiego pochodzenia z USA, Francji, Hiszpanii oraz Irlandii. Podczas dwutygodniowego pobytu w Polsce uczestnicy mają możliwość zapoznania się z polską historią, tradycją oraz odwiedzenia najważniejszych miejsc polskiej pamięci narodowej.

– Dziękuję Wam, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz własnym, że mimo odległości, jaka dzieli Was od Polski, zachowujecie tożsamość narodową, chcecie uczyć się języka polskiego i poznawać historię kraju Waszych przodków – powiedział minister. Podziękował także rodzicom oraz wychowawcom młodzieży polonijnej za pielęgnowanie w młodym pokoleniu polskości oraz wychowanie w duchu patriotyzmu. – Bardzo bym chciał, żebyście zawsze mieli Polskę w sercach, byli jej ambasadorami wszędzie tam, gdzie mieszkacie i reprezentujecie naszą Ojczyznę – dodał.



Do udziału w programie została zaproszona młodzież polskiego pochodzenia z USA, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kazachstanu, Rosji, Łotwy, Białorusi, Brazylii, Argentyny, Belgii i Włoch. Projekt „Polska jest w Tobie”, objęty Honorowym Patronatem przez Prezydenta RP, powstał we współpracy Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Senatem RP, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Polskimi Liniami Lotniczymi LOT oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Operatorami projektu są Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

www.prezydent.pl



POLSKA JEST W TOBIE

250 młodych ludzi polskiego pochodzenia ze Stanów Zjednoczonych, z Brazylii, Argentyny, Kazachstanu, Rosji, Łotwy, Białorusi i krajów Europy Zachodniej przyleciało do Polski, by poznać kraj przodków.

Zwiedzą między innymi Warszawę, Gdańsk, Wrocław, Wadowice, Zakopane i Kraków. Czeka ich poznawanie miejsc ważnych dla polskiej historii i kultury, udział w warsztatach i szkoleniach, oglądanie filmów o historii Polski, nauka polskiego, spotkania z powstańcami warszawskimi i przedstawicielami polskich władz.

Część uczestników projektu jest w Polsce pierwszy raz. Udział w programie jest dla nich unikatową szansą na poznanie i podtrzymanie więzi z krajem przodków i stworzenie silnej relacji z Polakami z całego świata. To z kolei pozwoli utworzyć grupę ambasadorów polskości wśród rodaków mieszkających poza granicami Polski i wzmocnić jej pozytywny wizerunek.





Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów