2019-07-21 XII Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” Polska

20 lipca 2019 r. w Żerkowie (powiat jarociński, woj. wielkopolskie) rozpoczął się XII Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo”. Na tegoroczny Zlot przyjechało prawie stu dwudziestu młodych rodaków z 21 krajów z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki.

Oficjalne otwarcie Zlotu, z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, nastąpi 22 lipca w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Zlot „Orle Gniazdo” otrzymał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W programie Zlotu znajdą się warsztaty dziennikarskie, krajoznawcze, muzyczne, plastyczne, polonistyczne, teatralne i taneczne oraz korowód młodzieży polonijnej ulicami Żerkowa, dyskusja panelowa na temat aktualnych potrzeb młodej Polonii w krajach zamieszkania, test wiedzy o Polsce, prezentacja krajów zamieszkania zlotowiczów, wyjazdy krajoznawcze do Poznania, Jarocina, Śmiełowa, Gołuchowa, spływ kajakowy rzeką Wartą, wycieczki rowerowe, zajęcia sportowo-rekreacyjne na terenie ośrodka wypoczynkowego.

Efekty pracy poszczególnych grup warsztatowych młodzież polonijna przedstawi podczas ceremonii zamknięcia Zlotu.

Miejscem zlotu młodzieży jest Centrum Kultury i Rekreacji Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie.
XII Zlot „Orle Gniazdo potrwa do 30 lipca br.

Dariusz Łukaszewski
SWP O/PoznańZLOT MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ORLE GNIAZDO

Jego historia sięga lat 90-tych XX wieku. Pierwszy zlot odbył się w dniach 29.05-05.06.1997 r. i stanowił dla młodzieży polonijnej swego rodzaju pielgrzymkę do źródeł polskiej państwowości i kultury (młodzi rodacy wzięli wtedy udział m.in. w uroczystościach w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha z udziałem papieża Jana Pawła II). Od tamtej pory zlot odbywa się cyklicznie, co dwa lata. Jego organizatorem od początku jest Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z Poznania. Zloty odbywają się na terenie Wielkopolski.

W trakcie Zlotu praca odbywa się w kilku grupach warsztatowych, m.in. polonistycznej, dziennikarskiej, muzycznej. Odbywają się także spotkania dyskusyjne, prelekcje i wykłady, wyjazdy krajoznawcze oraz imprezy kulturalne. Wszystko to po to, aby młodzi ludzie mogli poznać lepiej kraj pochodzenia i jego historię, przygotowali się do aktywności polonijnej, wymienili doświadczeniami z rówieśnikami z innych krajów.

Tegoroczne Orle Gniazdo - w dniach 20-30 lipca - jest drugim dużym Kongresem Młodzieży Polonijnej organizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w 2019 roku.

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"

facebook