2019-07-08 Toruńska Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego Polska

W projekcie uczestniczy 20 osobowa grupa z Ukrainy. To nauczycielki i studentki Pedagogicznego Uniwersytetu im. Iwana Franki w Drohobyczu. Pochodzą z miejscowości: Drohobycz, Berdyczów, Żytomierz, Nieżuchów, Podorożne, Włodzimierz Wołyński, Dnipro. Wszystkie uczestniczki należą do Zjednoczenia Nauczycieli Polskich w Drohobyczu.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika będą doskonalić język polski na warsztatach językowych i wykładach o tematyce historyczno-kulturowej, prowadzonych przez pracowników naukowych. Będą spotykać się z historią i kulturą Polski w muzeach galeriach, kościołach, będą poznawać piękno Ojczyzny ich pradziadów, dziadków, rodziców.

Centrum Sztuki Współczesnej, twórczośc Chopina i Moniuszki

Uczestnicy Akademii z zainteresowaniem oglądali współczesną grafikę projektową w Centrum Sztuki Współczesnej w towarzystwie artysty i pedagoga. Niekonwencjonalna sztuka budziła zachwyt. W siedzibie Stowarzyszenia nauczyciele i przyszli nauczyciele spotkali się przy Chopinie i Moniuszce. Śpiewali i zawiozą na Ukrainę teksty piosenek.

Rozmowy ze studentami UMK z Ukrainy, Białorusi i Litwy były ciekawe i przydatne, zwiedzanie nowoczesnego Campusu UMK w towarzystwie studentów i pracowników UMK otworzyło perspektywę studiowania w Toruniu.Tekst - Anna Kosicka
foto - Anna Kosicka i Bohdan Klimchuk (student UMK z Ukrainy)


Gdańsk, rozmowy o architekturze Chełmna

Sobotę spędzili uczestnicy Akademii wśród zabytków Gdańska, piękne uliczki, kościoły, widoki nad Motławą. Deszcz nikogo nie wystraszył - i z morzem trudno było się rozstać.

W niedzielę rozmowy o architekturze wśród gotyckich i renesansowych budowli Chełmna. Żal było odjeżdżać, gdy na Jarmarku Jaszczurczym występowały polskie i ukraińskie zespoły.Tekst i zdjęcia - Anna Kosicka


Letnią Akademię Kultury i Języka Polskiego w Toruniu
realizuje Kujawsko-Pomorski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Toruniu.
Akademia potrwa do 13 lipca br.


Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą.


LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO W PORTALU WSPÓLNOTY POLSKIEJ

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"

facebook