2019-07-01 WIZYTA PRZEDSTAWICIELI STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA" W MACIASZKOWIE Argentyna

Przedstawiciele "Wspólnoty Polskiej" odwiedzili argentyńską Polonię w Maciaszkowie. W programie pobytu była msza św. odprawiona przez księdza Jacka Twaroga, Rektor Misji Katolickiej w Maciaszkowie.Następnie wizyta w Muzeum Wojska Polskiego i Domu Spokojnej Starości.

Dzięki środkom z Senatu RP przekazanym przez Wspólnotę Polską budynek klasztoru, w którym mieści się m .in. sobotnia szkoła ale też Dom Spokojnej Starości przeszedł znaczący remont - zyskał nowe okna oraz łazienki.Po II wojnie światowej osiedliło się w Argentynie ponad 13 tysięcy Polaków. Nie mając statystyki, oblicza się dziś, że Polaków i Polaków urodzonych w Argentynie – pochodzenia polskiego jest ok. 150 tysięcy. Pierwsza emigracja polska od 1897 roku, to przede wszystkim robotnicy i rolnicy. Dopiero po II wojnie światowej wraz z przyjazdem przeważnie osób wojskowych i cywili zmienił się profil emigracji polskiej. Byli to ludzie wykształceni, mieli różne zawody i stąd łatwo znaleźli pracę.

Opieka religijno – duszpasterska nad emigrantami polskimi w Argentynie rozpoczęła się w marcu 1898 roku, kiedy to po przyjeździe do Argentyny pierwszych rodzin polskich przyjechał pierwszy polski kapłan ks. Stanisław Cynalewski – salezjanin. Następnie przyjechali Księża Werbiści, którzy rozpoczęli budować kościoły, kaplice, szkoły. Polscy kapłani zajmowali się również nauką języka polskiego dzieci i młodzieży Rodaków. Od 1960 roku pracują w Argentynie polscy redemptoryści. W Argentynie jest dziś 13 Polskich Ośrodków Katolickich.

W Polskim Ośrodku Katolickim w Martin Coronado, zwanym przez wszystkich Polaków „Maciaszkowo” – od imienia Fundatora O. Justyniana Maciaszka znajduje się Klasztor OO. Bernardynów i Kościół Matki Boskiej Królowej Polski, gdzie w każdą niedzielę odprawiane są Msze św. w języku polskim oraz po hiszpańsku dla naszych argentyńskich sąsiadów. W Ośrodku znajduje się Polska Szkoła Sobotnia im. Tysiąclecia Chrztu Polski, która funkcjonuje nieprzerwanie od 1962 roku. W szkole dzieci pochodzenia polskiego uczą się j. polskiego, geografii, religii, śpiewu i polskich tradycji. Ojcowie uczą religii

Przy Polskim Ośrodku w Martin Coronado znajduje się od 1982 roku Polski Dom Spokojnej Starości im. Jana Pawła II. Obecnie w domu mieszka 45 staruszków. Dom prowadzony jest przez polskie Siostry Albertynki. Każdego dnia Ojcowie Bernardyni odprawiają w kaplicy Domu Spokojnej Starości Msze św. po polsku i hiszpańsku.

.

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"

facebook