2019-06-23 Olimpijskie Centrum Promocji Polski Białoruś

Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Polski Komitet Olimpijski, z okazji II Igrzysk Europejskich w Mińsku otworzyli w stolicy Białorusi Olimpijskie Centrum Promocji Polski. W czasie zawodów Muzeum Dom Rodziny Wańkowiczów stał się miejscem spotkań na tematy związane z promocją turystyki, gospodarki i kultury polskiej.

Uroczystego otwarcia Centrum dokonali Andrzej Kraśnicki Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Artur Michalski Ambasador Polski na Białorusi i Tomasz Różniak Członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Przedsięwzięcie cieszy się dużą popularnością wśród uczestników Igrzysk i mieszkańców Mińska. Już pierwszego dnia Centrum odwiedziło ponad 1000 osób.

W ciągu tygodnia, do 29 czerwca, w Olimpijskim Centrum Promocji Polski w Mińsku codziennie odbywać się będą imprezy kulturalne, m.in. Festyn Polski organizowany przez Ambasadę RP i Instytut Polski w Mińsku w trakcie którego zaprezentowane zostaną dwie wystawy: "Polska zaprasza" Polskiej Organizacji Turystycznej, "Stanisław Moniuszko – wielki kompozytor" Polski" i "XV lat Polski w Unii Europejskiej" Instytutu Polskiego, "Sport polonijny w 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego" Polskiego Komitetu Olimpijskiego, spotkania - z przedstawicielem Krajowej Izby Gospodarczej amb. Dyrektorem Jerzym Drożdżem nt. stanu i rozwoju polskiej gospodarki, z przedstawicielem Instytutu Polskiego w Mińsku dyrektorem Cezarym Karpińskim nt. "Kultura i sztuka Polski", Polonii i Polaków z przedstawicielami PKOl i SWP nt. działalności sportowej wśród Polonii w latach 2019-2021, z przedstawicielem Polskiej Organizacji Turystycznej wicedyrektorem Artur4em Murawskim pt. „Polska zaprasza. Odwiedź sąsiada”, briefingi prasowe z medalistami olimpijskimi oraz szefami Polskiej Misji Olimpijskiej oraz medalistami olimpijskimi.

W Olimpijskim Centrum działa stoisko z materiałami informacyjnymi oraz kuchnia polska obsługiwana przez kucharzy z Zamku w Pułtusku serwująca tradycyjne polskie dania.

23 czerwca planowany jest koncert zespołu 4Dreamers, nominowanego do "Fryderyka" (najbardziej prestiżowej polskiej nagrody muzycznej w kategorii Album Roku Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa, zaś 25 czerwca, w ramach II Igrzysk Europejskich w Mińsku, odbędzie się Dzień Polski, zwieńczony uroczystym koncertem w gmachu Filharmonii Państwowej Białorusi.
II IGRZYSKA EUROPEJSKIE MIŃSK 2019

Pomysł przeprowadzenia takiej multidyscyplinarnej imprezy zrodził się w gronie działaczy Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich Europy (EOC), którzy uznali, iż Europa nie może pozostać jedynym kontynentem bez własnych takich igrzysk (przypomnijmy, że od lat rozgrywane są choćby Igrzyska Azjatyckie, Afrykańskie, Panamerykańskie czy Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej).

W premierowych zawodach w stolicy Azerbejdżanu reprezentacja Polski wywalczyła 20 medali (2-8-10), a na najwyższym stopniu podium stanęli: szablistka Angelika Wątor i kajakarka Marta Walczykiewicz. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy w gronie 50 państw 19. miejsce.

Druga edycja Igrzysk Europejskich (21-30 czerwca 2019) będzie nieco skromniejsza - zarówno pod względem liczby dyscyplin (15 zamiast 20), jak i - uczestników (ok. 4000 zamiast przeszło 6000 w Baku). Nie zmieni się jednak liczba państw, których reprezentacje staną na starcie - 50. Zawody ma sędziować ponad 1000 arbitrów, a i ich przebieg będzie relacjonować (nie tylko na teren Europy) także przeszło 1000 przedstawicieli mediów.

Program Igrzysk przewiduje rywalizację w: badmintonie, boksie, gimnastyce, judo, sprincie kajakowym, karate, kolarstwie, koszykówce 3x3, la, łucznictwie, sambo, siatkówce plażowej, strzelectwie, tenisie stołowym i zapasach. Łącznie zostanie rozdane ponad 200 kompletów medali.

W 8 sportach będzie można walczyć w Mińsku o kwalifikacje na najbliższe igrzyska olimpijskie w Tokio (łucznictwo, lekkoatletyka, badminton, kolarstwo, judo, karate, strzelectwo, tenis stołowy).

Zwraca uwagę uzgodniona z EAA specyficzna, drużynowa formuła zawodów lekkoatletycznych. Zawodnicy mają walczyć w 10 konkurencjach. Dla mężczyzn będą to: biegi na 100 m, 110 m ppł oraz rzut oszczepem. Kobiety z kolei wystąpią w biegach na 100 m, 100 m ppł, skoku wzwyż i skoku w dal. Dodatkowo przewidziano biegi rozstawne 4 x 400 m i wielobój. Rywalizacja w Mińsku będzie mieć charakter meczów międzypaństwowych, w których punktowane będą kolejne lokaty. Na zakończenie ma być rozegrana sztafeta "pościgowa" z handicapem. Czas startu będzie uzależniony od liczby punktów zgromadzonych wcześniej na koncie drużyny.

Wizytacje, które kilkakrotnie odbyli w Mińsku przedstawiciele EOC kończyły się zawsze raportami o zadowalającym stanie przygotowań do przyszłorocznej imprezy. Na jej potrzeby przeznaczono 12 najlepszych obiektów sportowych białoruskiej stolicy, przy czym 11 z nich to areny już istniejące. Od podstaw powstał jedynie kompleks boisk do siatkówki plażowej, a gruntowną modernizację przeszedł: stadion Dynama i mińska strzelnica sportowa.

Za: www.olimpijski.plSTOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"

facebook