2019-03-06 Oświadczenia w sprawie wypowiedzi izraelskich polityków Polska

Oświadczenia w sprawie wypowiedzi izraelskich polityków Rady Polonii Świata oraz Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych


Kanada, Toronto – 1 marca 2019 r.


OŚWIADCZENIE
w sprawie wypowiedzi
izraelskich polityków


Rada Polonii Świata z niepokojem obserwuje napięcie pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Izraelem, spowodowane wypowiedziami niektórych izraelskich polityków. Obydwa kraje łączy pamięć tragedii II wojny światowej i konieczne jest szukanie tego, co nas łączy, a nie podsycanie sporu o historię wydarzeń w okupowanej przez Niemców Polsce.

Oskarżanie narodu polskiego o współudział w Shoah to fałszowanie historii. W czasie II wojny światowej, Polski Rząd na Uchodźstwie w Londynie ostrzegał świat o dokonywanych przez Niemców w okupowanej Polsce masowych mordach na Żydach, a tysiące Polaków ryzykowały życie, niosąc pomoc ludności żydowskiej.

Rada Polonii Świata apeluje o odpowiedzialność w wypowiedziach, które dotyczą bolesnej historii naszych narodów w czasie II wojny światowej.


Prezydium
Rady Polonii ŚwiataSzwecja, Landskrona – 18 lutego 2019 r.


OŚWIADCZENIE
w sprawie wypowiedzi
izraelskich polityków


W imieniu Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych pragniemy z całą stanowczością oświadczyć, że wypowiedzi izraelskich polityków, a zwłaszcza ministra sprawa zagranicznych tego kraju, są niesprawiedliwym kłamstwem, obrażającym naród polski.

Mamy pełną świadomość historycznej prawdy dotyczącej zbrodniczej zagłady narodu żydowskiego podczas niemieckiej okupacji Polski, prawdy zarówno tej bolesnej jak i tej bohaterskiej.

Polska była jedną z największych ofiar II wojny światowej i niemieckiej okupacji. Dobro Polski i narodu polskiego jest dla nas najwyższą wartością, toteż zdecydowanie potępiamy haniebne wypowiedzi izraelskich polityków, które dotykają wszystkich Polaków, zarówno tych w kraju jak i nas zamieszkałych za granicą.


Sekretariat
Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych
facebook