SWP




2018-12-02 W WIlnie o ekonomii społecznej Litwa

Czym jest ekonomia społeczna, jaka jest jej specyfika?, jak można ją realizowac w organizacjach polskich i polonijnych?, jak wpływa na rozwój organizacji oraz jej członków? ... to główne kwestie, które poruszono na zorganizowanym w Wilnie przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", dwudniowym spotkaniu "Ekonomia społeczna – co to znaczy i od czego zacząć swoją działalność"

Pierwszy dzień poświęcono wprowadzeniu do zagadnienia ekonomii społecznej oraz wspólnej dyskusji o praktyce działalności społecznej, a także możliwości zwiększenia i wzmocnienia współpracy w tym zakresie. Puntem wyjścia było zrozumienie jej w rozwoju osobistym i społeczności.

O podzielenie się swoimi doświadczeniami poproszeni zostali m.in Filip Frąckowiak, Dyrektor TVP Polonia oraz Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” jak również zaproszeni działacze organizacji polskich na Litwie.

Prezes Wspólnoty Polskiej akcentował potrzbę angażowania się w działalność pożytku publicznego jako drogę rozwoju osobistego, która chociaż związana jest z poświęceniami - choćby części życia osobistego, rodzinnego - daje ogromną satysfakcję wzbogacając życie o nieosiągalne w drodze typowej kariery zawodowej wartości.

Dyrektor TVP Polonia przedstawił własne doświadczenia które doprowadziły go - za sprawą przeżyć z dzieciństwa i młodości związanych z losem Jego ojca, walczącego o polskość w warunkach komunistycznej Polski - do przekonania o konieczności zaangażowania się w propagowanie idei niepodległości, ukazywania postaw heroicznych mogących służyć za wzór, z czego efektem było powołanie i prowadzenie Izby Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.





Warsztaty z ekonomii społecznej

W drugim dniu spotkań pod hasłem ekonomii społęcznej przeprowadziliśmy warsztaty na których staraliśmy się wypracować konkretne rozwiązania mogące przyczynić się do podjęcia aktywności organizacji polskich w obszarze ekonomii społecznej

W trakcie warsztatów omawiamy istotę ekonomii społecznej która jako priorytet stawia realizację celów publicznie pożytecznych, idei, zaś zyski służą reinwestowaniu w działania konstytuujące wspólnotę. Poszukujemy również możliwych obszarów działania w oparciu o analizę osobistych kompetencji, umiejętności i doświadczeń mając na uwadze rozwój osobisty i podmiotowość podejmujących taką aktywność osób.



Gotowość i umiejętność przyjmowania odpowiedzialności za swój los (przeciwieństwo postawy roszczeniowej), perspektywa obywatelskiego zaangażowania jako odpowiedzialność za wspólnotę, umiejętności samoorganizacji wokól społęcznie pożytecznego celu - idei, samodzielność - suwerenność co do form i zakresu działalności społęcznej, aktywność pobudzająca aktywność innych, dobro wspólne zamiast partykularyzmu, współpraca zamiast konkurencji i wreszcie upodmiotowienie - to zagadnienia które omawiamy na warsztatach z ekonomii społęcznej szukając jednocześnie możliwych form aktywności gospodarczej w której moglibyśmy urzeczywistnić te idee.



Czas na zdefiniowanie pomysłów na działalność w obszarze ekonomii społęcznej którą można pogodzić z potrzebami organizacji polskich i polonijnych. Praca w grupach i burza mózgów kierowane przez Zenkę Bańkowską ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" to przyjęte na warsztatach narzędzia analityczne. Liczymy na długofalowe efekty naszych zajęć.



Foto: © Agata Pawłowska
Polonijna Agencja Informacyjna
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"


EKONOMIA SPOŁECZNA

Pojęcie ekonomii społecznej jest bardzo szerokie. Aby je dobrze zrozumieć, warto opisać instytucje stanowiące „rdzeń” tego środowiska – tzw. przedsiębiorstwa społeczne. Najbardziej popularną i często stosowaną definicją jest ta sformułowana przez pracowników europejskiej sieci badawczej EMES (European Research Network).

Według niej za przedsiębiorstwo społeczne uznaje się działalność o celach głównie społecznych, której zyski w założeniu są reinwestowane w te cele lub we wspólnotę, a nie w celu maksymalizacji zysku lub zwiększenia dochodu udziałowców czy też właścicieli. EMES określa kryteria społeczne i ekonomiczne, którymi powinny charakteryzować się inicjatywy wpisujące się w ekonomię społeczną.

Kryteria ekonomiczne:

- prowadzenie w sposób względnie ciągły, regularny działalności w oparciu o instrumenty ekonomiczne;
- niezależność, suwerenność instytucji w stosunku do instytucji publicznych;
- ponoszenie ryzyka ekonomicznego;
- istnienie choćby nielicznego płatnego personelu.

Kryteria społeczne:

- wyraźna orientacja na społecznie użyteczny cel przedsięwzięcia;
- oddolny, obywatelski charakter inicjatywy;
- specyficzny, możliwie demokratyczny system zarządzania;
- możliwie wspólnotowy charakter działania;
- ograniczona dystrybucja zysków.









Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów