SWP




2018-11-23 W WILNIE UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCONA JANOWI PAWŁOWI II Litwa

„Tradycja, cywilizacja chrześcijańska jest czymś, od czego odstąpić nie możemy. Chcemy żeby podobne zdanie podzielali inni mieszkańcy Europy, stąd ta misja mówienia o nauczaniu Jana Pawła II” – powiedział prezes Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski podczas poświęconej św. Janowi Pawłowi II uroczystości w Wilnie.

Spotkanie poświęcone postaci papieża Polaka odbyło się w czwartek w kościele śś. Piotra i Pawła w Wilnie. Zostało zainaugurowane otwarciem wystawy pt. „Jan Paweł II – orędownik ładu i pokoju” na placu św. Jana Pawła II w Wilnie, znajdującego się nieopodal kościoła śś. Piotra i Pawła.

„To miejsce będzie nam chociaż czasowo przypominać świadectwo wiary papieża Jana Pawła II” – powiedział jeden z organizatorów uroczystości, proboszcz kościoła śś. Piotra i Pawła ks. Wojciech Górlicki podczas otwarcia wystawy. Obecny na uroczystości mer Wilna Remigijus Šimašius podkreślił, że w mieście nad Wilią należałoby upamiętnić papieża Polaka i jego wizytę na Litwie, na przykład na placu o jego imieniu.

Po obejrzeniu wystawy zebrani udali się do kościoła śś. Piotra i Pawła, gdzie została odprawiona Msza św. oraz odbyła się konferencja i koncert.



Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski na Litwie, arcybiskup Pedro López Quintana. Podkreślił, że to spotkanie jest szczególne. „Spotkaliśmy się tutaj, aby wspomnieć św. Jana Pawła II. Minęło już 13 lat, ale większość jeszcze dobrze pamięta dni, kiedy śledziliśmy i byliśmy z nim w chwili śmierci. (…) Nadal słyszymy skandujący w dniu jego pogrzebu tłum: „Święty natychmiast” – mówił nuncjusz apostolski. Dodał, że miał zaszczyt przez 13 lat pracować w sekretariacie Stolicy Apostolskiej w bliskim otoczeniu papieża Jana Pawła II oraz jego najbliższych współpracowników i dostąpił zaszczytu z rąk papieża otrzymać święcenie kapłańskie, konsekrację biskupią i pierwszą misję jako nuncjusz apostolski.

Arcybiskup Pedro López Quintana podkreślił, że pontyfikat papieża Polaka i jego wpływ na Kościół oraz ówczesny świat był fundamentalny. „W relacji Kościoła ze światem zawsze przypominał ludziom, że Kościół może nadać społeczności obywatelskiej pozytywne i dynamiczne oblicze oraz udział w sprzeciwieniu się błędnemu i niezdrowemu sekularyzmowi, który wyklucza Boga z przestrzeni publicznej” – mówił nuncjusz apostolski. Zwrócił uwagę na to, że aktywność duszpasterska Ojca Świętego w kierunku nowego odczytania roli kobiety i mężczyzny w świecie była przełomowa, bo ona wyznaczyła drogę, która doprowadziła do upadku żelaznej kurtyny i komunizmu w Europie Wschodniej i innych krajach.

Zaznaczył, że Jan Paweł II był „wielkim i skutecznym budowniczym mostów między ludźmi i prawdziwym najwyższym kapłanem”. „W jego życiu w sposób wyjątkowy była połączona modlitwa i działanie. Modlitwa była źródłem owoców jego działalności” – powiedział arcybiskup Pedro López Quintana.

Swoimi refleksjami o Ojcu Świętym podzielił się wileński biskup zastępczy Arūnas Poniškaitis. „Wszyscy pamiętamy go jako odważnego głosiciela Ewangelii, który zachęcał nie lękać się i otworzyć drzwi Chrystusowi” – mówił biskup. Przypomniał, że Jan Paweł II odbył aż 102 pielgrzymki, aby podzielić się Ewangelią i pragnąc spotkać się z każdym człowiekiem. „Dzisiejszy zwrot ku Janowi Pawłowi II oznacza zwrot ku Chrystusowi” – podkreślił biskup Poniškaitis. A ten wieczór, jak dodał, ma odnowić nasze spojrzenie na postać Jana Pawła II oraz odnowić radość ze spotkania z Bogiem i ludźmi.



Na spotkanie poświęcone papieżowi Polakowi zebrało się wielu wiernych, zarówno Polaków, jak i Litwinów. Byli obecni między innymi posłowie z ramienia AWPL-ZChR: starosta frakcji Rita Tamašunienė, Wanda Krawczonok, Czesław Olszewski, Michał Mackiewicz, Jarosław Narkiewicz, także ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, mer rejonu wileńskiego Maria Rekść, wicemer miasta Wilna Edyta Tamošiūnaitė. Obejrzeć wystawę przybył też minister łączności Rokas Masiulis.

Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i jeden z organizatorów uroczystości podkreślił, że poświęcone Janowi Pawłowi II spotkanie wiąże się nie tylko z 25. rocznicą jego wizyty na Litwie, ale też z ogromną potrzebą mówienia o tym, o czym przez wiele lat swego pontyfikatu mówił Ojciec Święty, że Europa powinna być zbudowana na wartościach chrześcijańskich i „że te wartości nie mogą ulegać przekształceniu tylko dlatego, że są wygodniejsze komuś”.



„Tradycja, cywilizacja chrześcijańska jest czymś, od czego odstąpić nie możemy. Chcemy, żeby podobne zdanie podzielali inni mieszkańcy Europy, stąd ta misja mówienia o nauczaniu Jana Pawła II. Mówieniu o tym, że Europa co prawda składa się z dwóch płuc, o czym mówił Jan Paweł II, wschodniego i zachodniego, ale jedno i drugie płuco powinno mieć wspólny mianownik, jakim jest więcej niż tysiącletnia tradycja oparta na wartościach chrześcijańskich” – powiedział prezes Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Wyraził przekonanie, że ta wystawa i całe spotkanie „będzie wielkim krokiem w kierunku szerzenia tych wartości”.

Podczas spotkania odbyła się też konferencja „Jan Paweł II a jednocząca się Europa” oraz koncert w wykonaniu Adama Struga i Monodii polskiej.




Dariusz Piotr Bonisławski dla Radia Wilno o uroczystości poświęconej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II

Źródło: l24.lt, PAI








Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów