SWP




2018-10-21 Przystanek Dwujęzyczność w Madrycie Hiszpania

W piątkowe południe 19 października zainaugurowaliśmy Przystanek Dwujęzyczność w Madrycie. To kolejny punkt na światowej mapie promowania idei posługiwania się dwoma językami - kraju zamieszkania i ojczystym rodziców lub w wielu przypadkach przodków wsparty konsultacjami metodycznymi i praktyką w postaci lekcji poglądowych i warsztatów. Mieliśmy przyjemność powitać niezwykle liczną grupę dzieci, rodziców i nauczycieli ze stolicy Hiszpanii i okolicznych miast.

Gości małych i dużych powitali Dariusz Piotr Bonisławski prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Katarzyna Ostrówka dyrektor Polskiej Szkoły FORUM.



Pierwsze spotkanie a zarazem lekcja odbyły się w madryckim Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym i poprowadziła je Lucyna Bzowska.



Przystane stał się również okazją do spotkania prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polaks" Dariusza Piotra Bonisławskiego z prezesami organizacji polonijnych w Hiszpanii.

Wzięli w nim udział:

Miguel Ángel Pájarez - v-ce prezes Hiszpańsko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne "FORUM"
Magorzata Wietewska - Hiszpańsko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne "FORUM"
Andrzej Janeczko - Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii "Nasz Domi Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii "DOM POLSKI W GETAFE"
Katarzyna Braciszewicz - Stowarzyszenie im. Karola Wojtyły w Segovii
Magorzata Kierzkowska - Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii "Orzeł Biały"
Agnieszka Tokarz Gomez - Asociación de Padres de Niños de Habla Polaca "POLONICA"
Anna Violetta Jurczak - KRĄG MIŁOŚNIKÓW SZTUKI
Patrycja Sałacińska-Kone - Polish Professionals in Madrid
Lucyna López Sáez - STOWARZYSZENIE POLSKIE BURSZTYN
Vice Prezes Joanna Sikorska - Stowarzyszenie Przyjaciół Języka Polskiego w Walencji
Agata Słupska Jurewicz - Hiszpańsko-polskie Stowarzyszenie Kultury „KRAKUS”
Jolanta Grześków - Stowarzyszenie Polaków Zamieszkałych w Avili „CASA DE COPERNICO"



Bezpośrednią ofertę wsparcia polonijnych szkół oraz doskonaleniu ich kadry prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska skierował bezpośrednio do nauczycielek z polskich szkół z Madrytu, Mostolesu, Segovii, Barcelony, Galicji, Alcala de Henares.



Jak wspomnieliśmy przystanek Dwujęzyczność ma w dużej mierze wymiar praktyczny. Lekcje pokazowe w Polskiej Szkole w Valdemoro. Warsztaty poprowadziła Magdalena Dębowska



Zajęcia dla czterdziestu nauczycielek ze szkół polonijnych w Hiszpanii prowadzi Katarzyna Czyżycka - logopeda.



Warsztaty pod nazwą Aktywne lekcje języka polskiego w szkole podczas Przystanku Dwujęzyczność w Madrycie prowadzi Lucyna Bzowska.



Wyjedziemy z Hiszpanii zachowując miłe wspomnienia i pewni, że idea kultywowania polskiej tradycji - w tym ojczystego języka - spoczywa w dobrych rękach zaangażowanych i oddanych sprawie osób

Serdecznie dziękujemy prezesom organizacji polonijnych z Hiszpanii, dyrektorom szkół polonijnych, nauczycielom, rodzicom i dzieciom za udział. Zwłaszcza dzieciom, bo to od ich zapału zależy powodzenie naszej misji.

Dziękujemy Polskiej Szkole FORUM z Madrytu za partnerstwo w projekcie.


To był nasz ostatni Przystanek Dwujęzyczność w 2018 roku. Zaczęliśmy w światowym tyglu kultur - Nowym Jorku a zakończyliśmy w przepięknym, radosnym Madrycie


Należy dodać, że jesteśmy otwarci na inne środowiska polskie i polonijne mające chęć zorganizować Przystanek Dwujęzyczność u siebie w 2019 roku.

W tym celu prosimy o wypełnienie wniosku metodycznego do 10 listopada. Wnioski znajdują się na stronie http://odnswp.pl/wnioski-metodyczne-na-2019-rok/

Kto wie, gdzie przystanek zagości w kolejnym roku...













Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów