SWP




2018-10-09 Z Polakami o polskich sprawach w Bielcach i Styrczy Mołdawia

Trzeciego dnia wizyty w Mołdawii marszałek Senatu Stanisław Karczewski, senatorowie Waldemar Kraska i Konstanty Radziwiłł, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz oraz prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski odwiedzili Polonię w Bielcach i Styrczy, gdzie dzieci i młodzież, zespoły „Jaskółki” i „Krokus” w Domu Polskim w Bielcach oraz „Styrczańskie dzwoneczki” w Styrczy przygotowały programy artystyczne.

Podczas spotkań poruszono tematy o nauce języka polskiego i przekazywaniu polskich tradycji kolejnym pokoleniom, a także o potrzebach społeczności.

Marszałek Stanisław Karczewski podziękował dzieciom za występy oraz rodzicom i nauczycielom za trud przekazywania polskiej kultury i nauczanie języka polskiego. „Mamy coraz więcej pieniędzy na te działania. I będziemy się starać, aby było ich jeszcze więcej” – powiedział marszałek. Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski podkreślił, iż dołoży wszelkich starań, by Dom Polski w Styrczy nadal istniał i był ogniwem polskości w tej miejscowości.

Stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach jest jedną z najstarszych i największych organizacji polonijnych w Mołdawii. Funkcjonują dwie filie Stowarzyszenia: we wsi Styrcza oraz Koło Polskich Rodzin w Grigorówce. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” jest właścicielem Domu Polskiego w Styrczy. W tej miejscowości większość mieszkańców stanowią osoby pochodzenia polskiego – potomkowie założycieli wsi, którzy osiedlili się tu po upadku powstania listopadowego.

Jednym z punktów programu tego dnia delegacji było także spotkanie z lekarzami pracującymi w kiszyniowskim Instytucie Neurologii i Neurochirurgii, bpem Antonem Coşą, ordynariuszem diecezji kiszyniowskiej i polskimi duszpasterzami pracującymi na północy Mołdawii.

Przedstawiciele Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” odwiedzili w Kiszyniowie miejsca upamiętniające Wielkich Polaków, zapalili znicze przy tablicy upamiętniającą katastrofę smoleńską przy ul. Lecha Kaczyńskiego oraz pomniku Józefa Piłsudskiego.

Zobaczono również polską bibliotekę im. Adama Mickiewicza, która wnosi kolosalny wkład w promocję polskiej kultury i historii. Wspierana przez Konsulat RP w Kiszyniowie stale organizuje wydarzenia, w które chętnie angażuje się młodzież szkolna. Jest to miejsce spotkań Polonii oraz nauki języka polskiego.



SPOTKANIE W STYRCZY



SPOTKANIE W BIELCACH




miejsca pamięci związane z polakami oraz wizyta w bibiotece im. Adama Mickiewicza




Złożono wieńce pod tablicą upamiętniającą śp. prezydenta rp lecha kaczyńskiego




w kiszyniowskim Instytucie Neurologii i Neurochirurgii




Spotkanie z bpem Antonem Coşą, ordynariuszem diecezji kiszyniowskiej i polskimi duszpasterzami pracującymi na północy Mołdawii












Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów