SWP




2018-10-05 Otwarcie międzynarodowej konferencji „Nowości w Medycynie” Mołdawia

4 października br. na zaproszenie marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego do Kiszyniowa udała się delegacja w składzie byłego ministra zdrowia senatora Konstantego Radziwiłła i przewodniczącego senackiej Komisji Zdrowia senatora Waldemara Kraska, wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Papierza oraz prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Piotra Bonisławskiego.

Przyjechaliśmy, by przeprowadzić polityczne rozmowy, ale też by spotkać się z Polonią i polskimi lekarzami. Dziękuję za to, że podtrzymujecie kontakty z Polską, podtrzymujecie więź z krajem, ale i z polską medycyną, że organizujecie się i myślicie o Polsce” – powiedział marszałek Senatu otwierając konferencję.

5 października w międzynarodowej konferencji „Nowości w Medycynie”, która została zorganizowana z okazji 20-lecia powołania Stowarzyszenia Polonijnych Organizacji Medycznych w Mołdawii, wzięli udział lekarze z Polski, m. in. prof. dr hab. n. med. Mariusz Frączek, przewodniczący Rady Programowej Misji Medycznej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz przedstawiciele polonijnych stowarzyszeń medycznych ze Szwecji, Białorusi, Ukrainy, Niemiec.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podziękował Prezesowi Stowarzyszenia Polonijnych Organizacji Medycznych w Republice Mołdawii Borysowi Dudzie za pielęgnowanie i podtrzymywanie polskości w działalności organizacji.

Stowarzyszenie Polonijnych Organizacji Medycznych w Mołdawii jest organizacją zrzeszającą polskojęzyczne grupy lekarzy, farmaceutów, studentów i rezydentów medycyny przebywających w Mołdawii. Jej celem jest współpraca z polskimi i polonijnymi stowarzyszeniami medycznymi w innych krajach, dbałość o wysoki poziom opieki zdrowotnej w Mołdawii, a także doskonalenie języka polskiego wśród lekarzy polonijnych w Mołdawii. Wypełniając swoją misję stowarzyszenie kultywuje polskie tradycje i obyczaje.

Podczas konferencji rozmawiano między innymi o nowościach w medycynie, zbliżającym się Światowym Kongresie Polonii Medycznej w Gdańsku i możliwościach nostryfikacji dyplomów w Polsce.

Sprawy Polonii medycznej są szczególnie bliskie Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Historia Kongresów rozpoczęła się w 1991 r., kiedy to przy wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zorganizowano I Kongres Polonii Medycznej w Częstochowie.

Obecnie Stowarzyszenie realizuje program „Misja Medyczna”, której głównym celem projektu jest pomoc Polakom oraz osobom polskiego pochodzenia mieszkającym na Litwie, Białorusi, Ukrainie oraz w Mołdawii w zakresie refundacji części kosztów zakupu leków i materiałów medycznych oraz refundacji części kosztów leczenia i rehabilitacji.


WYSTĄPIENIE PREZESA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA" DARIUSZA PIOTRA BONISŁAWSKIEGO

















Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów