SWP




2018-07-13 DZIECI Z KRYMU W POLSCE Polska

Z inicjatywy eurodeputowanej p. Anny Fotygi, we współpracy z Fundacją „Krym” i przy finansowym wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Stowarzyszenie Wspólnota Polska organizuje w tegoroczne wakacje pobyt grupy dzieci z okupowanego Krymu.

Od 4 do 13 lipca będziemy gościć czterdzieścioro dwoje dzieci w wieku 10- 16 lat oraz ich 5 opiekunów wraz z przedstawicielem mediów tatarskich.

Stosunki polsko-tatarskie to ponad 600 lat złożonej historii, w której trudne momenty przeplatały się z solidarnymi działaniami skierowanymi przeciwko imperialistycznej polityce carskiej Rosji. Dzisiejsza sytuacja krymskich Tatarów po rosyjskiej aneksji Krymu jest niezwykle trudna. Hołdując polskim wielowiekowym tradycjom tolerancji, otwartości, poszanowania wolności, praw i swobód obywatelskich zapraszamy grupę młodych ludzi z okupowanego Krymu, którym chcemy pokazać nie tylko kulturę i piękno Polski, ale także doświadczenia polskiej demokracji i co niezwykle ważne, podarować im czas spokoju i odpoczynku, z dala od polityki i napiętej sytuacji w ich ojczyźnie.

Dzieci i młodzież zatrzymają się w Gdańsku i w ciągu 10 dni poznają nie tylko ciekawe miejsca w Trójmieście, m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, sopockie molo czy gdyński Experyment, ale także odwiedzą Hel, gród Kopernika i Zamek Krzyżacki w Malborku.

Ważnym punktem pobytu w Polsce będzie spotkanie z posłanką Parlamentu Europejskiego Panią Anną Fotygą i wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem, a także wizyta na Uniwersytecie Gdańskim.

DZIEŃ DRUGI

Kolejny dzień wizyty krymskich dzieci minął bardzo intensywnie – z przewodnikiem poznawali tajemnice starego Gdańska, po południu zaś długo zwiedzali Muzeum II Wojny Światowej. Młodzi ludzie mieli także okazję rozpocząć przygodę z nauką języka polskiego na specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach. Nie zabrakło czasu na spróbowanie smacznych lodów.


DZIEŃ TRZECI

Trzeci dzień pobytu był równie interesujący jak poprzednie – grupa popłynęła statkiem w długi rejs na Hel, zwracając po drodze uwagę na piękno Bałtyku, stoczniowe krajobrazy i Westerplatte. Potem dzieci i młodzież towarzyszyli fokom z helskiego fokarium w porannym posiłku. Mieli także okazję pospacerować po uliczkach Helu i poleżeć na plaży. A wieczorem czekała na nich niespodzianka w postaci gry w kręgle, która jednak konkurowała z trwającym akurat mundialowym meczem Belgia-Brazylia. Na szczęście udało się połączyć obie przyjemności, bo w kręgielni był telewizor.

DZIEŃ CZWARTY

Czwarty dzień dzieci z Krymu pobytu upłynął w grodzie Kopernika. I pogoda, i dobre humory dopisały. Z przewodnikiem poznali historię i najważniejsze miejsca w Toruniu, przeżyli ciekawą lekcję astronomii w toruńskim planetarium a także wzięli udział w warsztatach robienia słynnych toruńskich pierników. Z Muzeum Żywego Piernika każdy wyszedł z własnoręcznie zrobionym ciastkiem. Pomimo intensywnego dnia po powrocie do Domu Spotkań i Pojednania w Gdańsku młodzi Tatarzy tańczyli, śpiewali i grali na instrumentach tatarskie melodie raz po raz zerkając na mundialowy mecz.

DZIEŃ PIĄTY

Krymskie lato w Polsce w pełni. Dziś dzieci spędziły dzień w Sopocie- najpierw był intensywny pobyt w parku wodnym potem spacer po słynnym sopockim molo i deptaku Monte Casino. Po południu zaś lekcja polskiego i nauka polskiego hymnu, który wykonali tak, że drżały mury a serce biło mocniej ze wzruszenia. Po kolacji jeszcze tylko próba jutrzejszego koncertu i wypoczynek przed kolejnym dniem pełnym wrażeń.

DZIEŃ SZÓSTY

Szóstego dnia dzieci skupione jak nigdy, ze strojami i instrumentami wsiadły do autobusu i udały się do sali BHP w Gdańsku, gdzie na zaproszenie posłanki Parlamentu Europejskiego Pani Anny Fotygi zaprezentowały piękny koncert kultury tatarskiej. Urzekających pieśni, tańców, poezji tatarskiej z akompaniamentem narodowych instrumentów wysłuchali także zaproszeni goście: Państwo Anna i Andrzej Gwiazdowie, Pan Olgierd Chazbijewicz – przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku, przedstawiciele Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Stowarzyszenia Wspólnota Polska. W tym dniu dzieci zwiedziły także Europejskie Centrum Solidarności, a po południu odkrywały magię fotografii podczas warsztatów fotograficznych na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

DZIEŃ SIÓDMY

Siódmego dnia grupa dotarła do Malborka, gdzie zwiedziła siedzibę Zakonu Krzyżackiego. Największe wrażenie zrobił na młodych Tatrach przemyślany system ogrzewania zamkowego. Dotychczas pogoda dopisywała, ale w Malborku dzieci przeżyły prawdziwe oberwanie chmury i burzę z piorunami. Na szczęście po drugiej stronie Nogatu czekał na grupę kierowca…w tatarskim nakryciu głowy. Zdążyliśmy przed kolejnym deszczem.

DZIEŃ ÓSMY

Ósmy dzień upłynął dzieciom pod znakiem eksperymentów- odwiedziły bowiem Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Bardzo cennym było także spotkanie na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie dzieci mogły nie tylko zapoznać się z ofertą edukacyjną i stypendialną uniwersytetu, ale także obejrzeć nowoczesny kampus Wydziału Filologicznego i dużą bibliotekę. Po południu jeszcze tylko lekcja polskiego i już można było wybiec na boisko do pobliskiej szkoły, ale niestety intensywny deszcz nie pozwolił rozegrać meczu do końca.

DZIEŃ DZIEWIĄTY

Deszczowy dziewiąty dzień okazał się być bardzo gorący pomimo niesprzyjającej aury. Dzieci udały się z wizytą do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego – zwiedziły gabinet wojewody, sale Józefa Piłsudskiego i Lecha Kaczyńskiego oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego. dowiedziały się także od specjalistów z oddziału legalizacji pobytu cudzoziemców, jakie warunki trzeba spełnić by studiować w Polsce. Tego dnia odwiedziły także gdański meczet, w którym spotkały się z imamem oraz przewodniczącym Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej. Czas powrotu na Krym zbliża się nieubłaganie. Dzieci w podzięce za bardzo ciepłe przyjęcie przez Dom Spotkań i Pojednania im. Św. Maksymiliana Kolbe w Gdańsku przygotowały dla wszystkich mieszkańców i pracowników Domu przepiękny koncert kultury tatarskiej, który poruszył serca wszystkich i wywołał łzy wzruszenia. Potem były podziękowania, uściski i upominki pamiątkowe dla wszystkich. Nadszedł czas pakowania bagaży, ostatnich zakupów, bo jutro o świcie wyruszają w drogę powrotną, na Krym.

DO ZOBACZENIA

Nadszedł czas pożegnania . Przez 10 dni 42-osobowa grupa młodych krymskich Tatarów, zwiedzała Pomorze, poznawała polską kulturę, uczyła się polskiego i prezentowała tatarskie tańce, pieśni i poezję.

Przez wszystkie te dni można było śledzić relacje z pobytu grupy na naszej stronie internetowej oraz na profilach FB Fundacji Krym. Dzieci udzielały wywiadów dla telewizji Gdańsk, tatarskiej telewizji ATR, a informacje o ich wizycie ukazywały się na stronach i profilach FB Biura Poselskiego Anny Fotygi, Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, w materiałach filmowych telewizji ATR, TVP Gdańsk.

Mnóstwo ciepłych słów, uścisków, łez wzruszenia i podziękowań za piękny i wartościowy pobyt w Polsce towarzyszyło pożegnaniu.

O świcie dzieci wyjechały autokarem do Warszawy a stamtąd samolotem udały się na Ukrainę.

Naszym gościom z Krymu nie mówimy żegnajcie, tylko do zobaczenia.


ZDJĘCIA Z POBYTU W POLSCE




Wszystkie wydarzenia z pobytu grupy młodych Tatarów będzie można na bieżąco śledzić na stronie Stowarzyszenia Wspólnota Polska







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów