SWP




2018-06-23 Dzień Polonii Węgierskiej w Budapeszcie.
Medale Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Węgry

23 czerwca w stolicy Węgier obchodzono Dzień Polonii Węgierskiej i 100-lecie Niepodległości Polski. Podczas uroczystości Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski wręczył Złote i Srebrne Medale SWP zasłużonym działaczom i pracownikom samorządu polskiego.

Obchody Dnia Polonii Węgierskiej i 100-lecia Niepodległości Polski – tradycyjnie przypadające w okolicy dnia św. Władysława, od 1996 roku patrona tutejszej Poloini – rozpoczęły się uroczystym przemarszem ulicami Budapesztu z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Na polonijne uroczystości przybyli także: ambasador RP na Węgrzech prof. Jerzey Snopka wraz z małżonką, Zoltán Csallóközi doradca wicepremiera RW Zsolta Semjéna i Márton Okos prezes Stowarzyszenia Tradycji Bathory-Bem oraz liczna reprezentacja Polonii, polscy samorządowcy i ich węgierscy przyjaciele.



Następnie uczestnicy wydarzenia wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Świętego Stefana, gdzie celebrę sprawowali ks. György Snell biskup pomocniczy decezji estergomsko-budapeszteńskiej i proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztof Grzelak TChr. oraz węgierscy księża Adorján Juhász i Gergő Bese.



O godz. 12:00 rozpoczęły się oficjalne przemówienia oraz wręczanie nagród: „Św. Władysława” oraz „Za zasługi dla Węgierskiej Polonii”. Odczytano nadesłane od władz polskich listy gratulacyjne.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski osobiście wręczył Złote i Srebrne Medale SWP zasłużonym działaczom i pracownikom samorządu polskiego.


Laureatki Złotego Medalu SWP:

dr Ewa Rónayné Slaba
– obecnie Rzecznik Narodowości Polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier, przedtem Przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech, działaczka Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema na Węgrzech.
dr Halina Csucs Laszlone
– była Rzecznik Narodowości Polskiej w Zgromadzeniu Narodoweym Węgier, przedtem Przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech, działaczka Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema na Węgrzech.


Laureatki Srebrnego Medalu SWP:

Ewa Modrzejewska
– nauczycielka w Szkółce Niedzielnej Języka Polskiego w Dunaújváros. Założycielka tamtejszego Samorządu Narodowości Polskiej. Nauczycielka w Ogólnokrajowej Szkole Polskiej na Węgrzech. Przewodnicząca Samorządu Narodowości Polskiej. Organizatorka licznych wystaw, koncertów i przedsięwzięć edukacyjno-kulturalnych.
Jadwiga Abrusán Györgyné
– członek Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema na Węgrzech. Przewodnicząca Samorządu Narodowości Polskiej w V. dzielnicy Budapesztu. Radna Stołecznego Samorządu Polskiego. Organizatorka wielu uroczystości kulturalnych.




Laureatem nagrody św. Władysława został Miklós Soltész dyrektor departamentu ds. narodowościowych i wyznaniowych w MZL RW,

Laureatami nagrody „Za zasługi dla węgierskiej Polonii” zostali:

Ewa Halina Nagy, która od 2008 roku jest pracownikiem Domu Polskiego. Od początku zaangażowała się społecznie w pomoc starszym i samotnym Polakom na Węgrzech, odwiedzając ich w domach i szpitalach. Od trzech lat z polskimi siostrami zakonnymi organizuje i wspiera działalność Klubu Seniora. Jej praca, to wytrwała, ofiarna służba rodakom na Węgrzech.

Imre Mihalik - Od dekad jest zapalonym i smumiennym orędownikiem Derenku, związanych z nim wartościami, tradycji i historii, jednym z głównych organizatorów Odpustu w Derenku. Jest orędownikiem sprawy uregulowania statusu byłej wsi, szkoły i cmentarza, oraz powrótu ich do środowiska polonijnego.

W tym roku OSP postanowił także nagrodę tę przyznać Stowarzyszeniu Rodzin Polsko - Węgierskich w Újpeszcie które działa już od 1986 roku – wcześniej jako Klub Przyjaźni Polsko–Węgierskiej. Jego celem jest wspieranie polsko–węgierskich mieszanych rodzin, tak pod względem kulturalnym jak i społecznym. Do klubu w chwili obecnej zapisanych jest 37 rodzin, nie tylko z Újpesztu, ale także i z innych dzielnic miasta. Klub ściśle współpracuje z SNP w Újpeszcie. Od lat raz w miesiącu członkowie klubu spotykają się w swojej siedzibie na polskiej mszy.

Nagrodę „Za Zasługi dla węgierskiej Polonii” w kategorii młodzieżowej przyznano Krzysztofowi Verő, który pochodzi z rodziny polsko–węgierskiej. Jest byłym uczniem Szkoły Polskiej na Węgrzech oddziału w Székesfehérvár, a obecnie studiuje w Gödöllő. Nie szczędzi energii ani czasu na pracę społeczną na rzecz rozwoju kontaktów i przyjaźni polsko–węgierskiej.





Uroczystość doszła do skutku dzięki wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą
oraz węgierskiego Ministerstwa Zasobów Ludzkich.



Zdjęcia: S"WP" , Buskó András / POLAKIA MAGAZIN,
Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie, Barbara Pal / Głos Polonii Głos Polonii








Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów