SWP




2018-04-17 ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI UNESCO Polska

Światowy Dzień Poezji UNESCO to impreza cykliczna, promująca literaturę polską w świecie i światową w Polsce. W tym roku na XVIII światowych Dniach Poezji UNESCO "Złoty Pierścień z Orłem" otrzymał z rąk Jana Rychnera - niemiecki poeta i tłumacz Peter Gehrisch. Uroczystośc odbyła się w Domu Polonii Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Na wniosek Polskiego Komitetu ds. UNESCO od r. 2001 głównym organizatorem poetyckiego święta jest Aleksander Nawrocki, redaktor naczelny wydawanego od 20-stu lat Pisma "POEZJA dzisiaj". Spotkania, koncerty poetycko-muzyczne mają poezję współczesną przybliżać, prezentować jej egalitarne aspekty, akcentować twórczość skierowaną do szerokiego odbiorcy.

Na każdy Światowy Dzień Poezji UNESCO przyjeżdża wielu twórców z kraju i z zagranicy. Gościmy poetów, tłumaczy, wydawców, śpiewających wiersze bardów oraz wokalistów. Przede wszystkich zapraszamy ludzi młodych, uczniów szkół podstawowych, średnich, studentów, nie tylko jako biernych uczestników, ale i wykonawców.

W tym roku w imprezach XVIII Światowego Dnia Poezji UNESCO wzięli udział poeci, wydawcy, dziennikarze i wokaliści z Bułgarii, Rumunii, Węgier Italii, Niemiec, Rosji, Londynu. Wydano 5 pozycji książkowych: m. in. w serii MOSTY dziesiątą z kolei dwujęzyczną antologię wierszy polsko-rumuńskich w opracowaniu znakomitego slawisty i polonisty, prof. Constantina Geambaşu (Dżambaszu), specjalny numer dwumiesięcznika "Poezja dzisiaj" oraz 3 tomy-nagrody wierszy polskich poetów niestandardowych. Zaprezentowane zostały książki poetów polskich wydane za granicą: Niemcy, Italia, Węgry, Rumunia, USA,










Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów