SWP




2018-02-22 Izba Pamięci Generała Kuklińskiego Polska

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego, mieszcząca się w sercu Starego Miasta, na tyłach Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, powstała dzięki staraniom prof. Józefa Szaniawskiego, ostatniego więźnia politycznego PRL. W tym jedynym w Polsce prywatnym patriotycznym muzeum prezentowane jest życie oraz konspiracyjna działalność "pierwszego polskiego oficera w NATO".


Jego aktywność w latach 1971 – 1981, uważana za najważniejszą misję wywiadowczą XX wieku, przyczyniła się bezpośrednio do powstrzymania agresywnych, ludobójczych planów Związku Sowieckiego wymierzonych w Europę Zachodnią w latach 70. i 80. XX wieku, według też których, Polska stałaby się atomowym pobojowiskiem. Skazany przez komunistów w czasie stanu wojennego na śmierć, został uniewinniony przez wolną Rzeczypospolitą Polskę.


Oprócz ekspozycji stałej zawierającej m.in. ściśle tajną przez lata, oryginalną mapę planowanej ofensywy wojsk Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią, Izba Pamięci Generała Kuklińskiego prowadzi szereg działań patriotyczno – edukacyjnych przybliżających jego bohaterską misję poprzez organizowanie wystaw oraz prelekcji m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli, Nowym Jorku, Londynie, Budapeszcie. Były one także wydarzeniami towarzyszącymi Szczytowi NATO w Warszawie oraz ubiegłorocznej wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych.









Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów