2017-11-17 XXVI Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicz "Kresy-2017" Ukraina

W dniu 5 listopada w Kijowie odbył się XXVI Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicz "Kresy-2017". Organizatorami konkursu był Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Białymstoku, Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie oraz "Dom Polski" w Kijowie.

W salach Państwowego Muzeum Wybitnych Działaczy Kultury Ukraińskiej im. M. Łysenki odbyły się przesłuchania 101 uczestników Konkursu reprezentujących 31 miejscowości. Uczestnicy recytowali utwory m.in.: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wisławy Szymborskiej, Jana Kochanowskiego, Marka Grechuty i in.

Jury przyznało w trzech kategoriach wiekowych: trzy pierwsze miejsca, dwa drugie miejsca, cztery trzecie miejsca, 14 wyróżnień. Zwycięzcami w starszej grupie zostali: Inna Kriuczkowa z Kropywnyckiego oraz Aleksandra Korniłowa z Browarów. Laureatki będą reprezentowały Ukrainę na eliminacjach finałowych Konkursu "Kresy-2017", które odbędą się w Białymstoku w grudniu tego roku.Konkurs były współfinansowany ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polski
w ramach opieki nad Polską i Polakami za granicą.
facebook