2018-01-03 W pierwszą rocznicę śmierci
Gen. bryg. Janusza Brochwicza Lewińskiego PS. Gryf
Polska

Jezu, ufam Tobie

Rok temu, w dniu 5 stycznia 2017 roku, po 96 latach życia pełnego walki i ciężkich doświadczeń,
ale też wielkich czynów, odszedł na wieczną wartę

Ś+P

Gen. bryg. Janusz Brochwicz Lewiński PS. Gryf


Żołnierz września w szeregach 76 PP im. Ludwika Narbutta w Grodnie, jeniec bolszewików - 18.09.1939 r. cudem ocalony, członek ZWZ-AK od 1940 r. partyzant i powstaniec warszawski, ciężko ranny w walkach na Woli. Jeniec oflagu VII A Murnau, po wojnie pozostał na emigracji. Oficer Bryg. Spadochronowej im. St. Sosabowskiego w Szkocji, po demobilizacji oficer w 3 Przybocznym Pułku Królewskich Huzarów Elżbiety II i Armii Renu. Oficer MI6, całe swe życie poświęcił walce z wrogami Polski.

Odznaczony licznymi dekoracjami, dumny był z Krzyża OW Virtuti Militari V kl. British Empire Medal, a także Krzyża Wielkiego Polonia Restituta, którym uhonorował go Prezydent Andrzej Duda w 2015 roku.

Honorowy Obywatel Warszawy, w latach 2009 – 2014 członek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari

Wrócił do kraju w 83 roku życia. Pragnął Polski wolnej, szlachetnej i sprawiedliwej, kochał młodzież, której poświęcał siły i czas, ufając, że ona zastąpi krwawe szeregi Jego pokolenia i przejmie odpowiedzialność i ofiarną służbę dla Polski.

Piękny Człowiek o niepodległej duszy, porywał wielką kulturą, wrażliwością i błyskotliwą inteligencją, patriota i obywatel świata.

Mawiał, że "człowiek może być szczęśliwy tylko w Ojczyźnie. To wielki skarb, który trzeba bardzo cenić"

W dniu 25 stycznia 2017 roku po Mszy św. w Katedrze Polowej w Warszawie przy ul. Długiej, spoczął w kwaterze zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W pierwszą rocznicę Jego śmierci spotkamy się na Mszy św. W Katedrze Polowej w dniu 6 stycznia 2018 roku o godz. 12,00 aby dziękować Panu za życie Naszego Przyjaciela i Bohatera.


Cześć Jego Pamięci!facebook