2017-11-13 Wicemarszałek Senatu RP, Maria Koc z wizytą w Sydney Australia

Obchody Roku Tadeusza Kościuszki w Australii organizowane przez Fundację Kościuszko Heritage Inc. przy wsparciu finansowym zarówno z Polski jak i z Australii odbywają siȩ przez cały rok 2017. Uroczystości te objął honorowym patronatem Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Wicemarszałek Senatu RP, Maria Koc przebywała w Sydney w dniach 2 – 4 października 2017 r. na zaproszenie Polonii australijskiej. Była honorowym gościem na uroczystej Gali Kościuszkowskiej z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki połączonej z rozstrzygnieciem Międzynarodowego Konkursu poświśconego Naczelnikowi, obejmujacego literaturę, grafikę i muzykę, a ogłoszonym przez Fundację Kościuszko Heritage Inc. w dniu 4 lutego br.


SWP SWP SWP SWP


W Gali udział wzięli również: minister rządu NPW ds. wielokulturowości, Raymond Williams, reprezentujący premier NPW p. Gladys Berejiklian, Konsul Generalny RP w Sydney, Regina Jurkowska, przedstawicielki starszyzny Aborygenów mieszkające w okolicach Góry Kościuszki, prezes Kościuszko Herigate dr Ernestyna Skurjat-Kozek, prezesi i przedstawiciele wielu organizacji polonijnych. Radę Naczelną Polonii Australijskiej reprezentowała prezes Małgorzata Kwiatkowska.


SWP SWP SWP SWP


Wicemarszałek Senatu RP serdecznie podziękowała organizatorom Roku Kościuszki w Australii za pamięć o polskim bohaterze, którego wielkość i dziejowe zasługi są bezsprzeczne. Z uznaniem mówila o działalności polonijnej w Australii, przywiązaniu do polskości w tak odległym kraju, pielęgnowaniu historii i pamięci o polskich bohaterach przez kolejne pokolenia. Nastepnie wzięła udział w kolejnych punktach programu: wręczaniu nagród uczestnikom konkursu kościuszkowskiego, koncercie laureatów oraz zwiedzeniu wystawy towarzyszącej Gali Kościuszkowskiej. Na wystawie można było podziwiać wybrane prace nadesłane na Konkurs oraz zdjęcia pomników Tadeusza Kościuszki z całego świata. Łącznie nadeszło 358 prac z 18 krajów. Przemówienia wygłoszone na Gali Kościuszkowskiej znajdują się na You Tube (https://www.youtube.com/watch?v=4yYTzgvRRsw&feature=youtu.be).Podczas swego krótkiego pobytu w Sydney Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc odwiedziła polskie Kluby/Domy Polskie w Ashfield, Cabramatta i Plumpton oraz polski Kościół i Dom Spokojnej Starości w Marayong. Spotkała się również z kluczowymi działaczami organizacji polonijnych w Sydney, m.in. z Małgorzatą Kwiatkowską - prezesem RNPA, Ryszardem Dzierzbą - prezesem Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii, Adamem Gajkowskim - członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszalku Senatu RP i prezesem Stowarzyszenia "Nasza Polonia", Elżbietą Cesarską, przewodniczącą Komisji Oświatowej Polonii Australijskiej oraz z ks. Przemysławem Karasiukiem – prowincjałem Stowarzyszenia Chrystusowców w Australii i Nowej Zelandii.

Dla nas, Polonii australijskiej, żyjącej tak daleko od kraju, bardzo ważna była możliwość rozmowy, podzielenia się tym, z czego jesteśmy dumni, jak i tym, co zamierzamy robić w przyszłości, m.in. w sprawach dotyczących szkolnictwa polonijnego, organizacji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz największego festiwalu kultury polonijnej w Australii – PolArt 2018.


SWP SWP


Pani Marszałek zapewniła nas, że w działalności na rzecz dobra naszej Ojczyzny, zawsze możemy oczekiwać przychylności i pomocy Pani Marszałek i Pana Marszałka Stanisława Karczewskiego.

Z Australii Wicemarszałek Senatu RP pojechała do Nowej Zelandii na uroczyste obchody 145-lecia osadnictwa polskiego w tym kraju.


Tekst: Helena Andrusiewicz
Rada Naczelna Polonii Australijskiej


facebook