2017-10-26 W Senacie podsumowano akcję "Lato z Polską" Polska

Podczas uroczystego podsumowania w Senacie tegorocznej akcji "Lato z Polską" marszałek Stanisław Karczewski 24 października 2017 r. wręczył certyfikaty samorządom, które przyjęły polskie dzieci z 36 krajów. Podpisany został także list intencyjny w sprawie organizacji XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w 2018 r. w Krynicy Zdroju.

W spotkaniu z ponad 60. samorządowcami wzięły także udział wicemarszałek Senatu Maria Koc, senator Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, oraz senator Małgorzata Kopiczko. Obecny był prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Bonisławski i burmistrz Krynicy Zdroju Dariusz Reśko.


SWP SWP SWP SWP


Marszałek Senatu zachęcał przedstawicieli samorządów, aby wzięli udział w akcji również w przyszłym roku i namawiali do tego innych. "W projekcie budżetu dla Senatu na przyszły rok zostało zaplanowane zwiększenie funduszy na wsparcie działań związanych z opieką nad Polonią i Polakami za granicą. Zaproponowano zwiększenie kwoty z 75 mln zł, którą Senat dysponował w tym roku, do 100 mln zł. To znaczny wzrost środków na wspieranie działań takich jak ta akcja" – poinformował marszałek. Marszałek Karczewski wyznał, że ogromne wrażenie wywarł na nim entuzjazm dzieci i młodzieży, które spędziły wakacje w Polsce. "Wiem, że z radością tutaj przyjechali, ponieważ odwiedziłem wiele miejsc, w których odbywały się obozy i kolonie. Prawie wszyscy uczestnicy, z którymi rozmawiałem, mówili po polsku" - powiedział marszałek Karczewski. Podkreślił, że wakacje spędzone w Polsce były dla nich okazją do doskonalenia języka polskiego, a możliwość rozmawiania z rówieśnikami z całego światy była do tego dodatkową zachętą. Stanisław Karczewski zaznaczył, że te obozy i kolonie były nie tylko formą wypoczynku, lecz także sposobem budowania polskiej tożsamości. "Młodzież poznała Polskę i nawiązała więzi z krajem dzięki odwiedzeniu miejsc związanych z historią i poznaniu tradycji" – dodał.

"Mamy ambitne plany, aby w przyszłym roku 3000 młodych Polaków mogło przyjechać do Polski" – zapowiedział prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Bonisławski. "Jedną z intencji dzisiejszego wielowątkowego spotkania jest rozmowa o przyszłorocznej akcji – wymiana pomysłów, jak zachęcić młodzież do uczestnictwa i zorganizować im pobyt tak, aby zakochali się w ojczyźnie, z której pochodzą ich przodkowie" – mówił prezes Bonisławski.


SWP SWP SWP SWP


W tegorocznej, dziewiątej edycji akcji "Lato z Polską" wzięło udział ok. 1700 dzieci i młodzieży z 36 krajów.

Uczestniczyli oni w 43 różnorodnych tematycznie turnusach kolonijnych, takich jak obozy artystyczne czy sportowe. Zorganizowano również obóz rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych polskich dzieci z Białorusi. Podczas spotkania zostały wyemitowane dwa filmy zrealizowane podczas tegorocznych polonijnych wakacji. Były to materiały podsumowujące warsztaty żeglarskie we Władysławowie oraz obóz krajoznawczy w Karpaczu. Większość uczestników odwiedziła Polskę po raz pierwszy. W akcję organizowaną przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zaangażowały się 33 samorządy różnego szczebla z całej Polski. Projekt został dofinansowany przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.


SWP SWP


Akcję "Lato z Polską" zapoczątkował śp. Maciej Płażyński, były prezes Stowarzyszenia, w 2009 r. - pod auspicjami Senatu. Podczas tej akcji organizowane są pobyty edukacyjno-integracyjne dla dzieci polskiego pochodzenia z całego świata we współpracy z samorządami lokalnymi w Polsce, które są jednocześnie gospodarzami tych pobytów. W poprzednich edycjach projektu nasz kraj odwiedziło kilkanaście tysięcy młodych rodaków, a w organizację "Lata z Polską" włączało się co roku kilkadziesiąt samorządów lokalnych różnego szczebla. Poszczególne turnusy trwające od kilku do kilkunastu dni są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat oraz młodzieży studenckiej.


facebook