2013-02-22 Edmonton: Jubileusz zespołu „Polonez” Kanada

Zespół "Polonez" [Polish Arts Ensemble] powstał w 1982 roku z inspiracji pań: Janiny Muszyńskiej, Jadwigi Pierzchajło, Jadwigi Wojdy i Zofii Wójcickiej. Założycielem był dr Walenty Michalik, który do chwili obecnej jest dyrektorem artystycznym i choreografem zespołu.

Po roku intensywnych zajęć "Polonez" wystąpił w czasie uroczystości otwarcia Universiady w Edmonton, a pięć lat później dał zakończony sukcesem pierwszy teatralny koncert w Citadel Theatre. W latach 1985-1986 brał udział w Festival "Kelowna Regatta" w prowincji British Columbia. W 1993 roku reprezentował po raz pierwszy Polskę i Kanadę na prestiżowym Światowym Festiwalu Folklorystycznym organizowanym przez CIOFF w Drummondville w prowincji Quebec. Kolejny występ na tym festiwalu miał miejsce w 2007 roku i był wielkim wydarzeniem artystycznym.

W 1989 roku zespół wystąpił pierwszy raz w Polsce w ramach koncertów organizowanych w czasie trwania Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Na festiwalu pojawił się ponownie w 2002 roku, w 2005 roku i w 2008 roku.

W 1995 roku "Polonez" otrzymał zaproszenie na występy artystyczne w Polsce. W ciągu 11 dni dał 9 koncertów w : Skawinie, Krynicy, Wieliczce, Krakowie, Mogilanach, Tokarni, Gorlicach, Wiśniowej, Myślenicach. Od tego czasu rozpoczyna się współpraca zespołu z polskimi ośrodkami kulturalnymi i z ekspertami w dziedzinie tańca, którzy zapraszani są przez dyrektora Walentego Michalika do prowadzenia warsztatów artystycznych organizowanych co roku w czasie sierpniowych obozów tańca.

W latach 1997-2002 "Polonez" występuje w budynku filharmonii w Edmonton, gdzie w programach koncertów orkiestry symfonicznej pojawiają się polonezy, mazury, tańce góralskie w przepięknym wykonaniu polskich tancerzy i w doskonałej choreografii Walentego Michalika. W 2000 roku zespół koncertuje z okazji Millenium wspólnie z zespołami "Iskry", "Polanie" na scenie Jubilee Auditorium w Edmonton, tańczy w Lethbridge, w Calgary i w Vancouver.

Piękne pokazy taneczne, wysoki poziom techniczny tancerzy i oryginalne stroje z dziesięciu regionów Polski sprawiają, że występy zespołu cieszą się olbrzymim zainteresowaniem publiczności. Co roku "Polonez" daje około 15 – 25 koncertów w Edmonton, Calgary i w innych miastach Alberty oraz jest obecny na wielu wydarzeniach kulturalnych, festiwalach i przeglądach organizowanych w innych prowincjach Kanady i na świecie. Szczególnym wyróżnieniem był dla tancerzy występ na Royal Days International Folk Dance Festival w Szekesfehervar na Węgrzech w 2011 roku, gdzie "Polonez" został zaproszony do reprezentowania Polski i Kanady.

Zespół tworzy 40 tancerzy w wieku od 17 do 40 lat. Obecnie wszyscy tancerze maja polskie pochodzenie i polskie paszporty [oprócz jednej zawodowej tancerki]. Tancerzami są studenci szkół średnich, wyższych, absolwenci uniwersytetów, pracownicy różnych instytucji. Z zespołem od początku istnienia związani są dr Walery Michalik i Maria Michalik, a od ponad 20 lat tańczą Izabela Bereźnicka – Common [nauczycielka], Dariusz Bochiński [lekarz - chirurg] i Anna Michalik [dr fizyki teoretycznej].

"Polonez" tańczy tańce narodowe i regionalne w 300 oryginalnych kostiumach z 10 regionów Polski. Zespół nie posiada stałej siedziby. Próby odbywają się przeważnie dwa razy w tygodniu w budynku St. Basil School , gdzie mieści się Angielsko – Polski Program im. Jana Pawła II.

Dzięki olbrzymiej pracy oraz przychylności władz Alberty i miasta Edmonton dr Walery Michalik mógł przez lata budować Polska Szkołę Tańca pomyślaną jako baza jednolitego i systematycznego kształcenia tanecznego dzieci i młodzieży. Obecnie tworzy ją reprezentacyjny zespół "Polonez’, powstały w 1984 roku zespół dziecięcy "Kujawiak", utworzony w 2008 roku młodzieżowy zespół "Piast" i Stowarzyszenie Folkloru i Tańca "Cracovia", którego zadaniem jest opieka artystyczna nad zespołami i organizacja szkoleń.

"Polonez" został odznaczony w 1997 roku przez Ministra Kultury i Sztuki RP Odznaką " Zasłużony Dla Kultury Polskiej" i w 2008 roku przez Marszałka Senatu RP Macieja Płażyńskiego Złotym Medalem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" za wybitne osiągnięcia artystyczne i promowanie kultury w świecie. W gronie odznaczonych i wyróżnionych znaleźli się również ci, bez których wieloletniej pracy, determinacji, zabiegów nie byłoby tak licznych sukcesów zespołu. Należy do nich twórca, dyrektor artystyczny, choreograf zespołu dr Walenty Michalik uhonorowany najwyższymi polskimi odznaczeniami, wyróżniony przez Polonię i przez miasto Edmonton oraz panie Anna Kozik, Maria Michalik, Janina Muszyńska i pan Ludwik Lechociński.

Jubileusz zespołu był doskonałym czasem do wspomnień, refleksji i prezentacji kunsztu tanecznego tancerzy oraz wspaniałych układów tanecznych. Jubileuszowy koncert galowy odbył się w Jubilee Auditorium w Edmonton i zgromadził przyjaciół, sprzymierzeńców i zwolenników "Poloneza", wśród których byli Polacy i Kanadyjczycy. W programie znalazły się tańce polskie w wykonaniu zespołu "Polonez" i zaproszonych zespołów: "Polanie" z Calgary i "Łowicz", "Kujawiak", "Piast" z Edmonton. "Polonez" zaprezentował znane i podziwiane tańce: mazur i polonez do muzyki Wojciech Kilara, suitę kaszubską, suitę łowicką, suitę, suitę rzeszowską, suitę sądecką, suitę Beskidu Żywieckiego, suitę spiską. Brawurowe wykonanie i kunszt choreograficzny sprawiły, że publiczność gromkimi brawami podziękowała artystom za barwny koncert jubileuszowy.

Gościnnie wystąpili: chór "Polonia" pod dyrekcją Oksany Ostashewskiej, zespół "Polanie" z Calgary pod dyrekcją Sandro Barbosa, zespół "Łowicz" pod dyrekcją Elżbiety Kapicy, dzieci z zespołów "Kujawiak" i "Piast" oraz muzycy z Krakowa : Mateusz Karaś, Duszan Korczakowski, Wiesław Ochwat i Joanna Ciapka – Sangster z Edmonton.

Teresa Zejda

Galeria (Autorem zdjęć jest pan Andrzej Rutkowski):


SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWPfacebook