Tokary Golf Club - 21-24.10.2022


















I MIĘDZYNARODOWY POLONIJNY TURNIEJ GOLFOWY
TOKARY 21-24 PAŹDZIERNIKA 2022


Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" przy udziale gospodarza miejsca Akademii Marynarki Wojennej, pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, zorganizowało w Tokarach opodal Gdyni I Międzynarodowym Polonijny Turniej Golfowy. Patronat medialny sprawuje Polonijna Agencja Informacyjna. Jego celem jest wyłonienie najlepszych zawodników oraz popularyzacja gry w golfa w środowiskach polonijnych. Zgodnie z hasłem wszystkich tego typu organizowanych przez przedsięwzięć - Polonia - łączy nas sport!





PIERWSZY DZIEŃ ZAWODÓW



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


DRUGI DZIEŃ ZAWODÓW

Drugiego dnia I Międzynarodowego Polonijnego Turnieju Golfowego rozgrywanego w Tkarach opodal Trójmiasta, pogoda nas nie rozpiszczała. Poranek stał pod znakiem deszczu w różnej postaci - intensywnego, przelotnego, ciągłego, mżawki ... pełen katalog meteorologiczny, ale jak powiadają wytwali golfiści, nie ma złej pogody, zły może być tylko ubiór zawodnika. I z tą myślą oraz pełni sportowego ducha rywalizacji stawiliśmy się na polu.

Ponieważ dzisiaj wszystko się miało rozstrzygnąć, turniej przebiegał pod okiem obserwatorów - Tomasza Różniaka, Sekretarza Generalnego organizatora, czyli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", ambasadora ad personam Witolda Rybczyńskiego, wysłannika Polskiego KOmitetu Olimpijskiego, który patronuje wszystkim niemal zawodom Wspólnoty Polskiej dbając o stosowny poziom merytoryczny i ducha fair play oraz komandora Dariusza Sapiejki, Dyrektora Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej i komandora Arkadiusza Sobieraja Kierownika Ośrodka Wychowania Fizycznego i Sportu Akademickiego Centrum Sportu Akademii Marynarki Wojennej, współorganizatora zawodów. Przebieg dnia rejestrowała okiem kamery Polonijna Agencja Informacyjna, patron medialny Turnieju.

Należy przyznać, że wytrwałości naszym zawodnikom nie brakowało. Stawiając czoła kaprysom aury pokonywali dzielnie niemal 64 hektary pola golfowego. Najwidoczniej wysiłek doceniono na "najwyższym szczeblu", bo ostatnie dołki rozświetliło słońce, które przedarło się spoza cięzkich, deszczowych chmur. Jedno jest pewne - imprezę zaliczyć należy za udaną, a skoro tak, to spotkamy się w tym samym miejscu już za rok.



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


KOMUNIKAT KOŃCOWY

I Międzynarodowego Polonijnego Turnieju Golfowego

21-24 października 2022 r.
Golfowy Klub Sportowy „Tokary Golf Club”

83-304 Przodkowo ul. Przodkowska 63

Kategoria Polonia kobiety:

I miejsce – Maryna Kazakevich /Białoruś/
II miejsce - Irena Gluchowska /Białoruś/
III miejsce - Alena Kupryienka /Białoruś/

Kategoria Polonia mężczyźni:

I miejsce - Włodzimierz Siudek /Austria/
II miejsce - Sławomir Siudek /Austria/
III miejsce - Ihar Melnikau /Białoruś/

Kategoria Polska:

I miejsce - Arkadiusz Sobieraj
II miejsce - Helena Kukiełko
III miejsce - Marta Sapiejka

Puchar PKOL Fair play

Ruslan Kupryienka







Zdjęcia: Dariusz Sapiejka © ACS AMW


REGULAMIN TURNIEJU


Kilka informacji o golfie

Obecnie golf jest sportem uprawianym na całym świecie. Według badań przeprowadzonych w 2005 r. w golfa gra ponad 50 mln osób i istnieją 32 tys. pól golfowych, z czego ponad połowa (27 mln graczy i 17 tys. pól) przypada na Stany Zjednoczone. W Europie istnieje ok. 6 tys. pól, na których sport ten uprawia 4,2 mln osób.

Golf to sport uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na kierowaniu małej piłki golfowej do otworów w ziemi (mających kształt cylindra o średnicy 108 mm) za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest umieszczenie piłki w dołku w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie zagościł na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro 2016.

Rozgrywka w golfie polega na zaliczeniu przez zawodnika wszystkich dołków na polu. Zaliczanie dołka zaczyna się od tee box, gdzie znajduje się oznakowane miejsce, na którym umieszcza się piłkę. Po pierwszym uderzeniu kijem piłka wykonuje lot w powietrzu i powinna wylądować na pasie krótko ściętej trawy (fairway) lub w jego sąsiedztwie (zazwyczaj wyżej ścięta trawa – rough). Piłka może jednak wylądować również w hazardach (bunkier i hazard wodny), wylecieć poza teren pola (out of bounds) lub przyjąć inną, niepożądaną pozycję. Zawodnik przemieszcza się do miejsca, gdzie piłka się zatrzymała, i wykonuje kolejne uderzenie. Cykl ten jest powtarzany aż do momentu umieszczenia piłki na greenie, czyli obszarze bardzo krótko ściętej trawy, na którym piłkę się toczy do dołka. Gracz dąży do tego, by piłkę w dołku umieścić w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Po każdym dołku gracze zapisują sobie wzajemnie wyniki, które potem są zliczanie, określa się ich stosunek do par pola (par – professional average result, np. jeśli par pola wynosi 72 uderzenia, a gracz ukończy turniej z wynikiem 90, stosunek jego wyniku do par pola wynosi +18). W rozgrywkach indywidualnych gracze przechodzą pole dwa, trzy lub cztery razy i wygrywa ten, który wykona najmniej uderzeń.

Trochę historii golfa

Prawdziwe pochodzenie golfa jako dyscypliny sportowej nie jest jasne. Jedna wersja zakłada, że dyscyplina ta wywodzi się ze Szkocji, z okresu późnego średniowiecza. Sport podobny do dzisiejszego golfa opisywany był już w lutym 1297 roku w Holandii. Była to gra z kijem i piłką skórzaną. Kto uderzył piłkę mniej razy przed trafieniem do tarczy celnej z odległości kilkunastu metrów, wygrywał. Słowo "golf" pochodzi od holenderskiego słowa "kolf", co oznacza laska, maczuga, kij. Reguły dzisiejszego golfa są takie same jak te, które wymyślono w Szkocji. Pewne jest, że sport nazywany słowem "golf" został zakazany przez Parlament Szkocji w XV wieku. Niektórzy naukowcy jednak uznają, że taki zakaz obowiązywał dla gry podobnej do shinty lub berliny, przypominającej bardziej nowoczesny hokej na trawie, niż golfa. Na początku golf uprawiany był w Szkocji i Anglii, skąd rozpowszechnił się na cały świat. Najstarsze pole golfowe na świecie to Old Links at Musselburgh Racecourse. Istnieje świadectwo, które dowodzi, że golf był uprawiany już w 1672 roku, a Maria I Stuart, królowa Szkocji, zachwycała się nim już w 1567 roku.

Okresem rozwoju gry był wiek XVIII. W 1744 r. król Anglii Jerzy II utworzył klub Gentleman of Edinburg Golfers (później przemianowany na Honourable Company of Edinburg Golfers). Stowarzyszenie to opracowało i zapisało 13 zasad gry, które stały się podstawą reguł golfa, stosowanych obecnie. W tym samym okresie emigrant ze Szkocji, David Dees, propagował golfa w Stanach Zjednoczonych, chociaż w tym czasie gra rozwijała się tam bardzo powoli i dopiero następny wiek przyniósł jej rosnące zainteresowanie.

W 2022 roku do tej historii dołącza Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" organizując I Międzynarodowy Polonijny Turniej Golfowy.







Tokary Golf Club - MIEJSCE TURNIEJU










Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


Tokary Golf Club

Tokary Golf Club powstał w 2001 roku, położony na terenie gminy Przodkowo będącej częścią powiatu Kartuskiego. Tokary - niewielka i cicha miejscowość, jednocześnie korzystnie położona - zaledwie 15 km od lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.
Ten obszar geograficzny północnej Polski nazywany jest Szwajcarią Kaszubską - krajobraz charakteryzuje pagórkowate ukształtowanie, gęsto zalesionego terenu. Dzięki temu pole golfowe okazuje się bardziej wymagające dla gracza. Tokary Golf Club posiada jedyny w Polsce dołek PAR 6, mierzący 540 metrów. Pole w Tokarach charakteryzuje duże zróżnicowanie w ukształtowaniu dołków i greenów, co zdecydowanie urozmaica grę.



Na obszarze 65 ha znajduje się 18-sto dołkowe pole golfowe, driving range, chipping green, puting green oraz 3-dołkowa akademia golfa. W domku klubowym znajdą Państwo Pro Shop, dwa symulatory golfowe Full Swing, jeden ForeSight, szatnię oraz część klubową. Do dyspozycji gości są również nowoczesne, kryte korty tenisowe oraz restauracja „Roda”, serwująca smaczną, polską kuchnię.



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP








Międzynarodowy Polonijny Turniej Golfowy
REGULAMIN








CEL


Wyłonienie najlepszych zawodników oraz popularyzacja gry w golfa w środowiskach polonijnych.

MIEJSCE


Golfowy Klub Sportowy „Tokary Golf Club”



TERMIN


21-24 października 2022 r. (rozgrywki w dniach 22-23.10.2022 r.)

SYSTEM ROZGRYWEK


  • Kategorie i rodzaje rozgrywek: Stroke Play Brutto, Stableford Netto.
  • Turniej będzie rozgrywany w kategorii Stroke Play Brutto i Stableford Netto (obowiązuje zasada brutto przed netto, czyli w przypadku gdy kategorię brutto i netto wygra ta sama osoba, pierwsze miejsce w kategorii netto przyznane zostanie zdobywcy 2 miejsca w kategorii netto).
  • Zwycięzcami zostaną osoby z najlepszym wynikiem brutto i netto po jednej rundzie turnieju. W przypadku remisu o pierwszym miejscu rozstrzygnie dogrywka w systemie „nagłej śmierci” na dołkach 1 i 2.

REJSTRACJA


Uczestnicy muszą posiadać ubezpieczenie na pobyt (NNW) oraz dojechać do miejsca rozgrywek.

W zgłoszeniach prosimy o podanie:

  1. imienia i nazwiska
  2. płci
  3. daty urodzenia
  4. kraju zamieszkania
  5. daty urodzenia
  6. prawo lub lewo ręczności
  7. czy zgłaszający przyjedzie z własnym sprzętem
  8. adresu poczty elektronicznej do kontaktu
  9. ewentualnie numeru telefonu kontaktowego wraz z prefixem kraju.

ZGŁOSZENIE NA ADRES SPORT@WSPOLNOTAPOLSKA.ORG.PL


WAŻNE INFORMACJE


  • Ostateczna lista startowa zostanie opublikowana 1 dzień przed  rozpoczęciem  turnieju.
  • Turniej będzie rozgrywany zgodnie z Regułami Gry w Golfa przyjętymi przez The Royal Golf Club of St. Andrews oraz według Reguł Lokalnych zatwierdzonych przez Komitet Organizacyjny Turnieju. Każdy gracz, który rażąco naruszy etykietę gry (rzucanie kijami lub używanie wulgarnych wyrażeń) może zostać zdyskwalifikowany po uprzednim, jednorazowym ostrzeżeniu. Decyzję o  zastosowaniu  takiej  kary  może  podjąć  sędzia na podstawie własnej oceny sytuacji (reguła 33-7). W razie dopuszczenia się powyższego naruszenia etykiety przez caddiego, karę ponosi gracz, który go zatrudnia.
  • Podczas rund turniejowych, obowiązuje absolutny zakaz spożywania  alkoholu na polu  w trakcie rozgrywania rundy pod karą dyskwalifikacji.

TEE:

  • kobiety: czerwone;
  • mężczyźni: żółte.

NAGRODY

w turniejach kategorie brutto i netto są rozłączne. Zawodnik zajmujący nagradzane miejsce  w  kategorii  brutto  (głównej)  nie  może  równocześnie  otrzymać  nagrody za kategorię netto. W takich przypadkach, nagroda automatycznie przechodzi na następną osobę w klasyfikacji netto.

PIŁKI

używane w Turnieju muszą być wymienione na aktualnej liście Conforming Golf Balls zatwierdzonej przez R&A  Rules  Ltd.  Obowiązuje  zasada  jednej  piłki.  Gracz  ma obowiązek rozegrać całą rundę piłką tego samego modelu i firmy.

GŁÓWKI DRIVERA

Wszystkie główki driverów muszą być rozpoznawalne przez ich model i markę oraz znajdujące się na liście zatwierdzonych główek przez R&A. Kara za wykonanie uderzenia kijem nie zatwierdzonym przez R&A, dyskwalifikacja

CZAS ROZPOCZĘCIA GRY

Każdy zawodnik musi rozpocząć grę o godzinie wyznaczonej przez komitet organizacyjny. Obowiązkiem gracza jest sprawdzenie godziny swojego startu. Godziny startu zostaną opublikowane na stronie internetowej www.tokarygolf.pl oraz na oficjalnej stronie Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska”, a także wywieszone w recepcji Domu Klubowego Tokary Golf Club.

Aktualnym czasem turnieju jest czas w posiadaniu startera. Jeżeli zawodnik stawi się gotowy do gry w ciągu 5 minut po wyznaczonym czasie, to w przypadku, gdy nie występują okoliczności uzasadniające niezastosowanie kary dyskwalifikacji, karą za nie rozpoczęcie gry o czasie (zamiast dyskwalifikacji) będą dwa uderzenia karne.

OPÓŹNIANIE GRY, WOLNE TEMPO GRY

Komitet ustali czas, w jakim  grupa  powinna  zagrać  dołek,  rundę  lub  jej  część.  Każda z grup, musi zachowywać swoją pozycję na polu w stosunku do grupy poprzedzającej.   Grupa   będzie   uważana   za   nie   zachowującą   swojej   pozycji  („out of position”) w przypadku, gdy różnica czasu pomiędzy grupą poprzedzającą będzie większa niż różnica czasu startu. Grupa, która przekroczy dopuszczalny czas będzie ostrzeżona.  Jeżeli  po   następnych   dwóch   dołkach   grupa   jest   ciągle   spóźniona  lub „out of position” w przypadku braku okoliczności uzasadniających opóźnienie,  grupie  będzie   mierzony   czas.   Czas   na   uderzenie   nie   powinien   przekroczyć:   dla  pierwszego  gracza  z  grupy  -  50  sekund  na  approach  shot,  chip   lub   putt,   oraz 40 sekund  na  tee  shot  lub  uderzenie  drugiego,  trzeciego  lub  czwartego  gracza z grupy.  Jeżeli  którykolwiek  z  zespołów  przekroczy  ten  czas,  będzie  on  uważany  za opóźniającego grę. Karą za opóźnianie gry dla zawodnika jest:

  • pierwsze wykroczenie: jedno uderzenie karne;
  • drugie wykroczenie: dwa uderzenia karne;
  • trzecie wykroczenie: dyskwalifikacja.

ZAWIESZENIE GRY ZE WZGLĘDU NA ZŁĄ POGODĘ

Jeżeli komitet organizacyjny  turnieju  stwierdzi,  że  z  jakiegokolwiek  powodu  pole  nie nadaje się do gry lub, że istnieją powody uniemożliwiające grę, może zarządzić czasowe zawieszenie gry lub unieważnić grę i wszystkie wyniki danej rundy. Jeżeli pole nie będzie nadawało się do gry i nie będzie możliwe rozegranie 18 dołków w czasie przewidzianym na turniej, czas ten nie będzie wydłużony, a rezultat turnieju zostanie ustalony na podstawie oddanych kart wyników z rozegranych rund regulaminowych. Jeżeli nie będzie możliwe rozegranie  rundy (18 dołków), turniej zostanie anulowany. Jeżeli gra zostanie zawieszona przez Komitet z powodu niebezpiecznej sytuacji w momencie, gdy gracze znajdują się między dołkami, nie wolno im rozpocząć gry do czasu, gdy Komitet zarządzi jej wznowienie. Jeżeli są oni w trakcie rozgrywania dołka, muszą dokończyć dołek lub przerwać grę. Jeżeli gracz nie przerwie gry, będzie zdyskwalifikowany, chyba, że okoliczności dadzą podstawy do odstąpienia  od takiej kary. Sygnałem do zawieszenia gry będzie dźwięk syreny:

  • natychmiastowe przerwanie gry: jeden długi sygnał syreny;
  • przerwanie gry: trzy następujące po sobie sygnały syreny;
  • wznowienie gry: dwa krótkie sygnały syreny.

ZDAWANIE I ODBIÓR KART WYNIKÓW

Marker zobowiązany jest zapisywać na każdym dołku jedynie wyniki brutto. Zdawanie   i odbiór kart wyników odbywać się będzie w Centrum Turniejowym przez osobę wskazaną przez Komitet Organizacyjny Turnieju w czasie do 10 minut po zakończeniu rundy. Zawodnicy z danej grupy startowej mają obowiązek zdawania swoich kart jednocześnie. Odpowiedzialność za podanie poprawnych wyników ponosi gracz.

DYSKWALIFIKACJE

Każdy gracz, który nie pojawi się na starcie o wyznaczonej godzinie lub nie ukończy rundy bez ważnej przyczyny zostanie zdyskwalifikowany, oraz otrzyma karę zakazu startu w następnych dniach zawodów, do których się zgłosił.

ŚRODKI DOPINGUJĄCE

Środki dopingujące są niedozwolone.

UŻYWANIE SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO

Używanie sprzętu elektronicznego (m.in. walkie-talkie,  telefony  komórkowe,  pagery) są zabronione. Dozwolone jest używanie elektronicznych urządzeń  mierzących odległość, pod warunkiem, że nie powoduje to opóźnienia gry i że nie można nimi mierzyć wartości takich jak różnice wysokości, temperatura, prędkość i kierunek wiatru co jest zabronione. Urządzenia z dodatkowymi opcjami są zabronione, nawet jeśli opcje te nie są używane podczas gry.

WÓZKI GOLFOWE ELEKTRYCZNE

Wózki elektryczne są dozwolone.

KOMITET TURNIEJU

W skład komitetu wchodzą:

  1. Przedstawiciel Pola - Paweł Kluczykowski
  2. Dyrektor Turnieju/sędzia – Michał Guzowski
  3. Przedstawiciel Organizatora  - Dariusz Sapiejka
  4. Sędzia - Jacek Kulczykowski

KOMITET TURNIEJU

Komitet turniejowy zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszego regulaminu. Komitet    turniejowy    wyda    reguły     lokalne     podczas     wszystkich     turniejów. W przypadku gdzie członek komitetu  turniejowego  jest  powiązany  z  daną  sytuacją. Ta osoba nie będzie uczestniczyła w rozstrzygnięciu reguł, jako członek komitetu turniejowego.

REKOMENDACJE

Organizator rekomenduje grę własnymi  kijami, jednak w przypadku ich braku będzie możliwe wypożyczenie. 
Warunkiem umożliwienia wypożyczenia jest zgłoszenie Organizatorowi do 10 października 2022 r określonego zapotrzebowania (męskie, damskie, lewe czy prawe).

AKCEPTACJA REGULAMINU

Zgłoszenie do startu w turnieju oznacza akceptację regulaminu, konkurencji oraz zasad określanych przez Organizatora.


SPRAWY ORGANIZACYJNE


  1. Organizator zapewnia: zabezpieczenie medyczne, wodę dla zawodników oraz skład sędziowski.
  2. Zawodnicy grają własnymi kijami, ale kilka kompletów kiji zostanie wypożyczona startującym.
  3. Turniej rozegrany zgodnie z obowiązującymi przepisami Międzynarodowej Federacji Golfa.
  4. Prawo do interpretacji powyższego regulaminu przysługuje Koordynatorowi Zawodów / Sędziemu Głównemu.
  5.  Organizator nie odpowiada za stan zdrowia uczestników turnieju.
  6. Za zniszczenia dokonane na obiektach sportowych odpowiadają zawodnicy.
  7. Start w zawodach oznacza akceptację regulaminu, konkurencji oraz zasad określanych przez Organizatora.
  8. Organizator nie odpowiada za wartościowe rzeczy pozostawione w szatniach.
  9. Uczestnicy wyrażają zgodę na udostępnienie swojego wizerunku do celów medialnych przez Organizatora. 
  10. W sprawach organizacyjnych i sportowych osobą  właściwą  do  pierwszego  kontaktu jest   koordynator   golfa: Paweł Kulczykowski,
  11. Start w zawodach oznacza akceptację regulaminu, konkurencji oraz zasad określanych przez Organizatora.








ORGANIZATOR

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”





PATRONAT MEDIALNY
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA