2024
ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA

przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" ze środków z budżetu państwa
udzielonych przez MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH w ramach konkursów
„WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ – INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2024”
"POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024: WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE"
"POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – MEDIA I STRUKTURY"





"Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2024" REMONT GIMNAZJUM IM. PAWŁA KSAWEREGO BRZOSTOWSKIEGO W TURGIELACH

PARTNER ZADANIA Administracja Samorządu Rejonu Solecznickiego, Litwa
KWOTA DOTACJI 400 000,00 PLN
BENEFICJENCI PROJEKTU GIMNAZJUM IM. PAWŁA KSAWEREGO BRZOSTOWSKIEGO W TURGIELACH
MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA GIMNAZJUM IM. PAWŁA KSAWEREGO BRZOSTOWSKIEGO W TURGIELACH

Remont budynku gimnazjum im. P.K. Brzostowskiego w Turgielach (Litwa, Rejon Solecznicki, Turgiele, ul. Wileńska 2), Troska o dobry stan techniczny gimnazjum podyktowana jest dbałością o bezpieczeństwo dzieci, młodzieży i osób pracujących, przybywających na zajęcia i tym podobne spotkania.

Wymiana pokrycia dachowego z ociepleniem zabezpieczy budynek od ewentualnych konsekwencji. Wymiana pokrycia dachowego z ociepleniem jest niezbędna ponieważ chroni budynek przed ewentualną pleśnią, która jest szkodliwa dla osób w nim przebywających oraz osłabia jego właściwości nośne.

Planowany remont w 2024 roku:

  • wymiana pokrycia dachowego z ocieplaniem (pozostała cześć dachu) -416 m2
  • wykonanie systemu piorunochronnego,

UZASADNIENIE POTRZEBY REALIZACJI PROJEKTU

Gimnazjum pielęgnuje tradycje Polskie. Misją szkoły jest zapewnienie edukacji spełniającej standardy, stworzenie odpowiednich warunków do osobistego rozwoju ucznia, przygotowując do samodzielnego życia. Treść edukacji jest tworzona z uwzględnieniem potrzeb i skłonności uczniów. Edukacja obywatela, który jest odpowiedzialny i otwarty na społeczeństwo z wartością chrześcijańska edukacja, profesjonalizm, narodowość, komunikacja i współpraca, tolerancja. Szkoła w swojej społeczności społecznej i kulturowej organizuje zajęcia edukacyjne poszerzająca wiedzę o Polsce, festiwale, konkursy (partnerzy lokali oraz organizacje polskie). Celem zadania jest dostosowanie budynku po remoncie do współczesnych potrzeb, zapewnieniu estetyczności w edukacji dla społeczności szkolnej i osób pracujących, odwiedzających.



DODATKOWE INFORMACJE

Na przestrzeni lat szkoła w Turgielach zmieniała swoje oblicze, strukturę. W istocie jednak pozostała taka sama - jest nie tylko ważną i nieodzowną częścią lokalnej rzeczywistości, ale też częścią życia mieszkańców Turgiel i okolic.

Niełatwą drogą kroczyła turgielska szkoła w swej 160–letniej historii. Były to okresy burz dziejowych i przemian historycznych na Litwie i w świecie. Pierwsze wzmianki o istnieniu placówki oświatowej w Turgielach pochodzą z 1729 r. Była to działająca przy kościele szkoła parafialna. W 1769 r. w Republice Pawłowskiej założono szkołę początkową. Do rozwoju szkolnictwa na tych terenach przyczynił się znacznie Paweł Ksawery Brzostowski, który był założycielem początkowej szkoły dla dzieci z chłopskich rodzin należących do Republiki Pawłowskiej. Zapraszał wykładowców z Wilna i z innych państw. W roku 1862 r. właścicielka majątku hrabina Kobylińska otworzyła szkołę w Turgielach.

Do 1921 r. nauczanie odbywało się w języku rosyjskim, do wybuchu II wojny światowej - w języku polskim, podczas wojny, w latach 1941-1943 - w języku litewskim. Od 1945 r. w Turgielach działała szkoła rosyjska. Polskie klasy powstały w 1952 r. Wówczas też szkoła siedmioletnia została przekształcona w średnią. W 1998 r. szkole nadano imię Pawła Ksawerego Brzostowskiego. Od 2001 r. jest to szkoła polska. Rok szkolny 2014/2015 rozpoczął nową kartę w dziejach tej najstarszej placówki edukacyjnej na ziemi solecznickiej – szkoła uzyskała status gimnazjum.

Dzisiaj w turgielskiej placówce naukę pobiera 176 uczniów, których kształci 30 pedagogów.

160 lat

- Trudno uwierzyć, że placówka oświatowa w Turgielach liczy aż 160 lat, wznosząc ją do rangi najstarszej szkoły nie tylko w rejonie solecznickim, ale też całej Litwy. Niewykluczone, że ma nawet więcej, co nas ogromnie cieszy, udowadniając, że zalążki edukacji na tych ziemiach mają głęboką historię. Jej początki sięgają powstania Republiki Pawłowskiej – ewenementu na skalę światową, republiki, której idee przyświecały nie jednemu kolejnemu pokoleniu mieszkańców Turgiel i okolic. Dzisiaj są dla nas przykładem, bo nauka i wychowanie człowieka są aktualne w każdym czasie. Naszemu pokoleniu tak samo dano pewne wezwania, szczególnie to dotyczy małych szkół, ich egzystencji. Chodzi nam o zapewnienie przyszłości tych szkół, stwarzanie możliwie najlepszych warunków do nauki, aby uczniowie uczyli się z przyjemnością i mieli świadomość celu swojej nauki, aby każdy z nich mógł osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości – mówił na obchodach jubileuszu w 2024 roku mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz.

Dyrektorka gimnazjum Iwona Tyszkiewicz podkreśla, że w szkole najważniejsi są uczniowie i z myślą o nich wszystko się w niej dzieje. - W przyszłości nadal będziemy dbać o najwyższy poziom kształcenia i wychowania, unowocześnienia bazy lokalowo-dydaktycznej, rozwój naszego gimnazjum.