PARTNER ZADANIA | Administracja Samorządu Rejonu Wileńskiego, Litwa |
KWOTA DOTACJI | 300 000,00 PLN |
BENEFICJENCI PROJEKTU | Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach na Litwie |
MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA | Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach na Litwie |
Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach na Litwie znajduje się miejscowości oddalonej o 25 km od Wilna. Placówka oświatowa kształci dzieci w wieku od 6 do 18 lat w języku polskim, w roku 2021-2022 uczęszczało 130 uczniów. Jest to jedyna placówka oświatowa kształcąca uczniów i dzieci w języku polskim w gminie Bezdany. Gimnazjum ma filię wychowania przedszkolnego. Ogółem w roku 2021-2022 do gimnazjum i filii uczęszczało 185 dzieci.
Gimnazjum aktywnie dba o zachowanie tradycji kultury polskiej, wychowanie młodzieży w języku ojczystym. W szkole od ponad 20 lat działa koło dramatyczne „SKRZAT”, zespół dziewczęcy „NUTA”, zespół tańca współczesnego. Zespoły artystyczne występują nie tylko na Litwie, lecz również w Polsce, gdzie mają możliwość wyjazdów w ramach współpracy oraz w ramach realizacji projektów edukacyjnych.
W gimnazjum tradycyjnie obchodzone są : Dzień Matki, Dzień Dziecka, organizowane są spotkania Bożonarodzeniowe, Tydzień Języka Polskiego, Święto Niepodległości Polski, Konstytucji 3 Maja, Dzień Rodziny, Dzień Sportu, Bieg poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. Gimnazjum aktywnie bierze udział w konkursach na realizację projektów edukacyjnych ogłaszanych przez KPRM, MENiS i MSZ.
Realizując projekty uczniowie mają możliwość pogłębiać wiedzę z historii Polski, kształcić język, dbać o polskie tradycje i obyczaje. Dzięki otrzymanej pomocy powstały dobrze wyposażone sale zajęć z języka polskiego, nauczania początkowego i inne.
Maturzyści szkoły zdają na wyższe uczelnie Litwy i Polski. Każdego roku uczniowie gimnazjum zostają laureatami rejonowej olimpiady Języka Polskiego i Literatury, a także bronią honoru szkoły na etapie republikańskim.
Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach sportowych. Jednak warunki lokalowe w gimnazjum nie są dobre. Brakuje sali gimnastycznej dostosowanej do prowadzenia nauki wszystkich wymaganych programem dyscyplin sportowych, a także do organizowania międzyszkolnych zawodów sportowych. W chwili obecnej w gimnazjum funkcjonuje pomieszczenie dostosowane do zajęć gimnastycznych, imprez, spotkań i innych zajęć pozalekcyjnych o wymiarach 10x8 m. Szkoła nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości zajęć sportowych w takim pomieszczeniu. Gdy warunki atmosferyczne pozwalają na prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu, lekcje wychowania fizycznego i sportowe zajęcia pozalekcyjne odbywają się na boisku szkolnym. W przypadku organizacji uroczystości skierowanych do mieszkańców gminy takich, jak występy artystyczne, akademie i rocznice problem ten staje się szczególnie dokuczliwy, nie można właściwie przygotować uroczystości.
Po wykonaniu zadania warunki w gimnazjum będą dostosowane do uprawiania wszystkich wymaganych dyscyplin sportowych, do organizowania międzyszkolnych zawodów sportowych. W zintegrowanej sali uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach tanecznych, dramatycznych, muzycznych. Na imprezy i uroczystości będzie mogła przyjść społeczność gimnazjum, rodzice, a także mieszkańcy Bezdan. Ważna jest rola, jaką może odegrać dobrze wyposażona sala gimnastyczna przy organizowaniu czasu wolnego dla młodzieży starszej, a także dla osób dorosłych.
Zakres działań remontowych:
Nowa sala sportowa to długo oczekiwany i ważny projekt dla całej społeczności Bezdan
Dyrektor Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w rejonie wileńskim Wiesława Wojnicz nie ukrywa, że projekt ten jest nową kartą w historii gimnazjum. Według dyrektorki, sali sportowej bardzo brakuje nie tylko dla społeczności gimnazjalnej, ale także dla przedszkolaków z sąsiedniej placówki.
„Ten projekt to niezwykle znacząca inwestycja dla całej naszej społeczności. Bardzo się cieszę, że w końcu będziemy mieli nowoczesną i piękną salę, której brakowało nie tylko nam, ale również Działowi Edukacji Przedszkolnej, który w razie potrzeby będzie tu mile widziany. (...) Tutaj będziemy mogli nie tylko uprawiać sport, ale także organizować imprezy dla wspólnoty. Mam nadzieję, że nauka w komfortowym i nowoczesnym środowisku zachęci uczniów do osiągania jeszcze wyższych celów i wyników” – mówi dyrektor.
W dwukondygnacyjnej dobudówce oprócz sali sportowej znajdzie się również szatnia, prysznic, toalety, pokój nauczycielski oraz scena. Dobudówkę zaprojektowano od strony boiska sportowego z osobnym wejściem i dojazdem, co pozwala na wygodne korzystanie z zajęć pozalekcyjnych dla całej społeczności gminy Bezdany.
Pierwsza szkoła w Bezdanach powstała 1 października 1904 roku. Była to szkoła początkowa, która znajdowała się w domu prywatnym. Opiekowało się ówczesną szkołą Ministerstwo Oświaty Narodowej. To był okres zaboru rosyjskiego.
W okresie międzywojennym wykładano w szkole język polski, matematykę, przyrodę, historię, religię. Po śmierci Marszałka, w roku 1935, rząd polski wydał polecenie wybudować 100 szkół w Województwie Wileńskim. W Bezdanach również zbudowano nową szkołę. Jednocześnie zbudowano Kościół. Uroczystość wyświęcenia tych sta szkół na Wileńszczyznie odbyła się w Bezdanach w lipcu 1937 roku. Na uroczystości byli obecni prezydent Rzeczypospolitej Polski Ignacy Mościcki z małżonką oraz wdowa po Piłsudskim. Po wojnie rozpoczęła się wielka migracja ludności. Około pięćdziesięciu rodzin wyjechało do Polski. Ludzie do Bezdan przybyli z okolicznych wsi, a także z Rosji i Białorusi. Zmniejszyła się liczba Polaków mieszkających w Bezdanach.
Po wojnie szkoła znajdowała się w budynku drewnianym. W tym czasie powstały klasy rosyjskie. Z polskimi klasami początkowymi pracowała nauczycielka Irena Wasilewska. Kierowniczką początkowej szkoły była Anastasija Sincowa. W roku 1949 szkołę początkową reorganizowano w szkołę siedmioletnią, która istniała do 1962 roku, a następnie – ośmioletnią. Do drewnianego budynku w 1961 r. dobudowano trzy klasy, kuchnię, potem internat dla dzieci na 20 miejsc. Szkoła litewska (klasy początkowe) powstała znacznie później – w 1957 r. Pierwszą nauczycielką litewskich klas była Elena Slobodaite.
W roku 1968 zbudowano murowany gmach szkoły. 19 listopada 1997 roku na mocy uchwały Rady samorządu rejonu wileńskiego szkole nadano imię Juliusza Słowackiego, wielkiego polskiego poety romantyka, w 1998 roku szkoła otrzymała statut szkoły średniej, w 2015 roku status gimnazjum. Od 2018 roku w gimnazjum działa stołówka szkolna, gdzie uczniowie i pracownicy mogą kupić ciepłe obiady. W 2020 roku do gimnazjum zostało dołączone przedszkole. Od 2019 roku w gimnazjum działa grupa przygotowawcza. W czerwcu 2022 roku rozpoczęto prace budowlane sali sportowej. W nowej dobudówce będzie także zintegrowana sala aktowa.