2024
ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA

przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" ze środków z budżetu państwa
udzielonych przez MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH w ramach konkursów
„WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ – INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2024”
"POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024: WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE"





"Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2024" Remont Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego w Wilnie (moduł 1)

PARTNER ZADANIA Samorząd Miasta Wilna
KWOTA DOTACJI 600 000,00 PLN
BENEFICJENCI PROJEKTU Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego w Wilnie
MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego w Wilnie

Remont swym zasięgiem obejmie pomieszczenia dydaktyczne:, I, II, III  piętro – wymiana podłóg, stolarki drzwiowej, instalacji elektrycznych i oświetleniowych, instalacji sanitarnych, system w wentylacyjnych,  prace murarskie, prace tynkowo-malarskie; wykonanie instalacji sieci komputerowej i alarmowej, nagłaśniającej; remont korytarzy,  poszerzenie korytarzy i holu – wymiana podłóg, posadzek, budowa nowych ścian.

I etap 2024r. -  prace na II piętrze: wymiana podłóg, instalacji elektrycznych i oświetleniowych, stolarki drzwiowej, prace murarskie, prace tynkowo-malarskie w salach edukacyjnych i pomieszczeniach społecznych; przebudowa biblioteki i czytelni; przebudowa i remont pracowni fizyki i informatyki, wykonanie instalacji sieci komputerowej i alarmowej; instalacja systemu wentylacyjnego; prace hydrauliczne i sanitariat. 

 II etap 2025r. -  prace na III piętrze: wymiana podłóg, instalacji elektrycznych i oświetleniowych, stolarki drzwiowej, prace tynkowo-malarskie w salach edukacyjnych i pomieszczeniach społecznych; przebudowa pracowni plastycznej; prace murarskie; przebudowa schodów, remont pomieszczeń administracyjnych i technicznych, umeblowanie do pracowni technologicznej "współczesna kuchnia". 

III etap 2026r. -  prace na parterze i I piętrze: wymiana podłóg, instalacji elektrycznych i oświetleniowych, stolarki drzwiowej, prace tynkowo-malarskie w salach edukacyjnych i pomieszczeniach społecznych; prace hydrauliczne i sanitariat.



DODATKOWE INFORMACJE

Vilniaus Juzefo Ignacijaus Kraševskio gimnazija

“Każdy rodzi się, by być zwycięzcą, ale żeby nim być, trzeba planować, przygotowywać się i oczekiwać zwycięstwa”. Z. Ziglar

W 1951 roku wybudowano stary budynek szkoły. Wtedy szkoła nosiła nazwę Szkoła Średnia nr 2. Od 1958 roku była to Wileńska Szkoła Średnia nr 26. W 1993 roku szkole nadano imię Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Liczba uczniów – 483, liczba nauczycieli – 57.

Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie to bezpieczna, nowoczesna i otwarta na innowacje instytucja edukacyjna, która dąży do postępu w nauczaniu i wysokiej jakości kształcenia każdego ucznia, kontynuując upowszechnianie najlepszych praktyk i doświadczeń.

Jego misją jest zapewnienie wysokiej jakości edukacji wszystkim uczniom w celu rozwoju odpowiedzialnego, obywatelskiego, twórczego, zdolnego i chętnego do uczenia się przez całe życie młodego pokolenia.

Priorytety: poprawa jakości procesu edukacyjnego, tworzenie nowoczesnego środowiska sprzyjającego nauce.

Szkoła dąży do ciągłego doskonalenia się i promowania placówki w mieście i kraju, dlatego może się szczycić ze zdobycia różnych nagród, wyróżnień i osiągnięć w różnych dziedzinach.

Cele strategiczne

  1. Osiągnięcie wysokiej jakości kształcenia poprzez wzmocnienie paradygmatu nowoczesnej edukacji.
  2. Stworzenie warunków do nauki sprzyjających rozwojowi kompetencji uczniów.
  3. Podnoszenie w sposób ukierunkowany kompetencji nauczycieli i specjalistów wspierających uczniów, współpraca, upowszechnianie i promowanie dobrych praktyk. Budowanie obywatelskiej, twórczej, zdrowej i bezpiecznej społeczności.
  4. Tworzenie i wykorzystywanie środowisk edukacyjnych, które pozwalają usprawnić procesy, metody i strategie edukacyjne.

Cele strategiczne będą realizowane poprzez następujące programy:

  1. Jakość i nowoczesność kształcenia (edukacji) oraz osobisty postęp każdego ucznia.
  2. Komunikacja i współpraca, promocja liderów oświaty w gimnazjum.
  3. Kulturalna społeczność oparta na wartościach narodowościowych, obywatelskich i tradycjach.
  4. Bezpieczne, kulturalne i nowoczesne przestrzenie edukacyjne w gimnazjum.

Biblioteka szkolna dostarcza informacji, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym, coraz bardziej zorientowanym na wiedzę i informację społeczeństwie. Biblioteka posiada zbiór ok. 14 000 książek o charakterze informacyjnym, poznawczym, beletrystycznym autorstwa polskich pisarzy, autorów zagranicznych i litewskich. Wdrażanie szkolnego systemu informacji bibliotecznej „BIBLIO-Entiumas” jest na ukończeniu. Czytelnia zapewnia uczniom i nauczycielom dostęp do literatury informacyjnej i edukacyjnej oraz internetu. W 2019 roku Biblioteka Gimnazjalna pozyskała 24 książki z oprogramowaniem w języku litewskim. Wszyscy uczniowie i nauczyciele mają dostęp do biblioteki cyfrowej Vyturis.

Od 1995 roku z inicjatywy Zbigniewa Markiewicza podczas uroczystości szkolnych jest śpiewany hymn gimnazjum. Tekst napisał wileński poeta Wojciech Piotrowicz, muzykę zaś kompozytor Zbigniew Lewicki.

Logo gimnazjum powstało w roku szkolnym 2012-2013, kiedy szkoła zmieniła swój statut na gimnazjum. Autorką loga jest absolwentka szkoły Dominika Kieżun. Logo jest używane w tekstach informacyjnych, publikacjach, podziękowaniach i przestrzenhi internetowej.

W październiku 1994 roku odbyła się uroczysta ceremonia poświęcenia i przekazania sztandaru gimnazjum. Sztandar nieodpłatnie wyhaftowała polska artystka ludowa Ewa Keszka. W centrum sztandaru znajduje się motto Filaretów: „Ojczyzna, Nauka, Cnota“. W lewym górnym rogu są słupy Giedymina, a po prawej stronie Pogoń. W lewym dolnym rogu znajduje się św. Krzysztof, patron Wilna, po prawej zaś stronie obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Wszystko jest wyhaftowane srebrną nicią. Drzewce ufundowała 3 Brygada Obrony Powietrznej. Wręczył natomiast sztandar dla szkoły Bogusław Nizieński, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Sztandar gimnazjum to nie tylko wizytówka szkoły, ale także symboil ideałów społeczności szkolnej, łączący starsze i młodsze pokolenia. Podczas uroczystości poświęcenia sztandaru ówczesny dyrektor szkoły Czesław Malewski i starosta każdej klasy oddali cześć nowemu symbolowi szkoły, całując rąbek sztandaru. „Historia oceni wartość sztandaru zgodnie z wartością jej uczniów. Chrońcie jego honor.“ – powiedział ksiądz Dariusz Stańczyk. Po przekształceniu szkoły w gimnazjum sztandar szkolny został odnowiony. Fundatorem jest Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.