2023
ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA

przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" ze środków z budżetu państwa
udzielonych przez MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH w ramach konkursu
„WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ – INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2023”





Rozbudowa Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie "Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2023"

PARTNER ZADANIA Administracja Samorządu Rejonu Wileńskiego
KWOTA DOTACJI 200 000,0 zł
BENEFICJENCI PROJEKTU Stan obecny gimnazjum to 525 uczniów, 65 pedagogów i 32 pracowników obsługi. Najliczniejszy jest pion polski – 463 uczniów. Zatrudnieni są polscy lub polskiego pochodzenia pracownicy: 18 metodyków, 34 nauczycieli, 1 ekspert. Docelowo w różnego rodzaju przedsięwzięciach będą brali udział uczniowie, pracownicy szkoły oraz ich rodziny.

Realizacja projektu polepszy jakość i zwiększy możliwość działania Gimnazjum poprzez zwiększenie grupy docelowej biorącej udział w zajęciach lekcyjnych. Dodatkowo w szkole odbywają się zajęcia pozalekcyjne z muzyki, teatru a nowa powierzchnia pozwoli na urozmaicenie, uatrakcyjnienie zajęć oraz zwiększenie liczby młodzieży biorącej udział w zajęciach. Gimnazjum także poszerzy swoją ofertę dzięki lepszym warunkom pracy co da więcej możliwości. Młodzież gimnazjalna bierze udział w konkursach na realizację projektów edukacyjnych. Realizując projekty uczniowie mają możliwość pogłębiać wiedzę z historii Polski, kształcić język, dbać o polskie tradycje i obyczaje. Celem realizacji projektu jest podniesienie jakości zajęć, wsparcie w działalności o charakterze polonijnym w zakresie poznawania i kultywowania polskiej tradycji, kultury i edukacji, a także organizacji, integracji i aktywizacji środowiska polonijnego.

W ramach realizacji projektu wszystkie trzy obecne budynki gimnazjum zostaną połączone galeriami . W nowej dobudówce powstaną sale do zajęć Sztuk Pięknych oraz duża sala (aula) wykorzystywana będzie do różnego rodzaju spotkań, występów i działań mających na celu promocję kultury polskiej, budowanie i wzmacnianie wiedzy o historii polski, świadomości narodowościowej i kultywowanie tradycji polskich. Rozbudowa Gimnazjum przyczyni się do poprawy sytuacji lokalnej polonii, wpłynie na jej aktywizację, integrację, na wzmocnienie i poszerzenie działań polonijnych. Duże sale stworzą nowa przestrzeń do realizacji powyższych przedsięwzięć.

Planowane prace w poszczególnych latach:

2023 r. - Murowanie ścian (~315 m3)
Będą to ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne.
Wg. projektu powierzchnia 1 piętra przybudówki będzie wynosiła 1304,10 m2, 2 piętra – 1029,05 m2, 3 piętra – 347,22 m2. Ogółem – 2680,37 m2.
W załączeniu projekt przybudówki ze wskazanymi elementami (murowanymi ścianami) zaznaczonymi na zielono.

2024 r. - Ocieplenie i dekoracja ścian elewacji budynku

2025 r. - Prace wykończeniowe (ściany, sufit, podłoga)


Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Realizacja projektu polepszy  jakość  i zwiększy możliwość działania Gimnazjum poprzez zwiększenie grupy docelowej biorącej udział w zajęciach lekcyjnych. Dodatkowo w szkole odbywają się zajęcia pozalekcyjne z muzyki, teatru a nowa powierzchnia pozwoli na urozmaicenie, uatrakcyjnienie zajęć oraz zwiększenie liczby młodzieży biorącej udział w zajęciach. Gimnazjum także poszerzy swoją ofertę dzięki lepszym warunkom pracy co da więcej możliwości. Młodzież gimnazjalna bierze udział w konkursach na realizację projektów edukacyjnych. Realizując projekty uczniowie mają możliwość pogłębiać wiedzę z historii Polski, kształcić język, dbać o polskie tradycje i obyczaje. Celem realizacji projektu jest podniesienie jakości zajęć, wsparcie w działalności o charakterze polonijnym w zakresie poznawania i kultywowania polskiej tradycji, kultury i edukacji, a także organizacji, integracji i aktywizacji środowiska polonijnego.




Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów