PARTNER ZADANIA | Polski Zespół Folklorystyczny „MAZURY” ; Rua Vicente Machado, 455. Centro, Mallet-Paraná. CEP: 84.570-000 |
KWOTA DOTACJI | 750 000,0 zł |
BENEFICJENCI PROJEKTU | Kierownictwo i członkowie Zespołu „ Mazury” w Mallet, Brazylia. |
MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA | Miejscem realizacji zadania to siedziba zespołu „ Mazury” w Mallet, Brazylia, mieszczący się Rua Vicente Machado, 455. Centro, Mallet-Paraná. |
Jest to budynek o powierzchni ok 1000 m2, który jest w trakcie remontu. W poprzednich latach, m. in. ze środków dotacyjnych MSZ dokonano naprawy konstrukcji dachu oraz pokrycia, dzięki czemu wyeliminowano zacieki wewnątrz budynku. Poprawiono warunki termiczne oraz wizualne budynku dzięki renowacji dotychczasowej stolarki okiennej i drzwiowej. Nastąpiła wymiana instalacji elektrycznej, która gwarantuje bezpieczeństwo pożarowe budynku. Zbudowano nowe toalety. Budynek wymaga ukończenia rozpoczętych prac, aby działalność grupy mogła wrócić bezpiecznie w mury pierwotnej siedziby.
Zadanie określa następujące prace do wykonania:
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Mallet-Paraná, Brazylia Zespół „Mazury” jest jednym z kilkudziesięciu zespołów polonijnych, działających obecnie w Brazylii. Wiele z nich, w tym „Mazury”, powstało i działa w stanie Parana, w którym mieszka najwięcej potomków polskich osadników w Brazylii. Polonijne zespoły ludowe i chóry kultywują od kilku pokoleń pamięć o ojczyźnie przodków i z dumą prezentują dziedzictwo kulturowe, które „przechowali” w tańcach i pieśniach przywiezionych z dalekiej Polski. Dziś największe skupisko Polonii znajduje się w stanie Paraná, który jest najbardziej „polskim” stanem w Brazylii. Szacuje się, że w Brazylii mieszka od 1,2 do 3 mln osób, mających polskie korzenie. Stolicą Polonii brazylijskiej jest Kurytyba. Drugim ważnym „polskim” miastem w stanie Paraná jest Mallet, leżące na południowy - zachód od Kurytyby. Osada powstała pod koniec XIX wieku, i duży udział w jej rozwoju mieli polscy imigranci. Do dziś co dziesiąty mieszkaniec Mallet nosi polskie nazwisko, wiele ulic ma polskich patronów, tu także powstała jedna z pierwszych polskich parafii w Brazylii, przy której, do dziś, działają polskie zespoły i organizacje. Jedną z najprężniej działających polonijnych instytucji w Mallet i w stanie Paraná jest Polski Zespół Folklorystyczny „Mazury”, który powstał w 1993 r., z inicjatywy pani Guizelii de Almeida Wroński, nauczycielki i zasłużonej działaczki polonijnej. W Zespole działają sekcje: dziecięca, młodzieżowa i dla dorosłych.
Od 2006 r. opiekę artystyczną i choreograficzną nad Zespołem sprawuje Lucas Antunes dos Santos. Pan dos Santos jest absolwentem fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończył też z wyróżnieniem Studium Folklorystyczne dla Instruktorów Zespołów Polonijnych na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie (w 2010 r.). Bliskie kontakty dyrektora artystycznego Zespołu z polskimi tancerzami, choreografami i etnografami sprawiły, że Zespół „Mazury” wyróżnia się dbałością o polskie stroje ludowe, wysokim poziomem artystycznym i szeroką działalnością edukacyjną na rzecz Polonii w Brazylii. Dzięki temu Zespół „Mazury” jest znany z działalności artystycznej i edukacyjnej nie tylko w Brazylii, ale także poza granicami kraju. W ciągu 25 lat działalności, Zespół występował na wszystkich ważnych festiwalach polonijnych i folklorystycznych w Brazylii, występował także w Argentynie, w Paragwaju, w Austrii i w Czechach. Dwukrotnie też gościł w Polsce, na Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie. W repertuarze Zespołu są polskie tańce narodowe oraz tańce ludowe z najważniejszych regionów Polski. Zespół dba o bardzo wysoki poziom artystyczny występów, edukację członków zespołu, kultywuje tradycje oparte na polskich zwyczajach i obrzędach. Dlatego też ważnym zadaniem jest ukończenie remontu siedziby zespołu „ Mazury” w Mallet. Konsekwencją działania będzie podtrzymanie wartości polonijnych, zapewnienie miejsca na kontynuację i rozwój działalności zespołu. Zapewnienie miejsca spotań dla szerokiego grona polonijnej społeczności stanu Parana.