WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH   PROSIMY O KONTAKT MAILOWY z redakcją   LUB   PRZEZ PROFIL FACEBOOK WSPÓLNOTY


   Polska


2019-07-22 Polonijnie na Podkarpaciu www.podkarpackie.pl

Wiele podkarpackich miast i miejscowości zamieniło się w weekend w prawdziwy matecznik Polskości. Wszystko za sprawą odbywających się koncertów, w których biorą udział uczestnicy XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W niedzielę, w Rzeszowie przed publicznością wystąpiły między innymi zespoły z Czech, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

W niedzielę w Katedrze Rzeszowskiej odbyła się msza św. w intencji Polonii, w której udział wzięli między innymi członek zarządu Stanisław Kruczek i przewodniczący Sejmiku Jerzy Cypryś. Na Podkarpaciu zespoły koncertowały między innymi w: Krośnie, Ropczycach, Nowej Dębie, Iwoniczy Zdroju, Przemyślu, Lubaczowie, Stalowej Woli, Leżajsku i w Dębicy.

- Zespoły chcą jeździć, chcą poznawać region i ludzi, dlatego trzeba im pokazywać piękno całego Podkarpacia i umożliwić kompleksowe spojrzenie na nasze województwo – mówi Marek Jastrzębski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, zaangażowanego w organizację festiwalu z ramienia samorządu województwa.

W sobotę i niedzielę na rynku w Rzeszowie miał miejsce Jarmark Podkarpacki, na którym można było zaopatrzyć się w regionalne wyroby: rękodzieło, rzemiosło artystyczne, sztukę, wydawnictwa regionalne i produkty spożywcze.

Przed nami jeszcze wiele ciekawych koncertów, jak chociażby poniedziałkowy - Folklor Narodów Świata „Z czterech stron…” oraz kończący w środę festiwal „Póki my żyjemy”. We wtorek z delegacjami zespołów w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce spotka się marszałek Władysław Ortyl.

Natomiast do 28 lipca w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei w Rzeszowie będzie można obejrzeć wystawę pt. „Tak to się zaczęło…” prezentującą archiwalne dokumenty, zdjęcia i pamiątki związane z pierwszą edycją Światowego Festiwalu Polonijnego Zespołów Folklorystycznych z 1969 roku.


Tekst i fot.: D. Kozik (zdjęcia z koncertu na Rynku)
Biuro Prasowe UMWP
zdjęcia z kościoła: Izabela Fac/Kancelaria SejmikuMATERIAŁY MULTIMEDIALNE ZAMIESZCZONE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ BEZ INGERENCJI REDAKCJIThis files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
facebook